fbpx
Таг: научници

таг: научници

Повторно се актуелизира приказната дека роботи убиле 29 научници во Јапонија

Новинарката и теоретичарка на заговор Линда Мултон Хау во својата приказна има многу недостатоци. Таа не го идентификува изворот на информациите, не го кажува името на фабриката каде што се случил наводниот масакр, ниту пак посочува некое од имињата на научниците кои наводно биле убиени. Иако таа тврди дека извештаите за овој инцидент биле сокриени од Владата, сепак,...

Скриен свет на морски животни откриен во река под мраз на Антарктикот

Мали суштества слични на ракчиња се откриени во подводен екосистем, во река под огромна ледена површина на Антарктикот, пишува „Гардијан“. Во пештера која личи на катедрала висока стоцици метри, тим на научници од Нов Зеланд го откриле овој екосистем на длабочина од 500 метри под мразот, на стотици километри од работ на ледениот гребен Рос. Овој екосистем до неодамна бил...

Иван Џикиќ: Зимава ќе биде тешка за земјите со ниска стапка на имунизација, бројот на вакцинирани мора да расте

Македонските власти мора многу повеќе да се ангажираат за зголемување на процентот на вакцинирани лица против ковид-19 и да се воведат мерки кои ќе спречат натамошно ширење на корона вирусот, вели светски познатиот хрватско-германски научник Иван Џикиќ, професор на Медицинскиот факултет на Гете Универзитетот во Франкфурт, Германија и на Медицинскиот факултет на Универзитетот во Сплит, Хрватска. На денешната онлајн средба „Што вели...

Вистиномер: Британските научници не кажале дека вакцините не даваат имунитет

Со намерно испуштање на клучни зборови и дополнителни информации, објавата ја доведува во заблуда јавноста дека вакцините не даваат никаков имунолошки одговор на ковид-19 и дека „џабе“ е вакцинирањето. Британските научници, предводени од шефот на Оксфордската група за вакцини Ендрју Полард никогаш не кажале дека вакцините не даваат имунититет и дека не треба да се аплицираат, туку, напротив, ја...

Вистиномер: Нејасно видео со анонимни француски научници шири невистини за составот на вакцините

Видеото кое е пренесено во постот, нуди нејасни и нецелосни информации. Во него се слушаат луѓе како зборуваат на француски јазик, но нејасно е кои се тие. Дали навистина се француски научници, како се викаат, каде и што работат? „Вистиномер“ досега неколкупати дебанкираше вести кои тврдат дека во составот на вакцините против ковид-19 има графен оксид. Тоа може едноставно...

Научниците открија како магнетното поле околу црната дупка создава спирални траги

Сликата од сенката на црната дупка стана уште поинтересна откако истражувачите додадоа поларизирана светлина на сликата, претставувајќи како магнетните полиња околу супермасивната црна дупка создаваат моќни траги на материјата. „Овој процес на траги е потполно неверојатен, нешто со големина на нашиот Сончев систем може да испушти млаз што пробива низ цели галаксии. Сега за првпат навистина го гледаме магнетното поле...

Шест македонски научници се најдоа на листа на топ 2% научници во светот

Македонските научници Љупчо Коцарев, Леонид Грчев, Валентин Мирчески, Рубин Гулабоски, Трајче Стафилов и Иван Грозданов се најдоа на листата на топ 2% научници во светот, која што ја изработи тричлен тим предводен од проф. д-р Џон Јоанидис од Универзитот Стендфорд во САД. Листата е објавена во рамките на трудот „Updated science-wide author databases of standardized citation indicators“ во научното...

Објавен повикот за пријави за признанието „Успешни млади“ што го доделува Претседателот на РСМ

До 18 септември годинава ќе биде отворен повикот за доставување пријави за признанието „Успешни млади“ за 2019 година, што го доделува Претседателот на Република Северна Македонија. Признанието се доделува како поттик на научноистражувачката мисла и уметничката работа на младите, за резултати постигнати во текот на 2019 година, во осум категории и тоа, најдобар/а млад/а научник/чка во општествените науки, најдобар/а млад/а...

НАТО повика 6.000 научници да помогнат во справување со пандемијата

Повеќе од 6.000 научници вмрежени со НАТО се повикани да бараат решенија за пандемијата на вирусот САРС-КоВ-2, кој ја предизвикува болеста Ковид-19. Повикот го упати главниот научник на Алијансата д-р Брајан Велс, главен научен советник на Северноатлантскиот совет. Научниците, од кои повеќе од 5.000 работат со Организацијата на НАТО за наука и технологија (ОНТ), се повикани да дадат свој придонес,...

Науници од САД тврдат: Правиме јаглеродни нановлакна од ЦО2 од воздухот

Американски научници тврдат дека откриле метод за добивање на јаглеродни нановлакна од јаглерод диоксид од воздухот. Како што пренесува „Би-Би-Си“, нивниот соларно напојуван систем користи електрична енергија од само неколку волти, која се спроведува во сад полн со врела, растопена сол, по што јаглерод диоксидот се апсорбира и нановлакната постепено се собираат на една од електродите. Со оваа метода, научниците во...

Недостиг од храна поради климатските промени

Климатските промени со екстремните временски услови, како силни бури, суши и топлотни бранови, во иднина ќе предизвикаат тежот недостиг од храна, предупредуваат британски и американски научници. Во извештајот кој бил изработен на барање на владата на Велика Британија, научниците, меѓу другото, расправаат и околу тоа дека преголемото потпирање врз глобалната трговија би можело дополнително да влијае на недостигот од храна во иднина. „Многу...

Вештачката интелигенција може да биде „калашников“ на иднината

Дел од водечките умови на денешницата предупредуваат дека оружјата целосно напојувани од вештачка интелигенција (artificial intelligence, AI) можат да станат реалност многу наскоро. Астрофизичарот Стивен Хокинг, коосновачот на „Тесла“, Илон Маск, коосновачот на „Епл“, Стив Возниак и уште повеќе од 1.000 други науници од светот се потписници на писмо во кое предупредуваат на заканите од т.н. автономни оружја, пишува „Хафингтон пост“. „Доколку...

Откриен вистинскиот гроб на Филип Втори, таткото на Александар Македонски?

Тим научници од Универзитетот „Демокрит“ во Тракија, Грција, тврдат дека успеале да го лоцираат вистинскиот гроб во кој лежат останките на Филип Втори Македонски, таткото на Александар Трети Македонски, пишува „ИФЛ Саенс“ (IFL Scinece). Според резултатите од нивното истражување, во кое биле користени најсовремени форензички техники за анализа на остатоци од човечки скелет, таткото на Александар Македонски е погребан во...

Научниците во ЦЕРН открија нова субатомска честичка

Научниците што ги водат експериментите во големиот хадронски колајдер (Large Hadron Collider) во ЦЕРН објавија дека откриле нова субатомска честичка, наречена пентакварк, јавува „Би-Би-Си“. Постоењето на честичката првпат беше теоретски претпоставено уште во 1960 година, но како и случајот со Хигсовиот бозон, науката со децении го проблематизираше пентакваркот сè до неговото детектирање во хадронскиот колајдер. Откритието е објавено во списанието „Физикал ревју...

Британски научници тврдат: Се зголемува продажбата на мајчино млеко преку интернет

Истражување, спроведено од британски научници, покажало дека се зголемува продажбата на мајчино млеко од доилки, кое преку интернет го купуваат фетишисти, бодибилдери и болни од рак, јавува „Би-Би-Си“. Тим научници од Универзитетот „Квин Мери“ во Лондон тврдат дека млекото што се продава е непастеризирано и може да содржи опасни бактерии. Тие велат дека тврдењата дека мајчиното млеко го зајакнува имуниот систем...

Кулинарски специјалитет од Тајланд предизвикува рак на црниот дроб

Тим научници и лекари од Тајланд се обидуваат да ги сменат навиките за исхрана на дел од населението во североисточниот дел од земјата, откако било откриено дека кулинарскиот специјалитет што го подготвуваат од свежа риба е главниот виновник за големата стапка на заболени од рак на црниот дроб, се вели во сторијата објавена од „Би-Би-Си“. Јадењето кое се нарекува „кои...

Научници од Синсинати откриле можност за лекување со помош на струја

Тим научници од Универзитетот во Синсинати можеби пронашле начин на брзо лекување на нашите тела од повреди и од рани, користејќи струја, пишува „Хафингтон пост“. Нивниот експеримент функционира врз основа на тоа што нашите тела реагираат на електрични полиња, благодарение на присуството на наелектризирани честички, јони, во нашите клетки. Андреи Коган, професор по физика на колеџот за уметност и наука„ Мекмикен“,...

Паметните телефони ни го менуваат мозокот

Швајцарските научници се обидоа да утврдат дали користењето паметни телефони нè прави попаметни. Студијата откри дека користењето уреди чувствителни на допир влијае врз делот од мозокот што го процесира допирот, пишува журналот „Курент биолоџи“. Швајцарските истражувачи велат дека луѓето што користат паметни телефони имаат подобрен соматосензорен кортекс. Научниците набљудувале 37 волонтери во период од 10 дена. 26 испитаници користеле телефони чувствителни на допир, а 11 испитаници...

Американски научници 73 дена минаа под вода

Двајца американски океанолози го урнаа рекордот на најдолг престој под море, престојувајќи 73 дена во подводен хотел на архипелагот Киз во сојузната американска држава Флорида за да го свртат вниманието кон заштита на океаните. Научниците Брус Кантрел (63) и Џесика Фрејн (25) минаа точно 73 дена, два часа и 34 минути под морето, стои во соопштението на Универзитетот од Тенеси, на кој научниците...

Вонземска ДНК може да преживее влез во земјината атмосфера

Научниците кои во вселената пратија мал дел од ДНК, поставен на надворешноста на куќиштето на ракета, открија дека таа може да преживее температура повисока од неколку илјади Целзиусови степени, соопшти швајцарскиот Универзитет во Цирих на својата интернет-страница. Истражувањето на швајцарските научници покажа дека ДНК може да преживее повторно влегување во атмосферата, што ја отвора можноста за доаѓање на вонземски молекули...

Приватните превозници утре со 30 автобуси ќе блокираат дел од Скопје

Приватните автобуски превозници најавија дека утре ќе го блокираат сообраќајот со повеќе од 30 автобуси и повеќе од 300 лица на крстосницата кај „Мавровка“, на булеварите „Гоце Делчев“ и...