fbpx
Таг: Џо Бајден

таг: Џо Бајден

Американскиот Сенат одобри 95 милијарди долари за Украина, Израел и Тајван

Американскиот Сенат, предводен од демократите, го одобри долгоочекуваниот пакет помош од 95,34 милијарди долари за Украина, Израел и Тајван, и покрај зголемените сомнежи за судбината на предлог-законот во Претставничкиот дом, контролиран од републиканците. Додека демократите беа за усвојување на законот, републиканците беа поделени и еднаш претходно го изгласаа „против“. На денешното гласање, сенаторите со 70 гласови „за“ и 29 „против“ го...

Кампањата на Бајден се приклучи на ТикТок, и покрај загриженоста за националната безбедност на САД

Претседателот на Комитетот за разузнавање во американскиот Сенат и претставник на Демократската партија, Марк Ворнер, рече дека е загрижен поради одлуката на кампањата на претседателот Џо Бајден да се приклучи на ТикТок. Во неделата, кампањата за реизбор на Бајден го искористи „Супербоул“ за да ја најави својата нова корисничка сметка на ТикТок во обид да допре до младите гласачи пред...

Бајден врши притисок да се прифати договорот за помош за Украина

Американскиот претседател Џо Бајден, врши притисок врз Конгресот за прифаќање на двопартискиот договор на Сенатот за комбинирање на мерките за спроведување на граници и помош за Украина, соопшти Гардијан.  Двопартиските разговори достигнаа критична точка во услови на зголемена републиканска опозиција. Во ноември минатата година, републиканците објавија широк сет на барања во врска со безбедност на мексиканската граница како услов за...

Трамп победи во Њу Хемпшир, речиси извесно дека ќе биде републиканскиот кандидат

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп води на изборите за републикански кандидат за претседател во Њу Хемпшир за 12 поени, со 90 отсто од избројани гласови, пренесува Би-Би-Си. Со оваа победа, речиси е извесно дека Трамп ќе биде републиканскиот претседател на претстојните избори. Досегашните резултати од изборите покажуваат дека Трамп освоил 55 отсто од гласовите, а неговата противкандидатка Ники Хејли освоила...

Лажен роботски повик од „Џо Бајден“ им кажува на гласачите да ги прескокнат прелиминарните избори во Њу Хемпшир

Лажен телефонски повик со глас за кој се тврди дека е на американскиот претседател Џо Бајден ги повикува гласачите во САД да ги прескокнат прелиминарните избори во Њу Хемпшир што се одржуваат денеска. За случајот е отворена истрага, а сомневањата се дека аудиоснимката е генерирана со помош на вештачка интелигенција, јавува Би-би-си. Во моментов не е јасно кој ја создал...

Администрацијата на Бајден не ги отстранила орелот и знамето од американскиот пасош

Пасошите на САД со променет дизајн уште го содржат и орелот и знамето на САД, само на различна страница. Тие почнаа да се издаваат во 2021 година, со одлука од времето кога претседател на САД беше Доналд Трамп, така што не е точно дека администрацијата на Бајден ги сменила, ниту пак дека ги отстранила орелот и знамето, пишува „Вистиномер“...

Сопрена американската помош за Украина

Помошта од САД за Украина е привремено блокирана, соопшти Белата куќа денеска, откако Конгресот не успеа да ги одобри дополнителните пари за Украина што американскиот претседател Џо Бајден ги побара на крајот на минатата година. Гласањето беше одложено, а републиканските конгресмени го условија одобрувањето на помошта за Украина и неколку други земји од 106 милијарди долари со засилување на обезбедувањето...

Израел најави продолжување на тешката воена операција во Газа, Бајден повика на заштита на цивилите

Израелската војска најави дека ќе ја продолжи операцијата во Газа, но ја нарече истата „долготрајна“ и „тешка“. Портпаролот на Израелските одбранбени сили изјави дека ги прошируваат своите копнени операции во јужниот и северниот дел на Појасот Газа, пренесува Би-би-си. Израел објави дека уште девет нејзини војници биле убиени во борбите во Газа, со што вкупниот број достигна 154. Земјата соопшти оти...

Графички изменето видео злоупотребено за да се исмее Бајден

Тонот на видеото од објавата е изменет и не кореспондира со оној на оригиналното видео од прес-конференцијата по средбата на Бајден и Зеленски (12 декември), објавено во престижниот Форбс. Аудиото е технички обработено, избистрено, па се добива впечаток дека Бајден се насмевнал на конкретно новинарско прашање. Но, дури и некој од новинарите да го поставил прашањето „дали Бајден сака Украина...

Во израелски воздушни напади загинаа 19 луѓе, Нетанјаху вели дека ништо нема да ги спречи до целосно уништување на Хамас

Министерството за здравство во Газа, кое е под контрола на Хамас, соопшти дека во израелските воздушни напади утринава загинале најмалку 19 лица, пренесува Би-би-си. Пред доаѓањето на советникот за национална безбедност на Белата куќа, Џејк Саливан, има зголемени знаци на несогласување меѓу Израел и неговиот најблизок сојузник, САД. Неделава претседателот Џо Бајден го обвини израелското „недискриминирачко бомбардирање“ на Газа за...

Несогласувања меѓу САД и Израел додека ОН со мнозинство гласа за прекин на огнот

Израел и Соединетите Американски Држави (САД) покажаа досега најсилно јавно несогласување досега околу иднината на војната против Хамас, со оглед на тоа што двата сојузника стануваат се поизолирани од глобалните повици за прекин на огнот, пренесува Гардијан.  Несогласувањата, според Асошиејтед Прес, се појавиле во вторникот додека израелските сили извршиле напади низ Газа, уништувајќи палестински домови. Претседателот Џо Бајден му кажал...

Д-р Колевска: Откриен е тест со кој преку крв се гледа дали во организмот има клетки на дури 50 различни видови на рак

Едно од најголемите откритија во медицината во последно време, кога станува збор за ракот е тест, со помош на кој преку крв може да се утврди дали во организмот постојат клетки на некој од 50 различни видови на рак, информира за Мета.мк д-р Татјана Колевска, онколог, хематолог и медицинска директорка која ја води националната онколошка програма на американската компанија...

По самитот со Бајден, користејќи ги пандите, Кина ќе ја применува својата „мека моќ“

По неговата средба со американскиот претседател Џо Бајден, претседателот на Кина, Сји Ѓинпинг во својот говор пред проминентни бизнисмени изјави дека Кина е подготвена да даде неколку панди на американски зоолошки градини, известува Гардијан. Изјавата на Сји доаѓа само една недела откако стигна вест дека три панди од зоолошката во Вашингтон ќе се вратат во Кина. Пандите се своевиден симбол за...

Бајден – Шји: САД и Кина ја обновуваат воената комуникација

Американскиот претседател Џо Бајден и кинескиот претседател Шји Џјинпинг имаа лична средба за прв пат по повеќе од една година. Тие се сретнаа на еден имот во близина на Сан Франциско и неформално се поздравија, јави Дојче Веле. Уште на почетокот Бајден повикал односите помеѓу Кина и САД да се уредуваат одговорно. Натпреварот меѓу двете земји, според него, не смее...

Израелските сили го бомбардирале домот на лидерот на Хамас

Израелските одбранбени сили (IDF) најавија дека со воздушен напад го нападнале домот на Исмаил Ханијех, кој се смета за лидерот на Хамас, известува Би-би-си. Според IDF, домот служел како база за терористите. Сè уште се откриваат детали за нападот. Ханијех моментално живее во Катар, а во 2006 година служел како премиер на Палестина. Моментално го води политичкото биро на Хамас. Инаку,...

Бајден ќе потпише извршна наредба за регулација на вештачка интелигенција

Американскиот претседател Џо Бајден ги откри деталите на новата извршна наредба за регулација на користењето на технологија која користи вештачка интелигенција. Таа вклучува наредби за поголема транспарентност од компаниите во однос на податоците што се користат, заштита од дискриминација при користењето на овие алгоритми, како и поддршка за истражувањата кои користат вештачка интелигенција, известува Белата куќа преку соопштение. Од Белата...

Израелските сили го прошируваат нападот врз Газа, погодени 600 цели во изминатото деноноќие

Израелските воздухопловни сили соопштија дека погодиле 600 цели во изминатото деноноќие, додека израелските одбранбени сили го прошируваат нападот врз Газа, пренесе „Гардијан“. Една од целите бил реонот околу универзитетот Ал-Азхар, од каде било најавено дека ќе се лансира противтенковска ракета. Израелските сили, исто така, нападнале цели во Сирија и Либан, како одговор на лансирањето од тие области во Израел, соопштија...

Бајден не рекол дека е роден во Израел

Тврдењето дека Бајден е роден во Израел беше споделено во напис на руската државна новинска агенција ТАСС, објавен на 18 октомври 2023 година, во кој се посочува дека портпаролката на руското Министерство за надворешни работи Марија Захарова изјавила дека Бајден тврдел дека е роден во Израел. Но, како што се наведува во транскриптот на Белата куќа, Бајден зборувал за тоа како: „Државата...

Администрацијата на Бајден не дава воена помош за Хамас

САД и администрацијата на Бајден не го финансираат Хамас. САД испраќаат хуманитарна помош за цивилите во Газа, но таа не оди за терористичката организација која има повеќе финансиери, меѓу кои главниот е Иран. САД ја прогласи Хамас за терористичка организација и ги гони своите државјани или постојани жители кои ја финансираат оваа милитантна група, пишува „Вистиномер“ во својата анализа. Текстот...

Бајден побара „витална“ воена помош за Украина и Израел

Американскиот претседател Џо Бајден изјави дека светската историја е на „точка на пресврт“, истакнувајќи ги заложбите за, како што ја нарече, „паметна инвестиција“ од милијарди долари воена помош за Украина и Израел. Во говор во Белата куќа, Бајден рече дека Хамас и Русија сакаат да ја уништат демократијата во соседните земји, пренесува Би-би-си. Американскиот претседател рече дека до Конгресот ќе испрати...

Колапсот на Клинички ја прегоре Градска болница: 150 итни пациенти оперирани за 10 дена

Полни корпи со чаршави, кебиња и перници во ходникот на приземјето на Универзитетската клиника по хируршки болести „Св. Наум Охридски“, попозната како „стара Градска болница“, сведочат за напливот на итни...