fbpx
Таг: Беса Арифи

таг: Беса Арифи

Потребни се поостри мерки кога се употребува говор на омраза

Можеме да изгледаме многу силни како луѓе, но во моментот кога сме жртви на говор на омраза, сè што ни треба е солидарност и морална поддршка, рече активистката Мерсиха Смаиловиќ, претседателка на невладината организација „Легис“. Пред два дена беше нападнат активистот Бленди Ходаи, a уште многу треба да се направи и за правата на Ромите, објасни активистката Селва Мустафи. Работата за...

Реформите во судството многу малку ги исполнуваат критериумите на ЕУ, вината е кај судиите и извршната власт

Иако Северна Македонија вети дека ќе го почитува и унапредува законодавството, за да добие позитивни оценки во извештаите на Европската Комисија, експертите велат дека има уште многу да се сработи. Но, во моментов пандемијата на коронавирусот блокира неколку иницијативи за подобрувањето на правосудството, пишува Порталб.мк. За подобрувањето на состојбата на судството во земја одговорни се институциите и поединци кои се...

Судскиот совет да внимава, новиот претседател на Врховен суд да учи од грешките на Вангеловски

Правните експерти очекуваат Судскиот совет конечно да се подобри, а новиот претседател на Врховниот суд, кој и да биде тоа, да не ги повтори грешките на неговиот претходник, Јово Вангеловски. Тој беше разрешен од функцијата затоа што доверената задача ја извршувал несовесно и непрофесионално, пишува Порталб.мк. -Ова е многу клучен и специфичен момент, кога треба да се покаже дека институциите...

Џафери: Опозицијата го дава целосниот легитимитет на Собранието, таа не е декор

„Во последните две години живееме во сериозна општествена и политичка криза која го погодува секој граѓанин, а во голема мера таа криза е резултат на недоволно изразената надзорна функција на парламентот врз извршната власт“, рече претседателот на Собранието, Талат Џафер, на конференцијата „Вклучени граѓани за одговорно и транспарентно Собрание“, во организација на граѓанската асоцијација „Мост“. Џафери нагласи дека на опозицијата не смее...

Еко-активистите имаат големо влијание врз институциите за заштита на околината

Активностите и дебатите за еколошките теми имаат големо влијание врз надлежните институциите во преземањето соодветни чекори за заштита на животната средина, беше истакнато на денешната панел-дискусија „Жените во заштита на животната средина“, организирана во чест на Денот на Европа. Универзитетската професорка Беса Арифи смета дека досегашните акции на невладините организации дале плод и дел од институциите презеле превентивни мерки во областа на екологијата. -...

Распределбата на судиите е „државен удар на ранетиот ѕвер“, смета Арифи

Најопасна од сите видови власт е власта во заминување, вели Беса Арифи, вонреден професор на Универзитетот на Југоисточна Европа, во колумна со наслов „Државниот удар на ранетиот ѕвер“ за „Нова ТВ“. За Арифи не постои друг начин на толкување на чистката што в.д. претседателката на Основен суд Скопје 1 ја направи преку последната прераспределба на судиите во овој суд. Таков напад...

Спасовски: Монструмот е фатен, Љупчо Палевски уапсен во Турција

На 30 ноември, три дена по убиството на 14-годишната Вања Ѓорчевска од Скопје, која е грабната од нејзиниот влез кога тргнува на училиште од скопско Дебар Маало и една...