fbpx
Таг: Џо Бајден

таг: Џо Бајден

Бајден сепак ќе гради дел од ѕидот на границата меѓу САД и Мексико

Администрацијата на претседателот на САД Џо Бајден ќе изгради дел од ѕидот на границата меѓу Тексас и Мексико. Бајден изјави дека не сака да продолжи со градбата, но дека веќе биле одвоени средствата во 2019 за време на претседателството на Доналд Трамп, известува Би-би-си. Граничниот ѕид беше клучен дел од ветувањата на Трамп за време на неговата кампања. На крај,...

Второ претседателство на Трамп е закана за демократијата, предупреди Бајден

Американската демократија е загрозена од одмаздољубивиот Доналд Трамп, предупреди вчера американскиот претседател Џо Бајден пред неговите поддржувачи и пред претстојната кампања за претседателските избори во САД. Трамп е негов веројатен противник следната година, пишува Гардијан. Соочен со стагнација на рејтингот и грижи за неговата возраст, американскиот претседател се обиде да ги раздвижи своите поддржувачи и да ги анимира неопределените гласачи со...

Кучето на Бајден касна уште еден чувар во Белата куќа, единаесетти по ред

Двегодишниот германски овчар на семејството на американскиот претседател Џо Бајден каснал уште еден агент на Тајната служба. Нападот се случил во понеделникот вечерта, а на службеникот му била укажана помош на местото на настанот, се вели во вчерашното соопштение на Тајната служба што го пренесе Би-би-си. Ова е единаесетти пат кучето Командер да касне чувар во Белата куќа или во домот...

Видеото на кое зборува Бајден погрешно се цитира и има погрешен превод

Изјавата на Бајден во видео исечокот е и погрешнo цитирана и погрешено интерпретирана. Целосниот контекст зад изјавата покажува дека Бајден не направил гаф, туку во говорот се повикува на претходните гафови од поранешниот претседател на САД, Доналд Трамп, пишува „Вистиномер“ во својата анализа. Текстот подолу го пренесуваме во целост:   Видео објавено на Фејсбук ги манипулира корисниците на социјалната мрежа да помислат...

Зеленски планира да се сретне со Бајден, нови руски напади врз Украина

Володимир Зеленски
Украинскиот претседател Володимир Зеленски планира средба со американскиот претседател Џо Бајден во Белата куќа по обраќањето на Генералното собрание на Обединетите нации во Њујорк следната седмица, објавија американските медиуми, пренесе Би-би-си. Засега нема официјална потврда за датумот на посетата. Исто така, останува нејасно дали Зеленски ќе се обрати во Конгресот како во декември 2022 година. За време на посетата, се очекува...

Објавата шири невистини, Џо Бајден го посетил Мауи

Претседателот на САД Џо Бајден го посетил Мауи откако претходно го прекинал неговиот одмор во Невада. Тој лично ја видел штетата настаната од страшниот пожар кој го зафати островот и кој однесе повеќе од 100 жртви. Доказ за неговата посета се извештаите на светски медиуми, а постојат и видеа од настанот, пишува „Вистиномер“ во својата анализа. Текстот подолу го пренесуваме...

Два борбени авиони Ф16 пресретнале цивилно летало во забранета зона каде што летува Џо Бајден

Американски воени борбени авиони реагираа на цивилен воздухоплов кој „ја прекршил зоната за привремено ограничување на летовите“ во близина на езерото Тахо, Невада, каде што летува претседателот на САД Џо Бајден, се вели во соопштението на Командата за воздушна одбрана на Северна Америка. Како што објави Си-ен-ен, два авиона Ф-16, како и хеликоптер на американската крајбрежна стража биле ангажирани во...

Докторка од Скопје во тимот експерти формиран од Џо Бајден, бараат лек кој ќе ја намали смртноста од рак за 50 отсто

Д-р Татјана Колевска е онколог, хематолог и медицинска директорка која ја води националната онколошка програма на американската компанија „Каисер Перманенте“ во Калифорнија, што покрива грижа и лекување на повеќе од 12 милиони луѓе низ САД. Д-р Колевска, која инаку е родена во Скопје, води многу клинички студии што постојано истражуваат нови лекови за ракот. Неодамна беше гостинка во Белата...

Бајден не признал дека продавал државни тајни

Оваа снимка е автентична, но таа е злонамерно монтирана и исечена за да се измени клучниот контекст. Она што недостасува во снимката е моментот кога Бајден им кажува на новинарите дека се шегува, што може да се види на  официјалниот транскрипт од настанот и интегралната верзија од снимката, пишува „Вистиномер“ во својата анализа. Текстот подолу го пренесуваме во целост:     Рецензираме пост објавен на...

Фотографијата од Бајден со завои на главата не е вистинска

Фотографијата која што го прикажува американскиот претседател Џо Бајден преврзан со завои на неговата глава не е вистинска и реална. Станува збор за исечок од сатирично видео кое што се споделува на интернет просторот откако Бајден се сопна и падна на церемонија во Колорадо. Завоите на главата на Бајден се монтирани, а, исто така, е монтиран и говорот кој...

Конгресот спречи банкрот на САД со зголемување на лимитот на задолжување

Американскиот сенат го усвои законот за покачување на задолжувањето на САД, со кој се зголемува горната граница на американскиот долг од 31,4 милијарди долари, пренесува Си-ен-ен. Веднаш по вчерашното усвојување на законот, американскиот претседател Џо Бајден го пофали Конгресот, додавајќи дека со нетрпение очекува да го потпише усвоениот закон во текот на денешниот ден. Сенатот гласаше со 63 гласа „за“...

Американката што го обвини Бајден за сексуален напад пребегна во Русија

Американката Тара Рид што го обвини актуелниот претседател на САД Џо Бајден, а тогашен сенатор на државата Делавер за сексуален напад, долетала во Москва и побарала руско државјанство, објави Би-би-си. Зборувајќи за државен руски медиум, Рид (59) рекла дека се чувствува безбедно во земјата и сака да остане во Русија. Таа го обвинуваше Џо Бајден за сексуален напад кога работела за...

Бајден не носи маска на ова видео, туку видеото е со висок контраст

Во пост на Фејсбук лажно се тврди дека на одреден веб сајт ги имало сите обвиненија за злосторство против човештвото, дека ковид пандемијата и заклучувањата биле дел од план за депопулација на црното племство и слични теории на заговор. Воедно, се постира видео со кое јавноста треба да биде уверена дека не станува збор за Џо Бајден, туку за...

Не е точно дека предвреме заокружени ливчиња за Бајден се броеле во Детроит

Нема ништо незаконско или нерегуларно во тоа гласачките кутии да се носат на место за пребројување 8 часа после завршувањето на гласањето. Меѓу овие гласачки ливчиња што се донесени на пребројување, имало не само гласови за Бајден, како што лажно се тврди во постот кој го рецензираме, туку имало гласови и за неговиот тогашен противкандидат Доналд Трамп. Но, во...

„Денеска градот остана само во нашите срца“ – Зеленски признал дека Бахмут е изгубен?

Ројтерс објави дека се чини оти Володимир Зеленски денеска потврдил дека Русите го зазеле украинскиот град Бахмут, пишува Гардијан. На прашањето дали Кијив го контролира градот, Зеленски одговорил: „мислам дека не“. „Денеска градот остана само во нашите срца“, додал украинскиот претседател. Но, во меѓувреме, од американскиот Институт за проучување на војната велат дека не можат да го потврдат тврдењето на Вагнер...

На изборите во САД следната година, вештачката интелигенција може да ги замени „велешаните“

Вештачката интелигенција со разни алатки набргу ќе може да креира купишта лажни содржини - фотографии, звучни записи и видеа - и да се обиде да ги замаја и излаже гласачите и дури и да влијае на исходот на избори, пишува меѓународната новинска агенција „Асошиејтид Прес“ во обемна анализа. Со тоа, на претседателските избори во САД следната година би можело да...

Бајден ја почна трката за нова кандидатура: „Ми треба уште време за да ја завршам работата“

Претседателот на САД, Џо Бајден, денеска ја почна својата кампања за повторен избор за претседател, порачувајќи им на гласачите во видео обраќање да му дадат уште време „за да ја заврши работата“ што неговата администрација ја почна пред две години, јави „Гласот на Америка“ (VOA). Бајден ќе биде еден од кандидатите што ќе се борат за официјалната кандидатура од двете...

Не е вистина дека Бајден бил убиен со инјекција во Гвантанамо

Претседателот на САД, Бајден има јавни настапи речиси секој ден, медиумски настапи, вклучен е во менаџирање и коментирање на внатрешните и меѓународните политички процеси и невозможно е сите тие комплицирани процеси да ги спроведува негов двојник. Тврдењето дека некои политичари имаат двојници или клонови или глумци им се припишува на поддржувачите на „Кју Анон“ движењето. Овие тврдења не се...

ФБИ уапси 21-годишен чувар на воздухопловните сили за случајот со протекување на доверливи документи од Пентагон

Припадник на Националната гарда на Масачусетс беше уапсен од ФБИ во четвртокот во врска со протекувањето на доверливи документи кои се објавени на интернет, објави државниот обвинител Мерик Гарланд, пренесе Си-ен-ен. Апсењето на Џек Тешеира (21) доаѓа по брзата потрага од страна на американската влада за идентитетот на откривачот кој објавил доверливи документи на платформата за социјални медиуми популарна кај...

Издаден налог за апсење на Путин поради наводи за воени злосторства

Меѓународниот кривичен суд (МКС) издаде налог за апсење на рускиот претседател Владимир Путин. Судот тврди дека тој е одговорен за воени злосторства и ги фокусирал своите тврдења на незаконско депортирање на деца од Украина во Русија, пренесе Би-би-си. Се вели дека злосторствата биле извршени во Украина од 24 февруари 2022 година - кога Русија ја започна својата целосна инвазија. Москва ги...

Сајберпанк играта „Ghostrunner“ до утре е бесплатна на „Epic Games“

Играта „Ghostrunner“ со сајберпанк тематика, паркур скокање и прекачување каде играте „уличен самурај” што користи надградена катана и кибернетски импланти, е достапна за бесплатно преземање од „Epic Games“ до...