fbpx

Нова поштенска марка по повод одбележување на 30 години од независноста

-

Во Шалтер салата во зградата на АД „Пошта на Северна Македонија“ денеска беше промовирана новата поштенска марка, по повод престојниот празник 8-ми Септември, односно 30 години од независноста. На настанот се обратија премиерот Зоран Заев, директорот на АД „Пошта на Северна Македонија“ Јани Макрадули и пратеникот во првиот собраниски состав Исмет Рамадани, информираат од владината прес-служба.

„Ја користам приликата, да упатам посебна благодарност и честитки и до вработените во Бирото за филателија во рамки на Поштата, кои во текот на годината се заслужни за подготовка за печатење на неколку илјади поштенски марки на различни тематики, кои го отсликуваат нашиот фолклор, култура и други мотиви карактеристични за нашето поднебје. Верувам дека оваа поштенска марка, која го отсликува нашиот голем тридецениски јубилеј, ќе најде соодветно место во колекциите на филателистите“, изјави премиерот Заев.

Новата поштенска марка ќе биде отпечатена во 6.000 примероци и таа има номинална вредност од 72 денари, изјави денеска директорот на „АД Пошта на Северна Македонија“ Јани Макрадули.

„И Пошта е дел од чествувањето 30 години независност на Македонија. Пошта го одбележа почетокот на независноста со пригодна марка од која симболично ечеа зурли и тапани, а денеска промовираме марка со стилизирано македонско знаме, кое, ако погледнеме нагоре, е вградено и во овој објект изграден во 1974 година“, изјави Макрадули.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

„И мојот идентитет постои“ – се одржа Маршот за видливост на трансродовите лица

Под мотото „И мојот идентитет постои“, граѓани и активисти вчера попладне по петти пат во земјава маршираа за видливост на трансродовите лица. Маршот го организираше граѓанската иницијатива за заштита...
Free Download WordPress Themes
Download Best WordPress Themes Free Download
Download Premium WordPress Themes Free
Download Best WordPress Themes Free Download
download udemy paid course for free
download samsung firmware
Download WordPress Themes
free download udemy course