fbpx

Ковачевски: Ристо Пенов има јасни европски определби

-

Премиерот Димитар Ковачевски денеска на собраниска седница го претстави предлогот Ристо Пенов да биде нов министер за локална самоуправа. Тој зборуваше за клучните определби и принципи на работата на Владата и кажа дека создава тим во кој сите, без разлика од која партија или етничка припадност доаѓа, мора да работат и да соработуваат.

„Во една ваква Влада може да има место само за оние кои имаат вистински пиетет кон минатото, но не се заробени во него, кои гледаат подалеку од денес. Евроинтеграциите се стратешката цел на државата, во која ќе се вклучи и Ристо Пенов кој има, исто така, јасни европски определби“, рече тој.

Ковачевски истакна дека Северна Македонија е пред историската шанса, да стане рамноправна земја членка на Европската Унија, а граѓаните да станат европски граѓани, со европски животен стандард и европски квалитет на живот.

 

Апелација досуди условна казна за Мијалков за случајот „Плацевите на Водно“

Апелацискиот суд од Скопје со донесената пресуда ја замени затворската казна за ексдиректорот на Управата за безбедност и контраразузнавање (УБК) Сашо Мијалков со условна осуда, додека ја зголеми затворската...
Download Nulled WordPress Themes
Download Best WordPress Themes Free Download
Download WordPress Themes Free
Download WordPress Themes
udemy paid course free download
download karbonn firmware
Free Download WordPress Themes
free download udemy course