fbpx
Таг: архитектонско решение

таг: архитектонско решение

Општина Кисела Вода го реобјави меѓународниот конкурс за идејно решение за Расадник

Општина Кисела Вода го реобјави меѓународниот конкурс за идејниот лик на градскиот кварт Ј14, попознат кај нашите граѓани како ДУП Расадник, информираат општинските власти. Од денес, па во наредните четири месеци тој ќе биде предизвик за изработка на идејно урбанистичко-архитектонско решение за идниот изглед на оваа локација во населбата Кисела Вода. „Иако посакуваните решенија, не ги добивме во првиот обид,...

Поништен конкурсот за локалитетот „Расадник“, доставени само четири труда а потребни биле најмалку седум

Меѓународниот архитектонско-урбанистички конкурс за избор на идејно решение за локалитетот „Расадник“ во скопската населба Кисела Вода е поништен, затоа што до истекот на крајниот рок биле доставени само четири конкурсни труда, информираат од Општина Кисела Вода. „Со оглед дека согласно конкурсната документација минимален број на конкурсни трудови кои ги исполнуваат условите беше седум, жири комисијата констатира дека не се исполнети...

Годишната архитектонска награда врачена на архитектите Димитриевска и Пазарџиевска

Претседателот Стево Пендаровски ја врачи големата годишна награда за архитектура за најуспешно реализирано архитектонско дело во 2022 година, на Марија Димитриевска и Елена Пазарџиевска, авторките на проектот „Вила за современо домување, викенд населба на велешко езеро Младост“. Големата годишна награда се доделува во организација на Асоцијацијата на архитекти на Македонија, а претседателот Пендаровски е покровител на традиционалната манифестација. Претседателот Пендаровски...

Апелација досуди условна казна за Мијалков за случајот „Плацевите на Водно“

Апелацискиот суд од Скопје со донесената пресуда ја замени затворската казна за ексдиректорот на Управата за безбедност и контраразузнавање (УБК) Сашо Мијалков со условна осуда, додека ја зголеми затворската...