fbpx
Таг: автобуски превоз

таг: автобуски превоз

„Шорткат“: Хартиени, наместо електронски пријави за субвенции за велосипед во Скопје

Во време на дигитализација, кога услугите за граѓаните претежно треба да бидат достапни електронски, Градот Скопје бара документите за поднесување субвенција за велосипед да се поднесуваат во хартиена форма, во архивата, а дополнително, да одат на нотар да заверат изјава. Дали и колку е оправдано институциите да се враќаат назад во процесот, кога веќе постои можност за дигитална апликација,...

Цените на горивата паднаа, билетите во меѓуградскиот автобуски превоз останаа скапи [инфографик]

Цените на нафтените деривати на бензинските станици во земјава се стабилизираа, но цените на автобуските билети за меѓуградски превоз, и покрај поевтинувањето на горивата, остануваат високи. Приватните превозници не кажуваат зошто не ги намалат цените на билетите како што ги покачија кога вртоглаво поскапеа и горивата, а нивните здруженија ваквата состојба ја правдаат со „другите поскапени трошоци“. Бараат субвенции...

Градските советници го одбија предлогот милениците да се возат во автобусите на ЈСП

Во автобусите на ЈСП нема да можат да се возат миленици. Советот на Град Скопје не ја прифати иницијативата на „Зелен хуман град“ (ЗХГ), домашни миленици да можат да се возат во јавниот превоз. Во своето образложение на иницијативата, Драгана Велковска од ЗХГ рече дека милениците, додека се возат во јавниот превоз, би биле затворени во транспортер. „Самата иницијатива не ја...

Приватните автобуски превозници најавија блокада на скопските улици и тужби

Приватните автобуски превозници, кои вчера повторно беа критикувани од скопската градоначалничка Данела Арсовска, денеска повторно побараа средба со неа за да ѝ ги презентираат нивните аргументи. Порачаа дека ако не дојде до разбирање, ќе преземат поригорозни чекори, како блокирање на скопските улици. Директорот на „Слобода превоз“ – Ленин Јовановски порача дека околу милион евра, колку што им се должи за...

Возачите ја чекаат платата најдоцна до утре, ЈСП и понатаму се надева на Владата

Синдикалците на ЈСП Скопје, одлучија да му дадат нов рок на Јавното сообраќајно претпријатие, до утре (19.10.2022 г.) да им ја исплати заостанатата септемвриска плата. Во спротивно, како што велат, автобускиот превоз во Скопје ќе биде прекинат. Ветување дека до утре ќе биде исплатена платата, наводно, дало раководството на ЈСП Скопје, но под услов парите да ги обезбеди владата. Тие соопштија...

Вистиномер: Не е точно дека ЈСП го поскапе превозот – воведен е само нов тип дневен билет од 120 денари

Билетот на ЈСП не е поскапен, туку е воведенa дополнителнa опциja преку билет од 120 денари, кој ќе важи за еднодневно повеќекратно возење (граѓаните ќе можат да се возат со овој билет неограничен број пати во еден ден). Овој билет од 120 денари, како што најави ЈСП, ќе им биде од полза на туристите, на тие што сакаат да...

Тетово конечно доби пет градски автобуси кои ќе сообраќаат на три линии

Пет автобуси за јавен превоз пристигнаа во Тетово пред три дена, а Јавното претпријатие „Тетово Транспорт“ го изготви ценовникот, за билетите што се поделени во пет категории, а истиот ќе биде официјализиран штом ќе се изгласа од општинскиот совет. Првин, низ градот ќе функционираат три линии на јавниот превоз, пишува Порталб.мк. По 8 години ветување од страна на градоначалничката на...

Ковид-19 предизвика историски негативни резултати во транспортот на патници во земјава

Јавниот превоз во градовите, меѓуградскиот и меѓународен автобуски превоз и патничкиот железнички сообраќај во вториот квартал од годинава регистрираа убедливо најмал број на превезени патници што некогаш е забележан во едно тримесечје во историјата на нашата земја. Транспортните компании претрпеле милионски загуби на патници во периодот од април до јуни 2020 година, кога беа на сила и најстрогите мерки...

Огромен пад на бројот на патници превезени со автобуси во вториот квартал од годинава

Забележан е огромен пад на бројот на патници превезени со автобуси во вториот квартал на годинава, односно 64 отсто помалку во однос на истиот период минатата година, соопшти Државниот завод за статистика. Податоците објавени денеска говорат дека во второто тримесечје од 2020 година, во патниот патнички превоз со автобуси се превезени вкупно 7,136 милиони патници, и во однос на истиот...

Проблеми со меѓуградските автобуси да се пријавуваат во Организацијата на потрошувачите

Граѓаните речиси воопшто не се жалат во Организацијата на потрошувачите (ОПМ) за проблеми во меѓуградскиот автобуски превоз, иако станува збор за честа појава за прекршување на правата на потрошувачите, пишува „Порталб“. Бранко Костовски, одговорен за поплаките во врска со транспортот во ОПМ, вели дека во последните години немале многу поплаки за поголем број патници од дозволеното, а поплаките за меѓуградскиот автобуски...

Сменети трасите на осум автобуски линии во Скопје

ЈСП Скопје соопшти дека поради почеток на асфалтирањето на дел од булеварот „Христијан Тодоровски  - Карпош“ во Бутел, осум автобуски линии од јавниот превоз од денеска ќе бидат изменети. Така автобуските линии 8, 47, 57, 57А, 59, 61, 47А и 71 кои доааѓаат од Бит Пазар, на семафорите кај Општина Чаир ќе вртат лево и ќе се движат по улицата...

Распределени линиите за автобуски превоз во земјава и странство

Министерството за транспорт и врски ја завршило прелиминарната распределба на автобуски линии за 2018 година. Како што стои во соопштението, 91 апликација биле поднесени за нови или промена на веќе постоечки автобуски линии во меѓуопштинскиот и меѓународниот патен сообраќај. Од нив 26 апликации биле за вршење на меѓуопштинскиот превоз на патници и 65 апликации за меѓународен превоз на патници. За...

Во 20 часот се укинува бесплатниот автобуски превоз воведен поради загадувањето

По добиените информации од Министерството за животна средина и просторно планирање дека среднодневните концентрации на ПМ10-честички во воздухот се под дефинираниот праг на алармирање од 200 микрограми на еден кубен метар и нема зголемено загадување во текот на два последователни дена, Град Скопје информира дека се укинуваат вонредните мерки и интервентните препораки за намалување на загадувањето на воздухот што...

Со 40.000 гласови повеќе од Трајановски, Шилегов е новиот градоначалник на Скопје

Петре Шилегов од СДСМ официјално е новиот градоначалник на Град Скопје. Според резултатите од 100 проценти обработени податоци добиени од избирачките места кои Државната изборна комисија ги објави вечерва на веб-страницата, Шилегов на изборите вчера освоил 141.125 гласови, односно 50,32 проценти, и ја доби градоначалничката функција во првиот круг од изборите. Кандидатот на ВМРО-ДПМНЕ и досегашен градоначалник, Коце Трајановски, освоил...

Протестите против ЕВН го задушија сообраќајот во Чаир

Речиси два часа откако почнаа протестите против ЕВН и МЕПСО на неколку десетици граѓани кај комплексот „Чаирчанка“, во непосредна близина на џамијата „Јаја-паша“, сообраќајот полека се нормализира, откако Пластичарска улица, улицата Џон Кенеди и улиците во населбите Топанско Поле, Скопје Север и Чаир беа задушени од возилата кои беа пренасочувани по нив. Возилата беа пренасочувани на овие улици поради...

СДСМ: Последните податоци за загадувањето се доказ за несериозноста на Владата

Последните податоци според кои Скопје, Тетово и Битола се во 10-те најзагадени градови во Европа уште еднаш ја докажа несериозноста на Владата во заминување, за решавање на проблемот со загадувањето, велат од СДСМ. „Власта во заминување која ги опустоши зеленилата во урбаните средини и на нивно место градеше згради заради остварување лични профити ја наруши циркулацијата на воздухот и ја...

За Ставрески и за Јанкулоска, Талески е „тежок криминалец“, за Иванов е „чист со тапија“

„Коруптивен до даска!“ Вака актуелниот министер за финансии, Зоран Ставрески, во еден од прислушуваните разговори што лани ги објави СДСМ, со својата пронешна колешка, министерката за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска, го окарактеризира договорот на битолскиот градоначалник, Владимир Талески за автобускиот превоз на ученици во градот, за кој Специјалното јавно обвинителство вчера отвори истражна постапка под името „Транспортер“. Разговорот меѓу Ставрески...

Талески: СЈО е тенденциозно и без правни аргументи

Нема правни аргументи во истражната постапка на Специјалното јавно обвинителство, вели битолскиот градоначалник, Владимир Талески, во врска со новата истрага што денеска ја обелодени тимот на Катица Јанева во случајот „Транспортер“ за злоупотреба на средства за автобускиот превоз на учениците. Попладнево Талески ги повика дел од медиумите на прес-конференција, на која даде изјава за наводите што ги изнесе СЈО во...

САД сметаат дека нападите во Рафах не претставуваат целосна инвазија на градот

Соединетите Американски Држави не веруваат дека нападите на Израел врз Рафах во текот на изминатата недела не претставуваат целосна инвазија на градот, изјави портпаролот на Белата куќа Џон Кирби,...