fbpx
Таг: алергии

таг: алергии

Цвејоска Чолаковска: 21 век е век на алергиски, автоимуни и малигни заболувања

Глобалното затоплување и аерозагадувањето се едни главните причинители поради кои расте бројот на случаи на деца со алергиски болести, кои бараат помош на Клиниката за детски болести. Како што денеска на брифинг со новинарите информираше директорката доц. д-р Валентина Цвејоска Чолаковска, доминираат алергискиот ринитис, ринокоњуктивитис, но и ларингитис и бронхоопструкции. Алергиските болести, автоимуните заболувања како и малигните заболувања се болести...

Ќе се реновира Специјализираната болница за хронични, респираторни, неспецифични и алергиски лекувања Отешево

Министерот за здравство Венко Филипче денеска ја посети Специјализираната болница за превенција, лекување и рехабилитација на хронични, респираторни, неспецифични и алергиски лекувања Отешево. Поводот за посетата е 40 години од отворањето на установата и најава за нејзино реновирање. Во присуство на директорот на болницата, Александра Пили и градоначалникот на општина Ресен, Живко Гошаревски, министерот Филипче најави реконструкција на трите павиљони...

Битолчани сè почесто колабираат пазарувајќи на зелените пазари

Жештините удрија по здравјето на битолчани. Лекарите од итната медицинска помош имаат полни раце работа, особено во пазарните денови, вторник и петок, кога рзадвиженоста на граѓаните е поголема. Според лекарот Милутин Василев од Итната медицинска служба во Битола, граѓаните најмногу колабираат кога се на отворено и се подолго време изложени на сонце. Повозрасни, но и млади губат свест пазарувајќи на градскиот...

МОН: Учениците да имаат скратени часови поради високите температури

Основните училишта да работат со скратени наставни часови до крајот на учебната година поради високите температури кои ја зафатија државата, препорачува Министерството за образование и наука (МОН). Од министерството препорачуваат:...