fbpx
Таг: давос

таг: давос

Учесниците на состанокот во Давос не планираат каде ќе има војни, болести и глад

Не е вистина дека на состанокот во Давос се дискутира за тоа каде во иднина да се креираат војни, болести и глад. На состаноците на Светскиот економски форум се дискутира за предизвиците со кои се соочува светот, за веќе актуелни и постоечки проблеми од глобален карактер. Во врска со делот од постот каде учесниците во Давос се поистоветуваат со...

Нема докази дека учесници на СЕФ барале невакцинирани пилоти да ги донесат во Давос

Тврдењето дека богатите елити барале невакцинирани пилоти да ги носат во Давос, во случајов потекнува од интервју со поранешниот пилот Алан Дана, кој раскажува информација од втора рака, којашто наводно му била кажана од основачот на Фридом Флајерс, Џош Јодер. Но, Јодер на Твитер негираше дека некогаш сугерирал дека СЕФ ги бара баш овие пилоти или дека кој било...

Не е работа на војниците во Давос „да се погрижат елитата да нема контакт со обичните луѓе“

Владата на Швајцарија има одобрено да бидат назначени до 5 илјади трупи во Давос за време на конференцијата на СЕФ. Но, ова не значи дека сите пет илјади од нив ќе бидат испратени, ниту, пак, ќе учествуваат во спроведувањето на законот, кој што останува под надлежност на полицијата. Дополнително, нема докази дека елитата нема да има контакти со обичните...

Не е точно дека Клаус Шваб и СЕФ повикуваат на декриминализација на педофилијата

Светскиот економски форум нема предложено иницијатива со којашто повикува на декриминализација на секс меѓу возрасни и деца, како што се тврди во постот и текстовите линкувани во него. Според портпаролот на организацијата, ваквите тврдења се комплетно измислени. Лажните тврдења потекнуваат од сајтот Њуз Панч, кој од поодамна промовира фабрикувани информации има објавено бројни стории базирани на теории на заговор,...

Пендаровски во Давос: Регионот има две чувствителни точки – Република Српска и северот во Република Косово

Претседателот Стево Пендаровски во рамки на учеството на Светскиот економски форум во Давос, денеска се обрати на панел сесијата „Во одбрана на Европа“. Прашан за безбедносните предизвици на Западен Балкан, посочи дека во регионот има две чувствителни точки - Република Српска и северот во Република Косово, каде што има обиди за нарушување на интегритетот на БиХ и Косово. Претседателот...

Клаус Шваб не бил тајно сниман и не рекол дека има марионети во џеб

Во постот погрешно се тврди дека станува збор за изјава на Шваб во која тој е снимен како нешто да признава. Не се работи за никаква снимка од скриена камера, ниту пак, за некое компромитирачко признание за наводно поседување во џеб на сите организации и сфери, туку Клаус Шваб дава опис на тоа кои се соработниците на Светскиот економски...

Заев: Лани со Ципрас во Давос ја отворивме иднината, денес привлекуваме инвестиции

Пред точно една година, овде во Давос, со премиерот на Република Грција, Алексис Ципрас, за првпат направивме средба и ја отворивме иднината за нашата земја, изјави премиерот Зоран Заев после завршување на првиот работен ден во Давос. „Овде, оваа година ги отвораме економските врати за перспективната иднина на нашата земја. Јас верувам дека оваа можност која ни се дава како покана...

Грција ја поддржa Македонија за приклучување кон Јадранско-јонската иницијатива

Грција ја поддржува кандидатурата на Македонија за членство во Јадранско – јонската иницијатива, јавува Македонската информативна агенција (МИА). - Заменикот министер за надворешни работи на Грција, Јоргос Катругалос, со допис до надлежните комесари за проширување, Јоханес Хан и за регионална политика, Корина Крецу, ја објави намерата на Грција да ја поддржи кандидатурата на ПЈРМ во рамките на стратегијата на Европската унија...

Кабинет на Иванов: Претседателот не е информиран за каков било договор меѓу Заев и Ципрас

Претседателот Ѓорге Иванов не е информиран за каков било постигнат договор меѓу македонскиот и грчкиот премиер на нивната средба во Давос, на која се темелат јавните изјави на министерот за надворешни работи на Грција, Никос Коѕиас, информираат од кабинетот на Иванов за Македонската информативна агенција (МИА). Оттаму нагласуваат дека на информативната средба во Клубот на пратеници што се одржа на...

ВМРО-ДПМНЕ: Владата не смее да молчи и да крие детали околу процесот на разговори

Во врска со преименувањето на аеродромот и автопатот, ВМРО-ДПМНЕ останува на ставот дека нема иредентизам во актуелните имиња, се вели во соопштението на партијата. Од таму додаваат дека би било добро „граѓаните да слушнат дали одлуката на владата е дел од некоја поширока стратегија или повторно станува збор за еднострани постапки од кои Македонија нема никаква корист.“ „Владата не смее да...

ВМРО-ДПМНЕ: Заев да каже што договорил во Давос и зошто го крие тоа

Во земјата владее целосен мрак за тоа што договорил Зоран Заев во Давос на средбата со грчкиот премиер Алексис Ципрас. Зошто грчките власти инсистираат да не се излегува од рамката на тој договор? Што се крие од македонската јавност? Власта избегнува одговори и секојдневно се прави дефокус со разни теми. Затоа невини луѓе, патриоти, се обвинуваат за тероризам и...

Коѕиас: Нимиц не е надлежен да говори која е политиката на Атина и да ја опишува погрешно

Јасно и строго му потенцирав дека, не е надлежен да говори која е политиката на Атина, ниту да ја опишува и тоа на погрешен начин, соопштил министерот за надворешни работи на Грција, Никос Коѕиас што му порачал на медијаторот Метју Нимиц, јавува Македонската информативна агенција (МИА). Коѕиас преку соопштение информирал дека, имал долг разговор со личниот претставник на Генералниот секретар на Обединетите...

Пратенички прашања денеска во Собранието, ВМРО-ДПМНЕ нема да присуствува

Во Собранието на Република Македонија денеска со почеток во 11 часот ќе се одржи седницата за пратенички прашања, на која претставници на Владата ќе даваат информации побарани од народните избраници. На седницата, како што велат од ВМРО-ДПМНЕ, нема да се појават пратениците од најголемата опозициска партија. Иако според вообичаената практика седницата за пратеничките прашања се одржува последниот четврток од месецот, поради...

Учеството во Давос беше плодотворно и успешно, оцени Заев

Премиерот Зоран Заев, учеството на македонската делегација на Светскиот економски форум во Давос го оцени како плодотворно и успешно, информираат од Владата. „Политичките пријатели на Македонија и потенцијалните бизнис-инвеститори ни упатија јасна порака дека реформите се клучни за економски просперитет. Како што истакнуваат светските лидери, мораме да внимаваме на развојот на локалните заедници. Мораме да вложуваме во вештините на луѓето и...

Макрон: ЕУ мора да се промени за да може да се натпреварува

Францускиот претседател Еумануел Макрон на Светскиот економски форум во Давос рече дека Европската Унија оваа година мора да се реформира. Како што вели тој, само така ќе може да се натпреварува со големите сили како Кина и САД. Макрон рече дека „амбициозните“ членки на ЕУ треба да овозможат брзо движење кон поголема интеграција, дури и ако другите членки не сакаат да...

Заев и Ципрас во снежниот Давос го топат мразот за името

Премиерот Зоран Заев и неговиот грчки колега Алексис Ципрас денеска за прв пат официјално се сретнаа на маргините на Светскиот економски форум во Давос, Швајцарија. „Започна средбата со премиерот на Република Грција, Ципрас. Отворено разговараме и градиме меѓусебна доверба во интерес на граѓаните“, напиша Заев на официјалниот „Твитер“ профил. https://twitter.com/Zoran_Zaev/status/956187013090304000 Од Владата соопштуваат дека премиерите на двете земји дополнително ќе одлучат дали...

Наскоро лидерска средба кај Иванов за името

Лидерите на политичките партии наскоро ќе се сретнат со претседателот Ѓорге Иванов за да разговараат за рамката за решението на спорот со името, кој нашата држава го има со Грција, информираше денеска портпаролот на Влада, Миле Бошњаковски. - Владата го започна процесот на анализа и на координација околу најновата рамка на медијаторот Метју Нимиц. Очекуваме да изградиме широк национален консензус....

Заев во Давос ќе се сретне со Ципрас, Хан и ќе учествува на панел-дискусии

Премиерот Зоран Заев ќе учествува на годинашниот Светски економски форум во Давос, Швајцарија и утре ќе се сретне со премиерот на Грција, Алексис Ципрас, а в петок (26 јануари) со еврокомесарот за проширување и соседска политика, Јоханес Хан. Истиот ден во агендата на премиерот Заев е и средбата со директорката за Европа на Светскиот економски форум, Мартина Ларкин. Во текот на...

Коѕиас: Разговорите во Давос ќе покажат во која насока се движиме

Разговорите за одредени теми, в среда во Давос ќе покажат каде се движиме, одговорил министерот за надворешни работи на Грција, Никос Коѕиас на новинарско прашање за решавање на спорот за името, јавува Македонската информативна агенција (МИА). „Никој не не притиска, ниту пак дозволуваме некој да не притиска. Се разбира, грчката дипломатија го користи притисокот што го има другата страна, за да...

Трамп не отишол на Флорида, патувањето во Давос неизвесно

Поради делумната финансиска блокада неизвесно е заминувањето на американскиот претседател Доналд Трамп во Давос, каде следната недела ќе се одржи Светскиот економски форум. Трамп веќе го откажа заминувањето во својата резиденција на Флорида, кое беше планирано за овој викенд, а таа одлука ја донел откако во Конгресот демократите и републиканците не постигнаa договор за финансирање на федералната влада. -Претседателот сега нема...

МИМ го објави конкурсот за новинарските награди „Никола Младенов 2022“

Македонскиот институт за медиуми го објави конкурсот за новинарските награди „Никола Младенов 2022“ во кој ќе бидат доделени три годишни награди во категориите најдобра истражувачка сторија, најиновативен новинарски производ...