fbpx
Таг: Беким Сали

таг: Беким Сали

Претходниот и актуелниот министер за здравство со препукувања за модуларните болници

Поранешниот министер за здравство Беким Сали побара одговорност за виновниците кои ги амнестираат одговорните за пожарот што се случи во тетовската модуларна болница, во која животот го загубија 14 лица. Тој ја потврди информацијата во документарецот на ИРЛ „Убиство во Тетово“, каде што се објаснува за прекинот на исплата и раскинување на договорот со „Брако“ по направената ревизија од Министерството. Сали...

Сали, Чупи и Алити заминуваат од министерските позиции

Беким Сали, Адмирим Алити и Џемаил Чупи заминуваат од министерските позиции во Министерството за здравство, за информатичко општество и администрација, како и од министерската позиција без ресор за дијаспора. За разрешување на Сали гласаа 65 пратеници од присутни 105, без воздржани или против, додека за разрешување на Алити и Чупи имаше по 64 гласа „за“ и по еден „против“. Оваа...

Не требаше да почине Благојче за да се најдат пари за „Трикафта“, порачаа родители од пред Владата

Родители на деца со цистична фиброза, како и нивни роднини, пријатели и поддржувачи, денеска на мирен протест пред Владата му оддадоа почит со едноминутен молк за починатиот Благојче Илиевски, кој вчера ја загуби битката со болеста. Присутните рекоа дека не требало да се случи Благојче да почине за да експресно се најдат пари за набавка на лекот. Во меѓувреме,...

Сали: Околу 150 доброволци се пријавиле да помогнат во Турција

Вкупно 150 лица доброволно се пријавиле на јавниот повик на министерот за здравство Беким Сали, кој вчера со објава на Фејсбук ги повика здравствените работници кои би се упатиле кон погодените места од земјотресот во Турција. Тој кажа дека денеска ќе го има прелиминарниот список на доброволци што ќе го понудат во Центарот за управување со кризи, а потоа...

ЗНМ: Континуиран тренд на безобразни испади на државните функционери кон новинарите

Неколку дена по последниот испад кон новинар од страна на државен функционер, повторно се соочуваме со случај каде на прашање од новинарот Сенат Зулбеари упатено до министерот за здравство Беким Сали, тој наместо одговор, од министерот добива „куса лекција“ за новинарство, реагира Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ). Од таму велат дека утрово во клиничката болница во Тетово, за време...

Владата првично ќе набави „Трикафта“ за 30 пациенти со цистична фиброза

Пациентите со цистична фиброза ќе го добијат лекот „Трикафта“, но тој ќе се набавува во неколку фази, соопштија денеска од Министерството за здравство. Ваквата реакција на надлежните власти доаѓа откако пациентите, меѓу кои најголем е бројот на млади лица, веќе протестираа на 26 декември минатата година. Тогаш тие кажаа дека сакаат да живеат, барајќи државата да им го набави...

Втора трансплантација на црн дроб на Хируршките клиники

Откако вчера попладне семејството на пациентка во мозочна смрт даде согласнот за донирање рано утрово на Хируршките клиники започна експлантацијата на органите, соопшти Министерството за здравство. „Нивната желба да подарат некому живот и здравје, денес донесе трансплантација на црн дроб, два бубрега и на коскени ткива. Благодарност до семејството од мое име и од името на сите екипи кои во изминативе...

Здравство во 2022 година: Годината мирна, болестите – хронични

Во здравството минатата 2022 година ја одбележаа низа случувања, од кои првиот беше промената на министрите уште во јануари. Така, наследник на Венко Филипче, кој го водеше ресорот четири години, стана Беким Сали од политичката партија Алтернатива. Во текот на целата година, како и неговиот претходник, Беким Сали мораше да се справува со пандемијата која сè уште е во тек....

Јадеме два пати повеќе сол од препорачаната доза од СЗО

Населението во земајва внесува најмалку два пати повеќе сол во споредба со она што го препорачува СЗО. Внесот на сол преку белиот леб е карактеристичен поради тоа што тој леб преовладува во исхраната на нашето население и се покажа дека количините на сол во тој леб се меѓу повисоките, дури и во светски рамки. Денес беше презентирана нацрт Програмата...

Стојка Нацева-Фуштиќ и Виолета Клисаровска се нови в.д. директорки на клиниките за детски болести и за онкологија

Министерот за здравство Беким Сали, ја назначи д-р Стојка Нацева-Фуштиќ за вршител на должност медицински директор на Универзитетска клиника за детски болести. Освен тоа, нов в.д. медицински директор на Универзитетска клиника за радиотерапија и онкологија, ја именува д-р Виолета Клисаровска. Овие промени доаѓаат откако Сали пред два дена ги разреши д-р Аспазија Софијанова и д-р Нино Васев. Како што информираат од...

Амбасадорот Гир и министерот Сали ја презентираа донацијата со опрема за транспорт и складирање на вакцини против ковид-19

Шефот на делегацијата на Европската унија, амбасадорот Дејвид Гир и министерот за здравство Беким Сали во средата ја презентираа опремата за транспорт и складирање на вакцини против ковид-19 и други вакцини. Евроамбасадорот Гир изјави дека пандемијата на ковид-19 имаше големо влијание врз цела Европа. Тој и министерот Сали ја искористија приликата да се заблагодарат на здравствените работници кои неуморно работеа...

Сали: 560 ковид-пациенти биле третирани со хемофилтрација во „Жан Митрев“, ќе ни треба време за анализа

Министерот за здравство Беким Сали денеска изјави дека од клиниката „Жан Митрев“ ги добиле сите побарани материјали и најави дека дека за детален извештај ќе треба повеќе време. „Се работи за 560 ковид-пациенти кои биле третирани со хемофилтрација. Ќе ни треба време за анализа на тие 560 досиеја коишто се обемни. Да бидеме реални 560 предмети ќе ни одземат доволно...

Oтворен реновираниот хируршки ургентен центар

Заменичката на претседателот на Владата задолжена за политики за добро владеење, Славица Грковска, заедно со министерот за здравство Беким Сали и министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски, денеска го отворија реновираниот Хируршки ургентен центар во Скопје. Директорот на Универзитетската клиника за трауматологија, ортопедски болести, анестезија, реанимација и интензивно лекување и ургентен центар (ТОАРИЛУЦ), Александар Трајановски, ја потенцираше важноста од...

Сали: Се проверува дали се вршеле клинички испитувања врз пациенти во „Жан Митрев“

Во моментов има работен состанок во „МАЛМЕД“ со претставници на клиничката болница „Жан Митрев“, по однос на наодите дека се вршеле клинички испитувања врз пациенти и дали тие се вршени законски, рече пред малку на прес-конференција министерот за здравство Беким Сали. Тој на конференцијата кажа дека чувствува длабока одговорност и е решен овој случај да се истера до крај...

Инспекции во „Жан Митрев“ ќе ги проверуваат лекувањата на пациентите и можните недоследности

По објавениот документарен филм со наслов „Нечиста крв“ на Истражувачката репортерска лабораторија (ИРЛ) во кој се објавени наводи дека Клиничката болница „Жан Митрев“ го злоупотребувала методот на хемофилтрација за време на пандемијата, Владата го задолжи Министерството за здравство да ги разгледа детално објавените информации и во рок од два дена да достави информација во врска со овој случај. Прес-конференција одржа...

Контраспин: Наместо „историски“ успеси во соопштенија, потребен е дијалог

На СДСМ ниту му доликува да го употребува речникот „историски“ во своите соопштенија и со тоа да заличува на ВМРО-ДПМНЕ, ниту пак, му се потребни спинови и полуспинови, туку реална проценка на сработеното и многуте испуштени шанси реформскиот процес да биде многу понапред отколку што е сега. Но, на граѓаните, најмногу им е потребна елементарна комуникација и дијалог на...

Сали: Ќе се прави симулација на можна појава на петти бран од ковид-19

Една од целите нѝ е симулација на можна појава на петти бран од ковид-19 инфекцијата, а во наредниов период токму тоа ќе го прави Комисијата за заразни болести, најави денеска министерот за здравство, Беким Сали. Освен тоа, Комисијата ќе планира и како здравствениот систем да се справи со лекување пациенти со постковид компликации. „Со попуштањето на мерките најавив дека постковид...

Матичните лекари преку протест бараат повеќе пари од Фондот за здравство односно од државниот буџет

Матичните лекари, на „Светскиот ден на здравјето“ протестираа пред зградата на Министерството за здравство. Тие бараат да им се покачи капитацискиот бод од 63 денари до 90 денари за еден пациент. Согласно тие капитациски бодови матичните приватни лекари од Фондот за здравство, односно од државниот буџет, добиваат приходи за нивните амбуланти и вработени. Според Лидија Чолакова Дервишова, претседателка на Здружението...

Филипче: Не може за секој нов сој да има нови рестрикции, ситуацијата е мирна

Поради омикрон или кој и да е нов сој на коронавирусот, не може да се воведуваат дополнителни рестрикции ако ситуацијата не се влошува, рече денеска министерот за здравство во заминување Венко Филипче. Тој кажа дека нема потреба од нови мерки и дека мора да научиме да живееме со вирусот. „Ниту сојот омикрон ниту поради кој било друг што евентуално би...

Поројни дождови ќе има и деновиве, предупредува УХМР

Управата за хидрометеоролошки работи предупредува дека поради присуство на влажна и нестабилна воздушна маса, денеска и во следните денови повторно ќе има честа појава на пороен дожд и грмежи,...