fbpx
Таг: безбедност на новинари

таг: безбедност на новинари

ЗНМ и ССНМ: Онлајн малтретирањето и заканите кон Лепа Џундева и други новинарки се неприфатливи

Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) и Самостојниот синдикат на новинари и медиумски работници (ССНМ) изразија загриженост за говорот на омраза кон новинарите на социјалните мрежи во земјава. Од таму велат дека упатиле заедничко писмо до странските амбасади и организации со особена загриженост во контекст на интернет заканите и нападите врз новинарките. „Овој вознемирувачки тренд претставува сериозна закана за слободата на...

ВМРО-ДПМНЕ жали за навредите кон екипата на ТВ24, можно е да станува збор за уфрлени провокатори

ВМРО-ДПМНЕ го осуди инцидентот во кој новинарска екипа на ТВ 24 беше нападната од едно лице за време на вчерашниот партиски митинг пред Владата. Од партијата тврдат дека посочениот инцидент не бил забележан ниту создаден од лицата кои биле организатори на митингот. „ВМРО-ДПМНЕ го осудува секое спречување на медиумите во нивната работа, со физичко или вербално спречување или заплашување на...

Новинарска екипа на ТВ24 нападната на митингот на ВМРО-ДПМНЕ

Новинарска екипа на Телевизија 24 вчеравечер била нападната од едно лице за време на партискиот митинг на партијата ВМРО-ДПМНЕ пред Владата. Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) ги осуди агресивниот однос и вербалните закани од непознато лице кон новинарката Елизабета Дамјановска и нејзиниот колега снимател од телевизијата. Според изјавата на новинарската екипа, за време на синоќешниот прв партиски митинг на опозициската...

Израел го прекрши меѓународното право со тенковско гранатирање во кое загина новинар, откриваат ОН

Случајот во кој израелски тенк уби новинар на Ројтерс и рани шест други во Либан минатата година претставува прекршување на меѓународното право, покажа истрагата на Обединетите Нации. Истрагата на Привремените сили на Обединетите нации во Либан (УНИФИЛ), не утврди дека имало размена на оган преку границата на Израел и Либан повеќе од 40 минути пред тенкот да пука во Исам...

ОН: Израелскиот напад во Рафах може да доведе до „масакр“

Израел беше остро критикуван од неколку страни, меѓу кои Обединетите нации, Обединетото Кралство и САД, за воздушните напади во градот Рафах, град со површина од 64 квадратни километри, во кој моментално се сместени 1,5 милиони Палестинци, односно речиси целото население на Газа, пренесува Би-би-си. Дипломатот Мартин Грифитс од Обединетите нации (ОН) предупреди дека проширување на досегашната офанзива во Рафах би...

Најсмртоносниот месец за медиумските работници – по еден новинар дневно го губи животот во Газа

Во просек по еден новинар дневно го губи животот откако започна израелската контраофанзива во Газа, како одговор на терористичкиот напад на Хамас на 7 октомври. Според Комитетот за заштита на новинари (CPJ) ова е најсмртоносниот месец за новинарите откако се води ваква статистика, односно од 1992 година. Според Комитетот, од 7 октомври годинава, убиени се најмалку 39 новинари, осум се ...

Италијански новинар казнет бидејќи искористил пцост за да ја опише премиерката Мелони

Познатиот италијански новинар Роберто Савијано доби казна од 1.000 евра за клевета поради тоа што ја нарекол премиерката Џорџа Мелони „bastarda“ („копиле“) на телевизиска емисија во 2020 година, известува Гардијан. Мелони тогаш сѐ уште била само пратеничка, а Савијано ја изустил пцоста кога зборувал за нејзините политики во врска со миграцијата. „Со оваа пресуда излегуваат на виделина предизвиците со кои...

Нападната екипа на ТВ Алсат, повреден снимателот – ЗНМ бара реакција од МВР

Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) бара од Министерството за внатрешни работи (МВР) да спроведе брза и ефикасна истрага за нападот што денеска се случил врз новинарска екипа на Телевизија Алсат. Како што соопштија од Здружението, за време на снимањето инсерти за промо на емисија во Старата скопска чаршија на јавна површина, сопственик на берберница во чаршијата ги нападнал снимателот...

Платформа за родова еднаквост: Да се гарантира безбедноста на новинарката Рита Бехадини

Платформата за родова еднаквост најостро ги осудува говорот на омраза и заканите кон новинарката и активистка Рита Бехадини и апелира нејзината безбедност да биде загарантирана. Станува збор за нејзината објава на социјалната мрежа Фејсбук во врска со оџата од Сарај. По објавите, таа била мета на закани од лица со профили на социјалната мрежа, а меѓу нив, посебно се одвојувала...

ЗНМ бара кривична одговорност за заканите кон новинарката Рита Бехадини

Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) побара итна реакција за експлицитните закани упатени кон новинарката на Алсат М, Рита Бехадини на нејзината објава во врска со јавниот став од страна на оџата од Сарај на социјалната мрежа Фејсбук. Бехадини се обратила до ЗНМ со пријава дека во последните денови е мета на закани од лица со профили на социјалната мрежа...

Руска новинарка нападната во Чеченија

Познатата руска новинарка Јелена Милашина и адвокатот Александар Немов биле киднапирани и претепани од маскирани напаѓачи речиси веднаш по нивното пристигнување во Чеченија. Само неколку минути по нивното слетување на аеродромот во Грозни, автомобилот на Милашина и Немов бил опкружен од три други возила и од нив излегле 10 маскирани лица, пишува Би-би-си. „Беше класично киднапирање,“ изјавила Милашина пред чеченскиот...

Како ТикТок следел британска новинарка преку сметката на нејзиниот мачор?

Два дена пред Божиќ, ТикТок ја побарал лондонската новинарка Кристина Кридл за да ѝ соопшти оти двајца вработени во Кина и двајца во САД ги разгледувале податоците од нејзината лична корисничка сметка на платформата без нејзино знаење или согласност. Тоа што ѝ се случило на дописничката за технологија на Фајненшл Тајмс, всушност, е она што ТикТок и нејзината матична...

Јавното обвинителство лани решило три случаи за напади на новинари

Јавното обвинителство во 2022 година на територијата на целата држава се евидентирани четири случаи поврзани со напади врз новинари, од кои три се решени, соопштија од обвинителството, по повод 3 Мај, Денот на слободата на медиумите. ОЈО Гостивар постапувало против едно лице за физички напад врз новинар со секира, а по поднесеното обвинение изречена е пресуда за кривичното дело –...

Руски авион го нарушил шведскиот воздушен простор

Руски авион вчера го нарушил шведскиот воздушен простор источно од балтичкиот остров Готланд и бил пречекан од два шведски борбени авиони. Ова го изјави портпаролот на вооружените сили на...