fbpx

„Гардијан“: Шест месеци по конфликтот во Газа, Хамас е ослабен, но далеку од поразен

Неколку членови на највисоките ешалони на организацијата се повредени досега. Способноста на организацијата за ефективно управување е намалена. Воените резерви се исцрпени, а илјадници борци се мртви

-

Шест месеци по ненадејните напади што ги започна врз Израел, што го предизвика конфликтот во Газа, Хамас е ослабен и поделен, но далеку од поразен, велат експерти, официјални лица и извори блиски до милитантната исламистичка организација, а пренесува „Гардијан“.

Хамас останува во контрола на делови од Газа, вклучувајќи ги и деловите каде што сега е концентриран голем дел од населението. Во последниве денови, „оперативци“ на Хамас вооружени со палки беа забележани како одржуваат ред на улиците на Кан Јунис, јужниот град од кој израелските сили се повлекоа минатата недела.

Во средата, ракети насочени кон Израел беа лансирани од милитанти во северниот дел на Газа.

Неколку членови на највисоките ешалони на организацијата се повредени досега. Способноста на организацијата за ефективно управување е намалена. Воените резерви се исцрпени, а илјадници борци се мртви.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Хеликоптер во кој патувал иранскиот претседател претрпи „тешко слетување“

Хеликоптер со иранскиот претседател Ебрахим Раиши претрпел „тешко слетување“, пишува Би-би-си. Министерот за внатрешни работи кажува дека спасувачите сé уште се обидуваат да стигнат до местото на несреќата поради тешките...