fbpx
Таг: давос

таг: давос

Заев ќе учествува на Светскиот економски форум во Давос на 25 и 26 јануари

Премиерот, Зоран Заев и владина делегација ќе учествуваат на Светскиот економски форум кој се одржува во Давос, Швајцарија на 25 и 26 јануари. Проектите и програмските иницијативи кои ќе бидат презентирани на 48-от годишен состанок на Светскиот економски форум се на темa „Креирање на заедничка иднина во поделениот свет“. Светскиот економски форум е меѓународна организација која што на светско ниво работи за...

Половина од светското богатство е во рацете на осум луѓе, тврди „Оксфам“

Имотот на најсиромашните 3,6 милијарди лица или половина од светската популација е еднаков на вкупната нето-вредност на имотот на осум лица и тоа ниво на нееднаквост би можело да ги разори општествата, предупреди британското хуманистичко здружение „Оксфам“. Во пресрет на годинешниот собир во Давос, здружението вели дека станува збор за шест американски, еден шпански и за еден мексикански бизнисмен. Осумте милијардери...

Евтината нафта е можност за економски реформи на земјите од Персискиот Залив

Големиот пад на цената на нафтата, од која зависат државите од Персискиот Залив, претставува можност за укинување на субвенциите и за спроведување на реформи, порачаа министрите на овие земји кои учествуваат на Светскиот економски форум во Давос. - Сега е вистински момент за укинување на субвенциите за нафтените производи, поради падот на цената на нафтата - изјави кувајтскиот министер за...

Грчки Давос за привлекување странски инвестиции и конференциски туризам

Во трката по странски инвестиции, Грција размислува да уреди и да промовира остров специјализиран за конференции и за самити, еден вид грчки Давос. Идејата за вакво привлекување странски капитал и туристички интерес ја претстави грчкиот заменик-министер за надворешни работи, Димитрис Мардас, при претставувањето на програмата на новата влада. - Имаме одредено остров на филозофијата и уметноста, така го нарекуваме, и размислуваме да...