fbpx
Таг: разрешување

таг: разрешување

Вилма Русковска повеќе не е јавен обвинител, советот едногласно ја разреши

Поранешната шефица на Обвинителството за гонење на организиран криминал и корупција (ОЈО ГОКК), Вилма Русковска, едногласно беше разрешена од страна на Советот на јавни обвинители, кој го усвои предлогот на Комисијата за утврдување на дисплинска одговорност. Претходно, членовите на Советот на јавни обвинители одлучија да се одбие жалбата на обвинителката во врска со предлогот за нејзино разрешување, по што се...

Арсовска прво ја фалеше, а сега вели дека не била задоволна од работата на Мазнева

Градоначалничката на Град Скопје Данела Арсовска, само три месеци откако ја пофали за работата, сега вели дека ја разрешила директорката на ЈП „Комунална хигиена“ Скопје Косана Мазнева-Николиќ затоа што не била задоволна од нејзината работа. Според неа, од страна на директорката Мазнева не била реализирана програма „За модерно Скопје“ и затоа вчера била разрешена. Мазнева-Николиќ е 37-от директор што Арсовска...

Арсовска ја разреши Косана Мазнева од директорка на „Комунална хигиена“ Скопје

Градоначалничката на Град Скопје, Данела Арсовска, ја разреши од функцијата директорка на ЈП Комунална хигиена Скопје, Косана Мазнева. Од Град Скопје не одговорија на нашите прашања за ова последно од низата разрешувања, додека досегашната директорка, Мазнева за Мета.мк потврди дека не е повеќе на функцијата. „Точно е, разрешена сум од директорското место. Причините не ги знам, не ми беа соопштени,...

Министерството за култура ја разреши директорката на Филхармонија, таа реагира

Министерството за култура ја разреши Тина Иванова од функцијата директор на Националната филхармонија, а за вршител на должност на оваа функција го назначи Даниел Лазаревски. Комисија која била формирана од Министерството за култура констатирала повеќе неправилности во работата на Иванова, а разрешени се и членовите на Управниот одбор во Националната филхармонија, бидејќи не дејствувале навреме и не укажале за...

Ковачи е нов в.д. директор на „Улици и патишта“, Арсовска го разреши претходниот

Разрешен е в.д директорот на скопското јавно претпријатие „Улици и патишта“, Саид Саид, а на негово место сега за нов в.д директор е назначен Ќамил Ковачи. Оваа информација попладнево ја соопшти Град Скопје. На директорското место во „Улици и патишта“ Саид дојде во септември минатата година, а претходно беше вработен во ЈП „Паркови и зеленило“. Новиот в.д. директор Ковачи на позицијата...

Лога вели дека за распуштањето на Судскиот совет ќе разговараат партиите во Собранието

Најавените законски измени ќе треба да се донесат со консензус меѓу сите политички партии во Собранието, најави денеска министерот за правда Кренар Лога во однос на можноста со законските преодни одредби да се овозможи распуштање на Судскиот совет и престанок на мандатот на сегашните членови на Судскиот совет. Министерот Лога рече дека ги осудува случувањата во Судскиот совет, додавајќи дека...

Главниот обвинител на Бугарија, Иван Гешев, на чекор од разрешување

Откако вчера Вишиот судски совет на Бугарија со 16 гласа „за“ и 4 „против“ донесе одлука да го разреши Главниот обвинител Иван Гешев, кого го следат куп обвинувања и скандали, денеска Кирил Петков, копретседател на „Продолжуваме со промената“ и поранешен премиер на Бугарија, го повика бугарскиот претседател Румен Радев да издаде указ за разрешување на Гешев од фунцијата, јави...

Поранешната претседателка Дамева со тужба и со кривична пријава за разрешувањето од Судскиот совет

Весна Дамева, поранешната претседателка на Судскиот совет која беше разрешена од функцијата на контроверзен начин, кој експертите го протолкуваа како незаконски, поднела тужба до Управниот суд и кривична пријава до Основното јавно обвинителство за нејзиното разрешување. Во разговор со Порталб.мк, Дамева вели дека доколку институциите не утврдат одговорност во разумен рок, таа е подготвена во јавноста да ги каже сите...

Судскиот совет повторно не избра нов претседател, седницата беше одложена

Преку соопштение, Судскиот совет денеска извести дека се одложила денешната седница на која требаше да се избира нов претседател, откако минатата недела беше разрешена досегашната претседателка Весна Дамева, случај кој предизвика жестоки реакции и дебати во јавноста. Во соопштението на Судскиот совет не е наведена причината за денешното одложување, ниту пак пишува за кога е закажана новата седница. „Судскиот совет на...

Адеми за Порталб: Со разрешувањето на Дамева, Судскиот совет не прекрши ниту еден закон

Разрешувањето на претседателката на Судскиот совет, Весна Дамева, продолжува да ја бранува јавноста, по обвинувањата за политичко влијание, но и за незаконско постапување од страна на членовите на советот. Реакциите за разрешувањето не стивнуваат, особено во делот на начинот на кој беше разрешена претседателката на Судскиот совет, со оглед на тоа што познавачите тврдат дека нема законска можност да...

Не стивнуваат реакциите за разрешувањето на Дамева, дополнително се расклатува довербата во судството

За последните случувања во Судскиот совет, кога на скандалозна седница со кавги и препукувања беше разрешена претседателката Весна Дамева, денеска реагира и Врховниот суд, од каде што велат дека „внимателно ги следат случувањата и го охрабруваат советот да ја надмине состојбата, првенствено во интерес на граѓаните“. „Врховниот суд како највисок суд во државата и носител на судската власт истакнува дека...

Седницата на Судскиот совет се одложи, Министерството за правда бара увид во вчерашниот записник

Се одложи седницата на Судскиот совет на која, по вчерашното разрешување на претседателката Весна Дамева, која експертската јавност го оцени како скандалозно, требаше да се избере нов претседател. Заменик-претседателот Селим Адеми рече дека причина за одложувањето е тоа што е потребно присуство на седницата на сите 13 членови. За одложувањето гласаа осум, додека четири членови беа против. Седницата е презакажана за...

Жестоки реакции по разрешувањето на претседателката на Судскиот совет, се бара преиспитување на одлуката

Блупринт групата за реформи во правосудството ја изразува својата загриженост околу ескалирањето на состојбата при утврдувањето на дневниот ред на вчерашната седница на Судскиот совет, која заврши со разрешување на претседателката на Советот. Големи реакции околу експресното разрешување на Весна Дамева стигнуваат и од голем број поранешни судии, адвокати, експерти од правосудниот систем и од Антикорупциската комисија. Дамева беше разрешена вчера,...

На седница на која вриеше од кавги и обвинувања, разрешена претседателката на Судскиот совет Весна Дамева

По кавги и меѓусебни обвинувања, денешната седница на Судскиот совет заврши со разрешување на претседателката Весна Дамева, по низа обвинувања од страна на заменик претседателот на советот, Селим Адеми. Меѓу другото, Адеми ја обвини Дамева дека го криела писмото од американската амбасадорка Анџела Агелер во кое се изразува загриженост за состојбите во правосудството. „Прво, не сум го криела писмото. Јас бев...

Комисијата за дисциплинска одговорност бара разрешување на Вилма Русковска

Комисијата за утврдување на дисциплинска одговорност при Јавното обвинителство на Република Северна Македонија, по спроведената дисциплинска постапка против три јавни обвинителки и разгледување на извештајот донесе решение, во кое меѓу другото се предлага разрешување на обвинителката Вилма Русковска. Во соопштението на Јавното обвинителство се вели дека „за поранешна основна јавна обвинителка на Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал...

Сали, Чупи и Алити заминуваат од министерските позиции

Беким Сали, Адмирим Алити и Џемаил Чупи заминуваат од министерските позиции во Министерството за здравство, за информатичко општество и администрација, како и од министерската позиција без ресор за дијаспора. За разрешување на Сали гласаа 65 пратеници од присутни 105, без воздржани или против, додека за разрешување на Алити и Чупи имаше по 64 гласа „за“ и по еден „против“. Оваа...

Украина го менува министерот за одбрана, Русија се подготвува за нова воена офанзива

Украинскиот министер за одбрана Олексиј Резников ќе биде разрешен од функцијата, а на негово место ќе биде поставен досегашниот шеф на военоразузнавачката агенција Кирило Буданов, пренесува Гардијан. Позицијата на Резников е разнишана по корупцискиот скандал, во кој Министерството за одбрана се обвинува дека плаќало за два до три пати повисоки суми од цената на храната во супермаркетите за снабдување...

Данела Арсовска разрешена од функцијата претседател на ЗЕЛС

На денешното гласање во Заедницата на единиците на локалната самоуправа на Македонија (ЗЕЛС), градоначалничката на Град Скопје, Данела Арсовска беше разрешена од функцијата претседател на ЗЕЛС. Оваа функција од денеска ја врши градоначалникот на Општина Кисела Вода Орце Ѓорѓиевски, кого го избрале мнозинството членови на Управниот одбор на заедницата. Од ЗЕЛС соопштија дека Арсовска продолжува со активностите во ова тело,...

МКЦ: Новиот в.д. директор Алексов е без никакво искуство и позадина во културна институција

Деновиве МКЦ повторно е на мета на партиските игри, реагираат од Младинскиот културен центар (МКЦ) откако во јавноста се појави информацијата за новоназначениот в.д. директор во институцијата. https://meta.mk/mkc-zooloshkata-gradina-i-vodovod-i-kanalizacija-dobivaat-novi-direktori-bogoev-reagira/ Во соопштението, од МКЦ реагираат дека досегашниот в.д. директор Ванчо Богоев е сменет од функцијата затоа што не подлегнал на притисоци од Град Скопје. „Во попладневните часови вчера, постоечкиот в.д. директор на МКЦ, Ванчо...

Владата го разреши директорот на Управата за извршување на санкции

Владата на денешната седница донесе одлука да го разреши Марјан Спасовски од должноста директор на Управа за извршување на санкциите, информираат од владината прес-служба. Одлука за назначување на нов директор засега нема, а владиното соопштение следи откако вчера премиерот Димитар Ковачевски изјави дека почнал селекција на нов директор, бидејќи не бил задоволен од работата на Марјан Спасовски. Инаку, постапката за...

Паралелна конференција на ОБСЕ: Русија е брутална кон Украина, улогата на граѓанското општество е исклучително важна

Демократијата опаѓа во земјите каде што нема простор за активизам на граѓанското општество. Сведоци сме на алармантниот број на вооружени конфликти, во последната година сведочиме како Русија е брутална кон...