fbpx

Бајден: Очекувам Иран да го нападне Израел, САД ќе помогнат Израел да се одбрани

Џо Бајден рече дека очекува ирански напад врз Израел и упати последна порака до Техеран - „Немојтe“

-

Џо Бајден рече дека очекува ирански напад врз Израел и упати последна порака до Техеран: „Немојтe“, пренесе „Гардијан“.

„Ние сме посветени на одбраната на Израел. Ќе го поддржиме Израел. Ќе помогнеме да се одбрани Израел и Иран нема да успее“, изјави Бајден.

Претходно, портпаролот на Белата куќа за национална безбедност Џон Кирби предупреди дека заканата од ирански напад врз Израел е видлива и покрај напорите предводени од Вашингтон, вклучително и повиците до Техеран да се спречи сериозна ескалација на конфликтот во Среден Исток.

Коментарите на Белата куќа дојдоа откако неколку земји, вклучувајќи ги Индија, Франција, Полска и Русија, ги предупредија своите граѓани да не патуваат во регионот, а министерот за одбрана на Израел, Јоав Галант, рече дека неговата земја е „подготвена да се брани на копно и во воздух.

Вчера, и македонското Министерство за надворешни работи, предупреди на внимание при патување во Израел, Иран, Либан и Палестина.

„Следствено на информациите за можно влошување на безбедносните состојби во Израел и регионот, Министерството за надворешни работи упатува апел до државјаните на Република Северна Македонија да избегнуваат патувања кои не се неопходни, во Израел, Иран, Либан и Палестинските територии“, беше наведено во соопштението од МНР.

 

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Безбедноста станува помал приоритет, вели поранешниот истражувач за безбедност на „OpenAI“

Јан Лејк, поранешен вработен во „OpenAI“ кажува дека приоритет за компанијата се „напредни производи“, а не безбедноста, откривајќи дека тој дал отказ по несогласувања околу клучните цели, пишува Гардијан. Лејк...