fbpx
Таг: Балкан

таг: Балкан

(РЕПОРТАЖА): „Корпорација Вагина“ на турнеја, или како љубовта го држи рокенролот жив на Балканот

Не е лесно да се занимава човек со авторска музика во сегашната музичка индустрија, дали е тоа во Македонија или во Велика Британија. Од една страна, интернетот и технологијата им овозможи на музичарите да ги снимаат и издадат своите дела во етерот без филтерот на музичката индустрија. Од друга страна, наместо да убедиш човек да ти ги пушти песните...

Покана за учество на „Балканската смотра на млади стрип-автори“

Школата на стрип „Никола Митровиќ Кокан” од Лесковац, која работи во рамки на Лесковачкиот културен центар, оваа година по 26. пат ја организира манифестацијата „Балканска смотра на млади стрип-автори”. Централната манифестација ќе се одржи од 28 до 30 јуни 2024 година во просториите на Лесковачкиот културен центар, Народниот музеј и Народната библиотека „Радоје Домановиќ” во Лесковац. Смотрата и оваа година...

Од Алјаска преку Путин и Москва до Балканот и на крај кај нас

Објави на фејсбук шират дезинформација дека со новиот декрет на Путин, Алјаска, Балтичките држави, Тибет и други територии што историски ѝ припаѓале на СССР и Империјална Русија ќе бидат преземени назад. Лажната вест тргнува од ЕССАњуз (Полска), па се шири на Балканот и на крај пристигнува во Македонија. Точно е дека на 18.01.2024 година Путин потпишал декрет за управување...

Смртноста поради ПМ 2,5 честичките двојно повисока на Балканот отколку во ЕУ

Во земјите од Западен Балкан смртноста поради загадувањето со ПМ 2,5 честичките е речиси двојно поголема отколку во земјите во Европската Унија. Ова го покажа ново истражување објавено во декември 2023 година во списанието Environment International, спроведено од Joint Research Centre на Европската Унија (JRC) во Испра, Италија, со меѓународен тим на истражувачи од Италија, Холандија, Белгија, Србија и...

Непосакуван увоз: Анти-ЕУ дезинформациите на Кремљ потпалуваат и во С. Македонија

Најголем дел од анти-ЕУ дезинформациите на Кремљ во С. Македонија потекнуваат од странство – и од Русија и од Западот, потоа пристигнуваат во земјата преку социјалните платформи, а помал дел и преку медиумите. Некои од нив потоа се прилагодени на локалниот контекст, а мал дел од дезинформациите кои ги туркаат наративите на Кремљ се домашни. Србија е централна точка...

Формиран Балкански форум на уставни судови

Балканскиот форум на уставни судови е соработка меѓу уставните судови на Северна Македонија, Бугарија, Албанија, Црна Гора, Косово и Турција. Тој е основан со цел развивање на меѓусебен дијалог, споделување на уставната пракса, градење на капацитети и професионален развој на судиите и стручните служби во областа на уставно право, како и подигнување на нивото на комуникација на уставните судови...

Ходорковски: Ако војната во Украина продолжи, Путин ќе проба да го дестабилизира Балканот

Доколку продолжи војната во Украина, рускиот претседател Владимир Путин ќе се обиде да го дестабилизира Балканот преку Србија за да им го направи животот потежок на Европејците. Ова го изјави рускиот опозициски лидер Михаил Ходорковски во интервју за влијателниот австриски весник „Дер Стандард“. Ходорковски вели дека Путин поддржува радикали од било која природа, се обидува да ја дестабилизира ситуацијата и...

Силен земјотрес од 5,3 степени според Рихтер ја погоди Хрватска

Силен земјотрес со магнитуда од 5,3 степени според Рихтеровата скала утрово во 10 часот и 47 минути ја погоди Хрватска. Епицентарот на земјотресот бил на Крк, според Европско-медитеранскиот сеизмолошки центар (ЕМСЦ). Потресот се случил на длабочина од 10 километри, а бил почувствуван низ Кварнер и Приморско-горската жупанија, но и во Загреб, Шибеник, Истра и Далматинска Загора. https://twitter.com/LastQuake/status/1626165412340588545?s=20&t=3XOZe4kSENbCPbG3JFRrlg Претседателот на хрватското собрание, Гордан...

Ердоган ja започна во посета на Босна и Херцеговина, Србија и Хрватска

Претседателот на Турција Реџеп Таип Ердоган денеска ја започna тридневната балканска турнеја за зајакнување на регионалните врски во рамките на која ќе ги посети Босна и Херцеговина, Србија и Хрватска, јави турската агенција Анадолу. Во првиот дел од посетата, Ердоган беше официјално пречекан во Сараево. Тој ќе оствари директни и меѓуделегации состаноци со тричлениот Претседателски совет на Босна и Херцеговина. Меѓу...

Тргнати се барикадите на северот на Косово, Борел ги повика Курти и Вучиќ во Брисел

Сите камиони ги напуштија барикадите кои вчера беа поставени на патот кон Брњак на северот на Косово и коловозот сега е прооден, објави Коссев.Инфо. Како што пренесе косовскиот портал од лице место, само еден камион сѐ уште стои  паркиран поради дефект. Вчера по состанокот со претставници на меѓународната заедница и американскиот амбасадор Џефри Ховениер, косовската Влада за еден месец ја...

Без меѓународни возови Балканот е железнички изолиран од Европа [инфографик]

Меѓународниот железнички сообраќај на Балканот незапирливо изумира, а дел од земјите во регионот се целосно железнички изолирани од Европа во период кога Европската Унија во континуитет инсистира на зголемување на користењето на возовите, како последица на климатските промени предизвикани од емисијата на стакленички гасови. Мета.мк направи анализа на бројот на меѓународни возови коишто сообраќаат до и од нашата земја, но...

Земјотрес со јачина од 6,2 степени ја погоди Централна Грција, потресот почувствуван и кај нас

Европскиот медитерански сеизмолошки центар регистрираше силен земјотрес со јачина од 6,2 степени кој ја погоди Централна Грција. Епицентарот бил северозападно од Лариса, 24 километри од градот, на длабочина од 20 километри. Според првичните информации на Институтот за геодинамика од Атина, силината на земјотресот била 5,9 степени. Грчките медиуми засега не јавуваат за жртви или причинета материјална штета. Земјотресот беше почувствуван и...

Истражување: Земјава е лидер во регионот според потрошувачката на цигари по пушач

Република Северна Македонија е меѓу првите 10 земји во светот врз основа на преваленца на пушење и вкупниот број испушени цигари дневно по пушач. Податоците на Аналитика покажуваат дека процентот на пушачите (преваленцата) во однос на вкупниот број на жители, во РСМ изнесува 48,4 отсто. За споредба, во европските земји, преваленцата на пушење е далеку пониска. Во ЕУ просекот...

Креирана платформа „Web4Jobs“ за поврзување на млади невработени лица од Балканот

Со цел да се поврзaт млади невработени лица од регионот на Западен Балкан и да се обезбедат можности за вработување, образование, обуки, мобилност и претприемништво за успешен влез на пазарот на труд, неколку балкански граѓански организации, меѓу кои и Националниот младински совет на Македонија (НМСМ) ја креираа онлајн платформата Web4Jobs. „Со платформата имаме за цел да обезбедиме повеќе можности за младите,...

„Визер“ суспендира 50 авио летови од земјите на поранешна Југославија

Унгарската нискобуџетна авиокомпанија „Визер“ планира привремено да укине 50 авио летови од земјите на поранешна Југославија, пишува специјализираниот портал „Екс-Ју Авиејшн“. Најголем број на суспендирани летови има од скопскиот аеродром, а по него следуваат леталиштата во Тузла, Охрид, Подгорица, Белград, Ниш, Приштина, Љубљана, Сплит и Сараево. Авиокомпанијата во ноември нема да лета од аеродромот во Подгорица, одложено е отпочнувањето со...

Твитерот на Никола Димитров со признание за најдобро управуван профил за дигитална дипломатија

Анализата што ја објави блогот „Дигитална Дипломатија“ покажува дека официјалните профили на социјалните мрежи на Република Северна Македонија имаат најдобра дипломатска пракса. Со умешна комуникација на дипломатијата и нивните дипломатски активности, тие го заслужуваат највисокиот рејтинг на сите рангирани субјекти. Оттаму појаснуваат дека рангирана е и вештината на комуникација на социјалните мрежи, како и квалитетот на содржината објавена на истите,...

Соларната електрана „Караваста“ во Албанија ќе произведува најевтина струја на Балканот

На вториот тендер за фотонапосна централа Караваста, Албанија, компанијата „Волталиа“ понуди продажна цена на струјата од само 24,89 евра за мегават-час, што е рекордно најниската цена во регионот. За оваа соларна електрана, „Волталиа“ ќе има 15-годишен договор со државата за фиксна цена, за половина од производството од погонот, кој е со јачина од 140 мегавати и со животен век...

Условите за влез во соседните држави на Северна Македонија за време на Ковид-19

Кризата со КОВИД-19 предизвика хаос во границите на европските земји, вклучувајќи ги и балканските земји. Доколку планирате да патувате во овој период, повеќето држави препорачуваат да го одложите патувањето, доколку немате некоја итна потреба. Туристичката сезона само што почнала, неколку држави почнале да ги заведуваат туристите со отворањето на границите, известува Порталб.мк. Претходно пишувавме за сите држави на ЕУ и...

Отворен е балканскиот конкурс за кратка приказна „Бибер“

Оваа година по четврти пат е отворен регионалниот конкурс за кратка приказна „Бибер“. Темата е проширена и авторите сега може да пишуваат на теми за помирување во контекст на последиците од војните и насилството во земјите од поранешна Југолавија, приказни кои може да придонесат за подобро разбирање меѓу луѓето, намалување на омразата и предрасудите, антивоени приказни, приказни кои се...

Над 7.000 заболени од Ковид-19 на Балканот, најголем број во Србија и во Грција (видео)

Додека бројот на регистрирани случаи на заболени од корона вирусот на светско ниво достигна над еден милион, во земјите од Балканскиот полуостров до 3 април се регистрирани вкупно 7.200 заболени. Најголем дел од нив се во Грција - 1.613 и Србија - 1.476, а најмал број се до сега откриени во Црна Гора - 197 и Косово - 126. Северна...

Мицкоски денеска до Собранието ќе го достави предлогот за новата влада

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и мандатар на новата влада, Христијан Мицкоски, попладнево во 13:30 часот во Собранието ќе го достави предлог составот за новата влада. „Денеска 18.06.2024 година во 13:30 часот...