fbpx

Сали, Чупи и Алити заминуваат од министерските позиции

-

Беким Сали, Адмирим Алити и Џемаил Чупи заминуваат од министерските позиции во Министерството за здравство, за информатичко општество и администрација, како и од министерската позиција без ресор за дијаспора. За разрешување на Сали гласаа 65 пратеници од присутни 105, без воздржани или против, додека за разрешување на Алити и Чупи имаше по 64 гласа „за“ и по еден „против“.

Оваа собраниска седница за разрешување и именување нови членови во Владата започна пред десет дена, а разрешувањето беше првата точка. Следува втората точка, а тоа е дискусија и избор на нови владини членови.

По разрешувањето на министрите, треба се пополнат овие места, заедно со оние на поранешните министри за правда Никола Тупанчески и за животна средина и просторно планирање Насер Нуредини.

Новите министри кои треба да се изберат на нивно место се: Кренар Лога од Алијанса за Албанците како министер за правда; Фатмир Меџити од Алијанса за Албанците како министер за здравство; Азир Алиу од Алијанса за Албанците како министер за информатичко општество и администрација и Каја Шукова од СДСМ како министерка за животна средина и просторно планирање.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Пост на Фејсбук манипулира дека со дрон намерно се палеле шуми

Станува збор за хеликоптери кои се користат за да се стопира понатамошното ширење на шумски пожар, односно за контролирано палење, при што се прави обрач околу огнот за да...
Download WordPress Themes Free
Download Best WordPress Themes Free Download
Download Best WordPress Themes Free Download
Free Download WordPress Themes
online free course
download xiomi firmware
Download WordPress Themes Free
online free course