fbpx
Таг: Техеран

таг: Техеран

Бајден: Очекувам Иран да го нападне Израел, САД ќе помогнат Израел да се одбрани

Џо Бајден рече дека очекува ирански напад врз Израел и упати последна порака до Техеран: „Немојтe“, пренесе „Гардијан“. „Ние сме посветени на одбраната на Израел. Ќе го поддржиме Израел. Ќе помогнеме да се одбрани Израел и Иран нема да успее“, изјави Бајден. Претходно, портпаролот на Белата куќа за национална безбедност Џон Кирби предупреди дека заканата од ирански напад врз Израел е...

Провокативниот постер со ирански хиперсонични ракети во Техеран не е нов, туку од јуни

Фотографијата од постер, на кој е претставена иранска хиперсонична ракета, е стара. Иако се тврди дека таа претставува неодамнешна случка во Техеран, главниот град на Иран, фотографијата е, всушност, од јуни оваа година, неколку месеци пред нападот на палестинската група Хамас врз Израел, пишува Вистиномер во својата анализа.   Текстот го пренесуваме во целост:   Фејсбук објава споделува фотографии на кои се гледа постер за...

Манипулативна и нејасна објава со каша од дезинформации за актуелните меѓународни настани

Државниот секретар на САД, Ентони Блинкен | Фото: Стејт департмент на САД, јавен домејн, Викимедија комонс
Текстот што се споделува во овој пост на Фејсбук е манипулативен и ја дезинформира јавноста за ситуацијата во Иран и војната во Украина, со цел Америка да се прикаже како некое лошо дете кое ги тепа и казнува сите. Написот е хаотичен и не нуди никакви факти и докази за искажаните тврдењата, туку само нафрла чаршиски муабети, пишува „Вистиномер“...

Продолжуваат протестите во Иран иако претседателот се заканува со „решителен“ одговор

Протестите во Техеран и во другите ирански градови траат веќе 10-ти ден по смртта на Махса Амини, 22-годишна жена, за која нејзиното семејство трвди дека почина откако беше претепана од иранската полиција за морал. Се појавија и видеа од големи демонстрации и покрај заострените ограничувања на интернетот и зголеменото ограничување од страна на безбедносните сили, соопштија набљудувачките групи, пренесе...

Во Иран ноќеска само провладини демонстрации

По повеќе денови големи антивладини протести во Иран, изминатата ноќ беше мирна и немаше извештаи за собири на противниците на власта, но во неколку големи градови ноќеска и утрово се одржаа провладини демонстрации. Во меѓувреме, иранската државна телевизија пренесе снимки на нови големи собири на поддржувачите на власта во централниот град Исфахан, во Машад на североистокот, Орумјех на северозападот и...

Најмалку 15 повредени при напад со нож во метро во Техеран

Најмалку 15 луѓе се повредени откако маж почнал да напаѓа со нож во метро на станицата Реј во предградие на Техеран, јавија иранските медиуми. Еден од повредените бил муслимански свештеник, а според извештаите, нападот почнал по кавга меѓу имамот и напаѓачот, за кого се вели дека бил психички нестабилен. По нападот, патниците се судриле со напаѓачот, а полицијата била принудена да...

Иран и Русија се пазарат за оружје вредно 10 милијарди долари

Иран и Русија се во преговори за воена зделка тешка околу 10 милијарди долари, известува агенцијата „Ројтерс“. Планот е Москва да испорача на Техеран тенкови „т-90“, артилериски системи, авиони и хеликоптери. Шефот на руската одбрана и безбедност, Виктор Озеров, во рускиот парламент ги извести новинарите дека можната зделка со Иран ќе биде потврдена за време на посетата на Иран. Пред...

Автобус се преврте на северот на Иран, 15 луѓе загинаа

Петнаесет луѓе загинаа, а десетина се повредени при превртување на автобус утрово на северот на Иран. Стотици домашни туристи секој викенд во текот на летото патуваат на северот на земјата заради одмор и рекреација. Иран е меѓу земјите со највисока стапка на сообраќајни несреќи во кои годишно гинат 17.000 луѓе. Најчести причини за несреќите се непочитување на сообраќајните прописи, стари возила...

Експлозија во метро во Техеран – двајца загинати

Два лица загинаа во експлозија во тунел на подземната железница во Техеран, јави иранската агенција „Фарс њуз“, додавајќи дека во експлозијата е оштетен и гасоводот. Експлозијата се случила рано утринава, додека работници работеле на копање нов тунел. Експлозиите на гас се честа појава во Иран и најчесто се последица на лошите безбедносни мерки.

Коѕиас ја критикуваше Македонија во Техеран

Шефот на грчката дипломатија, Никос Коѕиас, говореше за македонско-грчкиот спор и упати критика на сметка на македонската влада во Иран. Грчкиот министер за надворешни работи, на говорот на Универзитетот во Техеран викендов, за грчката надворешна политика издвои подолго време за да го претстави спорот за името како посебен проблем за Грција, посочувајќи дека една од причините поради која не...

Иранскиот парламент ѝ даде поддршка на владата за спроведување на договорот за нуклеарната програма

Иранскиот парламент ѝ даде поддршка на владата за спроведување на договорот со светските сили за нуклеарната програма на Иран. Сепак, во донесувањето на законот за поддршка на договорот, иранските законодавци додале дека меѓународните инспектори ќе треба да имаат само ограничен пристап до иранските воени локалитети. Според договорот, санкциите против Иран постепено ќе бидат укинати во замена за тоа што Техеран ќе...

МОН: Учениците да имаат скратени часови поради високите температури

Основните училишта да работат со скратени наставни часови до крајот на учебната година поради високите температури кои ја зафатија државата, препорачува Министерството за образование и наука (МОН). Од министерството препорачуваат:...