fbpx
Таг: 30 години независност

таг: 30 години независност

Порталб анализа: Сите досегашни премиери – банкари, бизнисмени, професори

Професори, економисти, бизнисмени, правници, банкари – со различни образовни звања и од различни сектори беа „регрутирани“ досегашните премиери на државата. Од осамостојувањето до денес, на Илинденска бр. 2 во премиерскиот кабинет поминаа 10 имиња – некои со двоен мандат, а на некои премиерскиот мандат се броеше во денови. Во очекување на гласањето на новата влада предводена од идниот премиер...

Модни ревии на македонски дизајнери, диџеј сетови и македонски производи на Expo 30

По повод одбележување на 30 години независност на државата ќе се одржи EXPO.30, настан во организација на Боттега Евенти и поддржан од страна на Владата на РС Македонија. Настанот ќе се одржи на 16 и 17 септември во Музејот на современа уметност, во надворешниот простор. Во фокусот на EXPO.30 е македонската мода претставена преку премиерна проекција на документарен филм кој...

(Галерија) Претседателот Пендаровски оддаде почит на покојните претседатели Киро Глигоров и Борис Трајковски

Претседателот Стево Пендаровски, по повод 8 Септември – Денот на независноста, денеска положи свежо цвеќе на вечните почивалишта на покојните претседатели Киро Глигоров и Борис Трајковски на градските гробишта Бутел во Скопје.

Британската амбасадорка Галовеј положи свежо цвеќе на гробовите на претседателите Глигоров и Трајковски

Британската амбасадорка Рејчел Галовеј положи свежо цвеќе на гробовите на починатите македонски претседатели Киро Глигоров и Борис Трајковски на гробиштата Бутел во Скопје во честа на 30 годишнината од независноста на земјата. Ambassador Rachel Galloway laid wreaths on the graves of late Macedonian presidents Kiro Gligorov and Boris Trajkovski today at the Butel cemetery in Skopje in honour of the...

Реиздание на „Проста и строга македонска песна“ од Блаже Конески 

Љубителите на македонска музика, но и на македонската поезија од неодамна можат повторно да го преслушаат албумот со песни од Блаже Конески - „Проста и строга македонска песна“ кој беше реиздаден како дел од прославата на три децении независност на Македонија. Албумот е збир од одбрани песни од Блаже Конески што ги рецитираат г. Конески и Цветанка Трпкова, во пијано придружба...

Нова поштенска марка по повод одбележување на 30 години од независноста

Во Шалтер салата во зградата на АД „Пошта на Северна Македонија“ денеска беше промовирана новата поштенска марка, по повод престојниот празник 8-ми Септември, односно 30 години од независноста. На настанот се обратија премиерот Зоран Заев, директорот на АД „Пошта на Северна Македонија“ Јани Макрадули и пратеникот во првиот собраниски состав Исмет Рамадани, информираат од владината прес-служба. „Ја користам приликата, да...

Како ќе се полага државната матура погледнете во новата епизода на „Шорткат“

За државна матура, која е услов за упис на факултет, годинава се пријавиле безмалку 16.000 ученици. На испитите што претстојат нема да бидат опфатени материјалите што не им беа...