fbpx
Таг: седница

таг: седница

ДИК: Партиите ќе треба да достават извештај со примени донации на нивните сметки

Политичките партии имаат обврска, на 11 ден од изборната кампања да достават извештај со образец за примени донации на трансакциска сметка. Ова е една од измените во роковникот за спроведување на изборите за претседател на државата, која на денешната седница ја усвоија членовите на Државната изборна комисија. „Согласно последните измени на Изборниот законик, ДИК треба да го смени роковникот за...

Децата го презедоа Собранието по повод Светскиот ден на детето

На Светскиот ден на детето, УНИЦЕФ и Собранието на Северна Македонија организираа настан насловен “Децата го преземаат Собранието“ на кој децата и младите пред народните избраници ги претставија своите најгорливи прашања, потреби и гледишта, информираат од УНИЦЕФ. Над 50 деца и млади на возраст од 14 до 19 години од целата земја го презедоа водењето на собраниската седница на која...

Сeдница на Советот за безбедност в среда, ќе се дискутира за безбедноста во државата

В среда, во 12:00 часот во Кабинетот на претседателот ќе се одржи 19. седница на Советот за безбедност, информираат оттаму. На дневен ред на седницата ќе биде безбедносната состојба во државата и евро-атлантскиот регион. Од кабинетот информираат дека на седницата, покрај членовите на Советот за безбедност, ќе присуствуваат и директорот на Агенцијата за национална безбедност, Зарко Милошевски и директорот на Агенцијата...

Пендаровски ќе го свика Советот за безбедност поради состојбата во регионот и на Блискиот Исток

Претседателот Стево Пендаровски во вчерашното интервју за „Клик плус“ на ТВ 21 најави дека во наредните седум до десет дена ќе биде свикан Советот за безбедност на чиј дневен ред ќе бидат состојбите на северот на Косово, војната во Украина и последните случувања на Блискиот Исток, односно конфликтот Хамас – Израел. „Некои викаат тоа е далеку од нас, меѓутоа ние...

Судскиот совет ги прифати оставките на Мирјана Радевска-Стефкова и Зоран Герасимовски

Судскиот совет на денешната итна седница го констатираше престанокот на мандатите на членовите Мирјана Радевска-Стефкова и на Зоран Герасимовски, по нивното давање оставки. Оставките завчера беа депонирани во архивата на Судскиот совет, а на денешната 444. седница, тие беа констатирани. Врховната судијка Мирјана Радевска-Стефкова изјави дека од кога е член на Советот имала определени моменти на разидување во однос на заземените...

Судскиот совет расправаше за судир на интереси на експретседателката Дамева

Расправии и меѓусебни обвинувања повторно се случуваат во Судскиот совет. На денешната седница на точка на дневен ред беше ставен евентуален судир на интереси на разрешената претседателката Весна Дамева. За Дамева имало обвинувања дека учествувала во постапки при одлучување одговорност за судии, каде што како странка се јавувал нејзиниот сопруг. Според Судскиот совет, сопругот на Дамева, Младен Дамев, претседател на...

На првата седница на Судскиот совет со нов претседател отстранети снимателите, реагира ЗНМ

Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) го осуди денешниот непринципиелен однос на новиот претседател на Судскиот совет, Сашко Георгиев, кој ги отстрани присутните сниматели на првата седница како претседател, а дозволи присуство само на новинарите. „Фактот дека една долго воспоставена позитивна пракса за следење на расправата со присуство на сниматели е прекината со едно нелогично образложение дека снимателите ја попречуваат...

Дамева: Судскиот совет немаше правна основа да ја исклучи јавноста

Разрешената претседателка на Судскиот Совет (СС) на РСМ има право кога вели дека вчерашните седници (три) на кои СС ја повлече одлуката за разрешување од 28 април, па изгласа нова за разрешување со повеќе гласови, па закажа трета на која избра нов претседател на СС, се, де факто, настани кои не се во целост засновани на правото и на...

Блупринт групата: Судскиот совет продолжува со незаконито и нетранспарентно постапување

Блупринт групата за реформи во правосудството денеска искажа сериозна загриженост за последниот развој на настаните во Судскиот совет на РСМ (ССРСМ). Односно, како што се вели во јавната реакција на Блупринт групата, вчера во период од помалку од четири часа, ССРСМ одржа дури три одделни седници „на кои, наместо да ги исправи повредите сторени на седницата на 26 април...

Сашко Георгиев експресно избран за нов претседател на Судскиот совет

Со осум гласа „за“ и четири „против“, на седница на Судскиот совет која беше закажана надвор од работното време, со соопштение кое доцна попладнево стигна до новинарите, за нов претседател беше избран Сашко Георгиев. Досегашната претседателка Весна Дамева не присуствуваше на денешната седница на Судскиот совет. Таа беше разрешена под околности кои дел од експертската јавност ги оцени како незаконски,...

Да се повлече дневниот ред од денешната собраниска седница, бара Платформата на граѓански организации

Платформата на граѓански организации за борба против корупција, вчера со јавен допис побара од претседателот на Собранието и од пратениците, да го повлечат од дневен ред Законот за утврдување јавен интерес од седницата која е закажана за денеска во 11 часот. Оттаму укажуваат дека пратениците имаат должност да го штитат уставниот и правен поредок во државата. „Носењето специјален закон, како...

Сали, Чупи и Алити заминуваат од министерските позиции

Беким Сали, Адмирим Алити и Џемаил Чупи заминуваат од министерските позиции во Министерството за здравство, за информатичко општество и администрација, како и од министерската позиција без ресор за дијаспора. За разрешување на Сали гласаа 65 пратеници од присутни 105, без воздржани или против, додека за разрешување на Алити и Чупи имаше по 64 гласа „за“ и по еден „против“. Оваа...

СДСМ бара седница на скопскиот совет за загадувањето, Славески бара потписи од третина од советниците

Иако 12 советници на СДСМ и советниците од ДОМ и ЛДП ја потпишаа иницијативата за одржување вонредна седница на која би требало да се дебатираат предлог-мерки за решавање на проблемот со загадувањето на воздухот во Скопје, според претседателот на Советот на Град Скопје, Трајко Славески не се собрани доволно потписи за свикување на седница. Советничката група на СДСМ во Советот...

Зарко Милошевски е нов директор на Агенција за национална безбедност, соопшти Владата

На денешната владина седница, е одлучено Зарко Милошевски да биде назначен за нов директор на Агенцијата за национална безбедност (АНБ). Како што соопштуваат во Владата, Милошевски на позицијата директор доаѓа од позиција на помошник директор на одделот за безбедносни проверки и НАТО регистар во АНБ, каде што има и претходно повеќегодишно искуство во раководење, организирање и координирање на одделот. „Тој...

Ковачевски: Ристо Пенов има јасни европски определби

Премиерот Димитар Ковачевски денеска на собраниска седница го претстави предлогот Ристо Пенов да биде нов министер за локална самоуправа. Тој зборуваше за клучните определби и принципи на работата на Владата и кажа дека создава тим во кој сите, без разлика од која партија или етничка припадност доаѓа, мора да работат и да соработуваат. „Во една ваква Влада може да има...

Ковачевски: Предвремени избори не треба да има за да се заштитат националните интереси и економската стабилност

Премиерот Димитар Ковачевски на денешната седница за пратенички прашања во Парламентот рече дека предвремени парламентарни избори не треба да има и покрај тоа што опозицијата се однесува неодговорно. „Ние во моментов имаме Влада којашто се грижи за националните интереси и за достоинството на сите граѓани, без разлика на тоа од која етничка, верска и национална припадност доаѓаат. Тоа се случи...

Ковачевски и Петков: Да оствариме напредок во пријателството, наместо национализам и говор на омраза

Со изразена политичка волја и за кратко време двете влади ја организираа заедничката седница како уште еден значаен исчекор кон решенија од заеднички интерес и кон придобивки за нашите народи, нагласи македонскиот премиер Димитар Ковачевски, на почетокот на пленарната сесија на заедничката меѓувладина седница на владите на Бугарија и Северна Македонија. Заедничката владина седница почна претпладнево во резиденцијата „Бојана“ на...

Седницата за гласање на доверба на Владата e закажана за во четврток

На 11 ноември (четврток) ќе се одржи собраниската седница за гласање на доверба на Владата, соопштија денеска од кабинетот на претседателот на Собранието на Република Северна Македонија. Барањето за гласање за доверба на Владата на Република Северна Македонија е доставено и истото е архивирана од надлежните служби. „Претседателот на Собранието, г. Талат Џафери, согласно член 215 став 2 од Деловникот...

Совет за безбедност: Владата да предложи мерки за системот за управување со кризи да биде пофункционален

Лицата од Авганистан прифатени на нашата територија и поставеноста на системот за управување со кризи, беа точките на дневен ред за кои се дискутираше денеска во Кабинетот на претседателот на 13. седница на Советот за безбедност на Република Северна Македонија. „Република Северна Македонија, како членка на НАТО, покажа подготвеност и ги понуди своите капацитети за прифаќање на лицата од Авганистан....

Присуство во објект во кој има повеќе од 30 лица, само со потврда за примена вакцина

Од 16 август целосно се забрануваат секаков тип настани и работа на угостителски објекти на затворено, а од 15 август се воведува задолжителна потврда за вакцина, најмалку прва доза при влез на настан или објект со повеќе од 30 присутни. Ова се главните заклучоци усвоени на последната седница на Владата, информираат оттаму. - На седницата, врз основа на препораката на...

На вебинар за „сајбер чистка“ ќе дознаете како да се брише „дигиталната прашина“

Живееме во време кога да се одржува сајбер хигиена е исто како да се одржува лична хигиена. Taa мора редовно да се одржува, а веќе кога ќе премине во...