fbpx
Таг: болници

таг: болници

Израел продолжува со нападите во Газа, спасен првиот заложник

Израелската пешадија врши напади врз милитанти и инфраструктура на Хамас во северниот дел од Појасот Газа, додека воената авијација врши воздушни напади. Понесен од првото спасување на израелски заложник што беше држан од милитантното движење, израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху повторно ја отфрли идејата за примирје и вети дека ќе го уништи капацитетот на Хамас за владеење во Газа или...

Бајден доаѓа во посета на Израел додека траат воздушните напади на Газа

Израелските воздушни напади повторно татнат низ Газа и утрово, дури и во рамките на евакуациската зона во која според насоките од Израел треба да бидат Палестинците што ги напуштија своите домови по предупредувањето дека во другите подрачја ќе се дејствува против милитантите на Хамас, јави новинската агенција Асошиејтид Прес. Во меѓувреме, претседателот на САД, Џо Бајден, треба да пристигне во...

АНАЛИЗА Внатрешен долг од 443,5 милиони евра

Не запира трендот на пораст на внатрешниот долг. Доспеаните а неплатени обврски на институциите на централно и на локално ниво, на јавните претпријатија, општините, државните фирми, на крајот од првото економско полугодие изнесуваат над 443,5 милиони евра, пишува Порталб.мк. Долгот на јавното здравство се приближува до 100 милиони евра – со пораст и на квартално ниво, но и во однос...

Се собира ѓубрето од здравствените установи, протестот во „Комунална хигиена“ ќе продолжи до оставка на Мазнева

Вработените од Јавното претпријатие „Комунална хигиена“ – Скопје денеска донеле одлука да го соберат ѓубрето од скопските болници и поликлиники, но се децидни дека нивниот протест ќе продолжи сѐ до оставка на директорката Косана Мазнева, јави Порталб.мк. Тие излегоа на терен и почнаа да го товараат ѓубрето од Специјалната хируршка болница „Св. Наум Охридски“ кај Собранието, од Клинички центар, од...

Болниците во Кина преплавени со нови случаи на ковид-19

Во повеќе од три децении што ги минал на болнички оддели за итни интервенции, досега не забележал толку голема навалица, вели Хауард Бернстајн, лекар во една приватна болница во Пекинг. Во болницата каде што работи постојано доаѓаат сѐ повеќе и пациенти, најголемиот дел од нив постари, а многумина се со влошена состојба, со симптоми на ковид-19 и пневмонија, известува Ројтерс. Новинската...

Кина набавува нови болнички кревети, напливот на ковид пациенти предизвикува загриженост

Во градови ширум Кина се поставуваат болнички кревети и се градат клиники за откривање треска, бидејќи властите пријавија уште пет смртни случаи, пишува Ројтерс. Меѓународната загриженост се зголеми после изненадувачката одлука на Пекинг да ги укине сите мерки и да го „ослободи“ вирусот. Кинеските власти овој месец го укинаа строгиот режим на локдаун по протестите против ограничувањата што го...

Oд следната недела ќе започнат со работа пет нови ковид амбуланти во Скопје

Дополнителни превентивни мерки нема да има, епидемилошката состојба во болниците е стабилна. Иако има зголемување на бројот на случаи, нема зголемување на бројот на хоспитализирани, соопшти денеска д-р Злате Мехмедовиќ на прес-конференција, откако заврши состанокот на членовите на Комисијата за заразни болести. Тој кажа дека најголемиот дел од оптовареноста на системот е на грбот на матичните лекари, па затоа...

МЗ: Од хоспитализираните со ковид-19 во последните 2 месеца, 75 отсто биле невакцинирани

Од 45.621 граѓани утврдени како позитивни на тестирањето за ковид-19 во периодот од 6 август до 28 октомври, 27 отсто биле целосно вакцинирани, односно 12.375 лица, соопшти Министерството за здравство (МЗ) во новата анализа за заболените од ковид-19 и учеството на вакцинираните меѓу нив. За вакцинирани се сметаат лицата кои се вакцинирани со две дози и поминале најмалку 14 дена...

Нови 256 случаи со ковид-19, починале 31 пациент во изминативе 24 часа

Според податоците од Институтот за јавно здравје (ИЈЗ), што ги соопшти Министерствоо за здравство (МЗ), во последните 24 часа се направени 2.778 тестирања, а регистрирани се 256 нови случаи на ковид-19: Скопје – 160, Куманово – 32, Прилеп – 9, Охрид – 8, Кавадарци, Струмица и Струга – по 6, Битола и Ресен – по 5, Крива Паланка –...

Во ковид-центрите низ државата се лекуваат 96 пациенти, има околу 460 празни болнички кревети

Вкупната бројка на пациенти позитивни и суспектни на корона вирусот кои се лекуваат на инфективните одделенија во главниот град и во болниците низ земјава е 96 и има околу 460 празни болнички кревети во ковид центрите, информираат од Министерство за здравство. Во изминатите 24 часа во ковид центрите во болниците низ земјава е пријавено дека се лекуваат вкупно 66 пациенти...

Вкупно се лекуваат 99 болни од ковид-19, има околу 550 празни болнички кревети

Вкупната бројка на пациенти позитивни и суспектни на корона вирусот кои се лекуваат на инфективните одделенија во главниот град и во болниците низ земјава е 99 и има околу 550 празни болнички кревети во ковид центрите, информираат од Министерство за здравство. Во изминатите 24 часа во ковид центрите во болниците низ земјава е пријавено дека се лекуваат вкупно 65 пациенти...

Нови 16 случаи на ковид-19 од 3.109 тестирања, оздравени 38, а починати седум лица

Министерството за здравство информира дека, согласно податоците од Институтот за јавно здравје, во последните 24 часа се направени 3.109 тестирања, а регистрирани се 16 нови случаи на ковид-19, од :Скопје – 8, Куманово – 2, Битола, Тетово, Гостивар, Струга, Гевгелија и Свети Николе – по 1. Регистрирани се 38 оздравени пациенти, од: Скопје – 17, Велес и Радовиш – по...

Низ болниците во земјава се лекуваат 141 ковид-пациенти и има околу 430 празни болнички кревети

Вкупната бројка на пациенти позитивни и суспектни на корона вирусот кои се лекуваат на инфективните одделенија во главниот град и во болниците низ земјава е 141 и има околу 430 празни болнички кревети во ковид центрите, информираат од Министерство за здравство. Во изминатите 24 часа во ковид центрите во болниците во внатрешноста е пријавено дека се лекуваат вкупно 83 пациенти...

Вкупно се лекуваат 638 пациенти во ковид центрите низ државата, има околу 920 празни кревети

Вкупната бројка на пациенти позитивни и суспектни на корона вирусот кои се лекуваат на инфективните одделенија во главниот град и во болниците низ земјава е 638 и има околу 920 празни болнички кревети во ковид центрите, информираат од Министерство за здравство. „По извештаите на болниците кои пристигнуваат во Министерството за здравство на дневна основа, во болницата во Битола е хоспитализиран...

Вкупно 883 пациенти се лекуваат во ковид центрите низ државата, има 847 празни болнички кревети

Во изминатите 24 часа во ковид центрите во болниците низ земјава е пријавено дека се лекуваат вкупно 499 пациенти позитивни и суспектни на корона вирусот, a во Скопје 384. „По извештаите на болниците кои пристигнуваат во Министерството за здравство на дневна основа, во болницата во Битола се хоспитализирани 57 пациенти позитивни и суспектни на ковид-19. Во болницата во Штип се...

Во болниците низ земјава лежат 1.693 пациенти со ковид-19

Во ковид-центрите во различни здравствени установи во земјава има вкупно 1.693 хоспитализирани пациенти со ковид-19, соопшти министерството за здравство. Од нив 697 се во Скопје, а останатите 996 во другите градови. Во изминатите 24 часа во ковид центрите во Скопје се хоспитализирани 62 нови пациенти поради компликации од корона вирусот. Вкупно 697 лица сомнителни и потврдени за ковид -19 се...

ИЈЗ: Оваа недела за 27,5 отсто повеќе смртни случаи и за 7 отсто повеќе позитивни на ковид-19

Според неделниот извештај на Институтот за јавно здравје во периодот од 29 март до 04 април 2021, тестирани се вкупно 26.142 материјали во лабораториите во кои се спроведува молекуларно тестирање и антигенско тестирање за присуство на SARS-CoV-2, со зголемување од пет проценти во однос на минатата недела. Регистрирани сe 7.933 нови позитивни случаи од 35 градови во државата со...

Од утре осум лекари од приватното здравство ќе помагаат во борбата против ковид-19 во јавно-здравствените установи

Министерот за здравство Венко Филипче најави дека од утре осум лекари од приватното здравство се вклучуваат во поддршка на колегите од јавно-здравствените установи. „Клучно е да го зголемиме капацитетот и човечките ресурси во битката со овој силен бран. Утрово на редовната дневна координација со директорите на клиниките работевме на реорганизација на системот и обезбедување на потребните капацитети. Притисокот е огромен...

Во последните 24 часа починале 33 пациенти – речиси исто колку во претходното деноноќие

Министерството за здравство, на основа на податоците од Институтот за јавно здравје, соопшти дека во последните 24 часа се направени 2.763 тестирања, а регистрирани се 708 нови случаи на ковид-19. По градови, бројките изгледаат вака. Скопје – 341, Прилеп – 59, Куманово – 41, Велес – 37, Гостивар, Битола и Охрид – по 26, Кавадарци – 23, Тетово – 18,...

Вкупно 1.498 пациенти се лекуваат од ковид-19 низ болниците, има околу 200 празни кревети

Во изминатите 24 часа  во ковид центрите во болниците низ земјава е пријавено дека се лекуваат вкупно 869 пациенти позитивни и суспектни на корона вирусот, вкупно 629 пациенти потврдени и сомнителни за ковид-19 се лекуваат на инфективните оддели во болниците во главниот град. Вкупната бројка на пациенти позитивни и суспектни на корона вирусот кои се лекуваат на инфективните оддели во...

Хеликоптер во кој патувал иранскиот претседател претрпи „тешко слетување“

Хеликоптер со иранскиот претседател Ебрахим Раиши претрпел „тешко слетување“, пишува Би-би-си. Министерот за внатрешни работи кажува дека спасувачите сé уште се обидуваат да стигнат до местото на несреќата поради тешките...