fbpx
Таг: далечинско учење

таг: далечинско учење

Сојузот на средношколци и Комисијата за заразни болести денеска дискутираа за спроведување на протоколите

На состанокот на Комисијата за заразни болести кој се одржа изутринава, присуствуваа и претставници од Сојузот на средношколци на кој им беа презентирани извештаите со деталната состојба од ковид-19 во Република Северна Македонија, информираат од Министерството за здравство. „На состанокот, претставниците на Сојузот на средношколците ги претставија барањата на учениците, од најголем дел се веќе во планот на Комисијата за...

Владата и претставниците на средношколците ќе соработуваат за моделот на наставата

Денеска премиерот Оливер Спасовски, заменичка на претседателот на Владата задолжена за економски прашања, Мила Царовска, министерот за образование, Арбер Адеми, министерот за здравство, Венко Филипче и заменик-министерката за образование, Елизабета Наумоска, се сретнаа со делегација на Сојузот на средношколци, предводена од претседателот на сојузот, Бленди Ходаи. „Моделот за комбинирано организирање на наставата онлајн со алатки за интернет комуникација и со...

Мајкрософт го издвои Универзитетот „Гоце Делчев“ како успешен пример за премин од физичко во онлајн учење

Со реализирани 100.000 часа аудио настава, 50.000 часа видео настава и 11.000 онлајн предавања, Универзитетот „Гоце Делчев“ е единствената високообразовна институција од земјава која Мајкрософт ја издвои како успешен пример за премин од физичко во учење на далечина во време на пандемијата со корона вирусот. „Со 15 факултети и преку 9.000 студенти УГД е еден од најдобрите универзитети во Северна...

Реактор: Мнозинството директори на училишта, наставници и родители се за настава во училница

Мнозинството анкетирани директори на училишта, наставници и родители се за повторно отворање на училиштата со настава во училница или комбиниран модел на настава во училница и учење на далечина. Ова се мислењата засновани на прелиминарните резултати од истражувањето „Искуства и ставови за учењето на далечина за време на пандемијата на КОВИД-19“ реализирано од страна на Министерството за образование и...

Во средното образование не се овозможија услови за квалитетно спроведување на далечинска настава

Во 64 отсто од случаите, ретко (еднаш во две недели или еднаш во месецот) или воопшто не се употребувале дигитални алатки во редовната настава, а 51 отсто од учениците никогаш не биле обучени од своите наставници за тоа како да користат дигитални алатки за потребите во наставата. Ова се дел од наодите на националното истражување за спроведувањето на далечинската...

МОФ изготви препораки за Концептот за далечинско образование

По објавувањето на Kонцепцијата за далечинско учење на Министерството за образование и наука, Младински образовен форум изготви препораки за дополнување на концепцијата и спроведе фокус-групи за споделување на искуствата и потребите на средношколците во врска со далечинското учење. „Потребно е Концепцијата да ги опфати и обезбеди потребите за учење на учениците со попреченост. Исто така, Концепцијата да се дополни со...

„Метаморфозис“ предлага продолжување и продлабочување на консултациите за Концепцијата за далечинско образование

Фондацијата за интернет и општество „Метаморфозис“, одговорајќи на јавната покана од Министерството за образование и наука (МОН) за Јавна консултација за нацрт верзијата на Концепцијата за далечинско образование, објави стручно мислење врз основа на своите досегашни искуства и специјалистичка експертиза во областа на ИКТ и образованието. Најнапред, „Метаморфозис“ смета дека дадениот рок до 10 јули е прекраток и предлага тој...

МОН објави прашалник со кој ги повикува родителите да го споделат искуството со далечинско учење

Министерството за образование и наука (МОН) денеска го објави повикот за родители и старатели за учество во истражување, со цел сеопфатно истражување во основните и средните училишта, а е поврзано со здравствената криза со корона вирусот. „Основната цел на истражувањето е да ги сумира сите релевантни искуства и да го процени севкупното влијание на пандемијата ковид-19 врз образовниот процес во...

До 10 јули може да се испраќаат предлози за концептот образование на далечина

Министерството за образование и наука ја објави нацрт верзијата на Концептот за развивање систем за образование од далечина во основните и средните училишта во Република Северна Македонија. Концептот е изготвен од Министерството за образование и наука, Министерството за информатичко општество и администрација, Бирото за развој на образованието, Центарот за стручно образование и обука, Државниот просветен инспекторат и Државниот испитен...

Учебната година заврши надвор од училишните клупи поради пандемијата со ковид-19

Денеска формално заврши учебната година за основците и средношколците, овој пат во вонредни услови и надвор од училишните клупи. Пандемијата со корона вирусот ги затвори училиштата на 11 март, а оттогаш па наваму образовниот процес се одвиваше онлајн. По повод крајот на учебната 2019/2020 година, министерот за образование и наука, Арбер Адеми им честиташе на учениците за постигнатиот успех и...

Комфорна атмосфера и видео снимки од онлајн наставата дел од предностите на далечинското учење

Студентите се согласни дека учењето од дома освен недостатоци, има и предности. На овој начин, тие се заштитуваат себе и своите блиски, а воедно имаат повеќе време за подготовката околу испитите. Се чини дека ако едната половина од нив се прилагодува на условите, останатите се справуваат со несоодветната комуникација што пробуваат да ја остварат со професорите. Студентот на Факултет за...

Онлајн наставата има предности, но на студентите им недостасува интеракцијата за време на предавањата

Пред два месеци владата донесе уредба со која го прекина воспитно-образовниот процес со цел да го спречи ширењето на корона вирусот. Оттогаш наваму наставата се одржува преку учење од далечина, односно преку онлајн платформи. Со најавувањето на оваа мерка, беше јасно дека престојниот период ќе биде предизвик за сите вклучени во образовниот процес. Студентите што Мета ги контакираше велат...

Адеми: Средношколците ќе добијат диплома со која ќе може да се запишат на факултет и без државна матура

Усвоени се сет образовни мерки за непречено функционирање на воспитно-образовниот систем, соопшти министерот за образование, Арбер Адеми на прес-конференција по денешната владина седница. Една од мерките е укинувањето на државната матура, училишната матура и завршниот испит за оваа учебна година. Притоа, учениците од основните и средните училишта не се враќаат во училишните клупи до крајот на наставната година, а наставата...

Кога не можат во вистинска училница, учениците ќе учат во еduino.gov.mk

Градинките, основните училишта, училиштата за средно образование и факултетите во земјата нема да бидат отворени и нема да продолжат со регуларна настава. Но, тоа не значи дека воспитно-образовниот процес треба да прекине. Тоа би било штета за знаењата на младите, рече на прес-конференција министерот за образование и наука Арбер Адеми. Тој не кажа прецизно како ќе се изведе оценувањето...

Крајната десница на европските национални терени – кон и во власта

Анализа за Порталб.мк на Малинка Ристевска Јорданова, Институт за европска политика   Предизборните прогнози за Европскиот парламент не се изненадување ако се земат предвид трендовите од националните избори во европските земји. Трендот...