fbpx
Таг: Собрание

таг: Собрание

За СДСМ новите министри се кадри на Груевски, Мицкоски најавува фуриозен почеток на инвестиции

Со меѓусебни обвинувања и жестоки реплицирања меѓу новата власт и опозицијата во тек е собраниската седница за избор на новиот владин состав, која започна во 11 часот. Во излагањето на експозето, Мицкоски најави намалени даноци и зголемени пензии, влада на економски развој, раст од пет отсто на БДП и годишна инфлација од 2 – 2,5 отсто годишна инфлација. Од собраниската...

Потпретседатели на Собрание: Бендевска е од РС Македонија, Милошоски е болен

Новата потпретседателка на Собранието, Весна Бендевска денеска кога ја даваше  свечената заклетва, не го кажа уставното име на државата, Република Северна Македонија, туку во два наврата рече „РС Македонија“. Ова е нова верзија на името на државата, откако претседателката Гордана Сиљановска Давкова кога ја даваше заклетвата, рече „Македонија“. За потпретседатели на Собранието денеска беа избрани и Јован Митрески од СДСМ...

Бројката расте – уште девет поранешни пратеници добија апанажа

Со само еден глас против денеска Комисијата за прашања на изборите и именувањата во Собранието го донесе решението за добивање апанажа на поранешните пратеници Арбен Зибери, Љатифе Шиковска, Енес Ибраим, Снежана Калевска Ванчевска, Бастри Бајрами, Вјолца Адеми и Бедри Фазли. Претходно апанажа побараа и добија 29 пратеници од претходниот парламентарен состав. Тие, одреден период, не повеќе од една година, ќе...

Законот за реорганизација на министерствата го поддржаа 88 пратеници, меѓу кои и од ДУИ

Не е вистина дека за измените на Законот за организација и работа на органите на државната управа, предложен од Мицкоски, гласале 81 пратеник и дека истиот не добил поддршка од ДУИ. Точно е дека законот ќе бил донесен и без пратениците на ДУИ, односно со двотретинско мнозинство од најмалку 80 гласа, но објавата ја манипулира јавноста создавајќи перцепција дека...

СДСМ: Зголемувањето на бројот на министерства не води до ефикасност

Зголемувањето на бројот на министерства не води до ефикасност. Ефикасноста секогаш вели со помали трошоци да се добива повеќе. Напротив. Повеќе институции доведуваат до поголема бирократија, непотребно трошење на ресурси и дополнителни компликации во координацијата на различните институции, реагираше пратеникот на СДСМ Фатмир Битиќи, на синоќешната собраниска дебата за предложениот закон за зголемување на бројот на министерства, односно реорганизација...

Мора да се види оправданоста за новите министерства, реагираат организациите за борба против корупција

Платформата на граѓански организации за борба против корупцијата реагира до Собранието на Република Северна Македонија, за затворениот и неконсултативен процес со засегнатите страни по предлог на Законот за изменување и дополнување на Законот за организација на работата на органите на државна управа. Тие испратиле писмо адресирано до претседстелот на Собранието, Африм Гаши. Оттаму реагираат што формирањето на три нови министерства и...

Верификувани мандатите на пратениците, Африм Гаши нов претседател на Собранието

Африм Гаши од коалицијата „ВЛЕН“ со 76 гласови „за“ беше избран за нов претседател на македонското Собрание. Пратениците од Левица гласаа против изборот на Гаши, додека пратениците од Европскиот фронт предводен од ДУИ не беа присутни во салата. Гаши даде свечена заклетва, која прво ја прочита на албански, а потоа на македонски јазик. Во своето прво обраќање по преземањето на функцијата,...

Денеска се конституира новиот парламентарен состав

Денеска се конституира 11-от парламент, по изборите одржани на 8 мај. Седницата, според Деловникот на Собранието, може да трае најмногу три дена. За овие три дена ќе се верификуваат мандатите на пратениците, а треба да се избере и претседател на собранието. Министрите на СДСМ кои се избрани за пратеници ќе ги напуштаат министерските ресори, со оглед на тоа што Уставот...

Конститутивната седница на Собранието ќе се закаже на 28 мај

Претседателот на Собранието на Република Северна Македонија, Јован Митрески, одржал состанок со претставници на политичките партии застапени во новоизбраното Собрание, на кој консензуално било одлучено конститутивната седница, по одржувањето на парламентарните избори, да се одржи на 28 мај 2024 година, вторник, во 11 часот. Во согласност со Деловникот, со конститутивната седница до изборот на новиот претседател треба да претседава највозрасниот...

Законот за игри на среќа не го помина собранискиот филтер

Законот за игри на среќа со кој требаше казината да се оддалечат на 500 метри од училиштата, вчера не помина во Собранието. За негово усвојување требаше поддршка од 61 пратеник, а во случајов недостигале 10 гласови. „Имајќи ја предвид Одлуката од Уставниот суд У.бр. 115/2019 од 14.05.2020 година, според која за да биде усвоен Законот потребни се најмалку 61 глас...

Сложни „владици“ во Собрание си мрсат

Власта и опозицијата во Собранието со здружени сили експресно протуркаа законски корекции, со кои прилично се отежнува вклучувањето на независните кандидати во изборната игра. Лутите политички противници обезбедија 84 гласа „за“ и Бадентерово мнозинство, за да ги усвојат измените на Изборниот законик со кои се зголеми прагот за учество на независните кандидати на изборите. Во меѓувреме тие продолжија да...

Собранието пресече – рокот на важење на старите пасоши нема да се продолжи

Собранието на денешната седница не ги изгласа предложените измени на Законот за патни исправи, со кои се бараше старите пасоши на граѓаните со „Република Македонија“ да важат до крајот на годинава, како што беше направено со возачките дозволи. Законските измени беа предложени од пратениците на ВМРО-ДПМНЕ. Против измените на законот гласаа 54 пратеници, додека 46 беа „за“. Како што објави пратеникот...

Средба Митрески-Стефанчук по повод втората годишнина од руската агресија врз Украина

Претседателот на Собранието на Република Македонија, Јован Митрески, при посетата на Киев по повод втората годишнина од почетокот на руската воена агресија врз Украина, се сретна со претседателот на Врховната рада на Украина, Руслан Стефанчук. Митрески изразил благодарност за поканата и нагласил дека посетата претставува потврда на цврстата и непоколеблива поддршка на Македонија за Украина, на сите полиња. „Тој нагласил дека...

Џафери: Денеска ќе се одлучува околу проблемот со личните документи

Јас сум свесен дека во овие десет дена се најдов пред многу предизвици во „цајтнот“. Секако дека ги имаме преземено сите можности и евентуални решенија кои би биле во полза на граѓаните и секако размислуваме и за законско решение и во текот на денот ќе имаме соодветно решение и одлука. Ова денеска го изјави техничкиот премиер Талат Џафери, на...

Меџити и Алиу – политички жртви од поделбата на Алијанса

Предлогот за разрешување на министрите не се однесува на нивната професионална подготвеност за која имам посебна почит, туку, според законот, не може да има два опозициски субјекта во состав на Владата и тоа е основната причина зашто беше предложено разрешувањето. Ова го истакна премиерот на техничката Влада, Талат Џафери, откако беше поднесен предлогот за разрешување на министрите за здравство и...

Утврдена повреда на слободата на јавно изразување на Горан Трпеноски на 27 април 2017

Уставниот суд на денешната седница утврдил повреда на слободата на мислата и јавното изразување на мислата на новинарот Горан Трпеноски на основа на членот 110 алинеја 3 од Уставот. Според Судот, подносителот на барањето, какo новинар вработен во дигиталната редакција www.sdk.mk, заедно со други новинари, бил присутен во зградата на Собранието на 27 април 2017, со задача да известува за...

Да се изгласа Законот за игри на среќа, инаку ќе протестираме, се закани движењето „Анти-коцкање“

Движењето „Анти-коцкање“ побара од пратениците на Собранието да го поддржат предлог-законот за изменување и дополнување на Законот за игрите на среќа и забавните игри што е на дневен ред утре, на пленарната седница на Собранието. Од Движењето потенцираат дека ако пратениците не го изгласаат законот, тие ќе преземат радикални мерки, како протести, па дури и блокирање на изборите, пишува Порталб.мк. Иако предлог-законот не...

Конституирано српското Собрание, опозициските пратеници дадоа заклетва пред салата

Во бурна атмосфера се одржа конститутивната седница на Собранието на Србија, во која пратениците од опозицијата држеa транспаренти и креваа врева, додека во салата имало и припадници на обезбедувањето, пренесува српски „Данас“. Мандатите на пратениците биле прифатени, но пратениците на двете опозициски коалиции дале заклетва надвор од салата. Во салата, на плафонската светилка закачен бил транспарент на кој пишувало: „Ако сакаш...

Избрана новата техничка влада

Собранието со 65 гласа „за“ и 3 „против“ ја избра новата македонска техничка влада. Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ, иако имаат свои министри, не гласаа за изборот на техничката влада. Двајцата пратеници од Левица, Борислав Крмов и Димитар Апасиев гласаа „против“, како и Павле Трајанов од Демократскиот сојуз. Мандатот на оваа влада е да организира праведни и фер претседателски и парламентарни избори...

Во Собранието се бира техничката влада, ВМРО-ДПМНЕ нема да ја поддржи

Започна 141. собраниска седница на која треба да се избере новата техничка Влада, предводена од Талат Џафери. Тој на почетокот имаше свое обраќање и рече дека зацртаната политика на досегашната влада нема да се менува. Јован Митрески, досегашен координатор на пратеничката група на СДСМ, ја води собраниската седница и тој ќе биде претседател на Собранието до изборот на нов...

Камерите кои треба да ловат сообраќајни прекршоци не се во функција

Камерите кои се поставуваат на скопските сообраќајници, а кои се дел од проектот „Безбеден град“ сè уште не се во функција. Објавата што ја анализираме манипулира и непотребно крева...