fbpx
Таг: антолог

таг: антолог

„Човеконабљудувач“ – првонаграден расказ на Конкурсот за краток хорор расказ

Новинската агенција „Мета.мк“ четврта година по ред распиша Конкурс за краток хорор расказ на кој можеа да учествуваат млади автори. Годинава конкурсот повторно го организиравме во соработка со издавачкиот центар „Антолог“. Конкурсот беше распишан по повод празникот „Halloween“ или „Ноќ на вештерките“ кој секоја година се одбележува на овој ден, 31 октомври. „Ноќта на вештерките“ првенствено се одбележува во западните земји,...

„Премолчен колеж“ – второ место на конкурсот за краток хорор расказ

Новинската агенција „Мета.мк“ четврта година по ред распиша Конкурс за краток хорор расказ на кој можеа да учествуваат млади автори. Годинава конкурсот повторно го организиравме во соработка со издавачкиот центар „Антолог“. Конкурсот беше распишан по повод празникот „Halloween“ или „Ноќ на вештерките“ кој секоја година се одбележува на овој ден, 31 октомври. „Ноќта на вештерките“ првенствено се одбележува во западните земји,...

Конкурс за краток хорор расказ: Расказот „Нокти“ го освои третото место

Новинската агенција „Мета.мк“ четврта година по ред распиша Конкурс за краток хорор расказ на кој можеа да учествуваат млади автори. Годинава конкурсот повторно го организиравме во соработка со издавачкиот центар „Антолог“. Конкурсот беше распишан по повод празникот „Halloween“ или „Ноќ на вештерките“ кој секоја година се одбележува на овој ден, 31 октомври. „Ноќта на вештерките“ првенствено се одбележува во западните земји,...

Конкурс за краток хорор расказ на македонски јазик за „Ноќта на вештерките“

Четврта година по ред, во пресрет на празникот „Halloween“ или „Ноќ на вештерките“, кој се одбележува на 31 октомври, новинската агенција Мета.мк објавува Конкурс за краток хорор расказ. Годинава конкурсот повторно го организираме во соработка со Книжевниот центар „Антолог“. Право на учество на конкурсот имаат сите млади лица на возраст од 16 до 29 години. Трудовите треба да бидат ваши и...

Благоја Стојков, авторот на „Пеколен меден месец“: Во книгите сакав да го допрам туѓото, мистериозното и забранетото

Авантурите, драмите и романсите со одлични жанрови кои често ги чита, но за нив вели оти се дел од секојдневието. Тоа што сакал да го „допре“ во своите досега издадени книги е „туѓото и несекојдневното, мистериозното и забранетото“ – она што на сите им е возбудливо и интересно, но ретко кој сака да го доживее, затоа што таму се...

Објавен е романот „Пеколен меден месец“ на Благоја Стојков во издание на „Антолог“

Објавен е новиот роман „Пеколен меден месец“ на младиот македонски автор Благоја Стојков. Промоцијата на книгата се одржа минатиот понеделник, а најновото дело на Стојков е во издание на издавачката куќа „Антолог“. Промотор на романот е Јане Алтипармаков, додека модератор на промоцијата беше Катерина Котеска. Инаку, Стојков го освои првото место на минатогодишниот Конкурс за краток хорор расказ што Новинската агенција...

Расказот „Мама“ го освои првото место на Конкурсот за краток хорор расказ

Вечерва се празнува „Halloween“ или „Ноќ на вештерките“, празник кој секоја година се одбележува на 31 октомври. „Ноќта на вештерките“ првенствено се одбележува во западните земји, но во последните неколку години стана глобален тренд кој се забележува и кај нас, особено помеѓу младите. Вечерта на „Halloween“ се раскажуваат страшни приказни, најмладите се маскираат, а домовите се декорираат со хорор мотиви. По...

„Поп“ – второ место на Конкурсот за краток хорор расказ

Вечерва се празнува „Halloween“ или „Ноќ на вештерките“, празник кој секоја година се одбележува на 31 октомври. „Ноќта на вештерките“ првенствено се одбележува во западните земји, но во последните неколку години стана глобален тренд кој се забележува и кај нас, особено помеѓу младите. Вечерта на „Halloween“ се раскажуваат страшни приказни, најмладите се маскираат, а домовите се декорираат со хорор мотиви. По...

Конкурс за краток хорор расказ – трета награда за расказот „Лов“

Вечерва се празнува „Halloween“ или „Ноќ на вештерките“, празник кој секоја година се одбележува на 31 октомври. „Ноќта на вештерките“ првенствено се одбележува во западните земји, но во последните неколку години стана глобален тренд кој се забележува и кај нас, особено помеѓу младите. Вечерта на „Halloween“ се раскажуваат страшни приказни, најмладите се маскираат, а домовите се декорираат со хорор мотиви. По...

Конкурс за краток хорор расказ за „Ноќта на вештерките“

Во пресрет на празникот „Halloween“ или „Ноќ на вештерките“, кој се одбележува на 31 октомври, Новинската агенција „Мета.мк“ трета година по ред објавува Конкурс за краток хорор расказ. Годинава, конкурсот се одвива во соработка со Книжевниот центар „Антолог“. Право на учество на конкурсот имаат сите млади лица на возраст од 16 до 29 години. Трудовите треба да бидат ваши и оригинални,...

Италијанскиот наградуван роман „Збогум, сеништа“ објавен на македонски јазик

Мистериозната драма, книгата „Збогум, сеништа“ на италијанската авторка Надја Теранова од денеска е достапна и за македонската читателска публика во издание на „Антолог“. Станува збор за поетичен и интимен роман за изградбата на сопствениот идентитет кој раскажува за опседнатоста со загубата, таа борба гради в гради што сите мора да најдеме начин да ја преживееме. Имено, протагонистка е 30-годишната Ида која...

Книжевниот фестивал „Букстар“ ќе се одржи од 12 до 15 октомври под слоганот „Genresis“

Седмото издание на Фестивалот на европската литература „Букстар“ ќе се одржи од 12 до 15 октомври во Скопје, под слоганот „Genresis“, во организација на издавачката куќа „Антолог“. Оваа година, пред книжевната публика ќе бидат претставени девет автори. Прва е Катарина Винклер од Австрија, која ќе се престави со својот роман „Модар накит“, а потоа следи еден од најпродуктивните и најквалитетните...

Промоција на книгата „Да ти се погоди да живееш во интересни времиња“ колумни од новинарката Весна Дамчевска

Издавачката куќа „Антолог“ од Скопје најавува промоцијата на книгата „Да ти се погоди да живееш во интересни времиња“ од новинарката и колумнистка Весна Дамчевска. Промоцијата ќе се одржи в понеделник, 14 јуни 2021 година, со почетокот од 20 часот, на платото пред Младинскиот културен центар. Промотор на книгата ќе биде македонскиот книжевен критичар и теоретичар Александар Прокопиев. Книгата „Да ти...

Наградуван роман на Португалката Дулсе Марија Кардозо преведен на македонски јазик

Издавачката куќа „Антолог“ од Скопје го подготви македонското издание на романот „Сочувство“ од португалската писателка Дулсе Марија Кардозо. Романот е добитник на Европската награда за литература во 2009 година, а преводот на македонски е на Ненад Трповски. Книгата е објавена со поддршка на програмата „Креативна Европа“ на Европската Унија. Дулсе Марија Кардозо (1964) е португалска писателка. Детството го минала во Ангола....

Издавачката куќа „Антолог“ ќе отвори продажен салон

Издавачката куќа „Антолог“ од Скопје ќе го отвори својот прв јавен простор во 16-годишното постоење, утре, на 20 април 2015 година (понеделник). Книжевниот центар на улица Ѓорѓи Пулевски број 29 во Дебар маало е замислен како изложбено-продажен салон. Во него, освен книгите на „Антолог“, посетителите ќе може да присуствуваат и на различни настани од областа на културата и на...

Конгрес на СДСМ: Пендаровски едногласно избран за претседателски кандидат

Едногласно на 27-миот Конгрес, СДСМ го избра кандидатот за претседател, Стево Пендаровски, соопшти лидерот на СДСМ, нарекувајќи го Пендаровски „вистинскиот претседател за сите граѓани и кандидат кој ги споделува...