fbpx

Струјата од август поскапа за 10 проценти?

-

Нова цена на струјата, повисока и за 10 проценти, ќе плаќаат граѓаните од август годинава, велат извори од енергетските компании. Стручните служби на Регулаторната комисија за енергетика веќе ги разгледуваат поднесените материјални трошоци од државните ЕЛЕМ и МЕПСО и од приватната ЕВН, по што ќе следи одлука.

Неофицијално, државната ЕЛЕМ поднела материјални трошоци до Регулаторна, со кои се бара зголемување на цената на струјата и за 10 проценти.

Од вкупната цена на струјата што ја плаќаат граѓаните, 50 проценти отпаѓа на ЕЛЕМ, 44 проценти на ЕВН и 6 проценти на преносот, односно на МЕПСО.

За колку проценти ќе се зголеми цената на струјата ќе се знае до крајот на јули, а новата цена во сметките ќе биде испорачана од август годинава. Минатата година цената на струјата се зголеми за 3,5 проценти.

Според податоците на Еуростат, Македонците плаќаат најниска цена за струјата во регионот. Податоците покажуваат дека граѓаните во Македонија плаќаат просечна цена од 0,0785 евра за еден киловат-час, додека во Косово просечната цена е 0,0552, а во Србија просечната цена на еден киловат-час изнесува 0,0607 евра.

Во Бугарија, пак, едно просечно семејство плаќа 0,0832 евра за еден киловат-час, во Грција 0,1767 евра за киловат-час, а во Словенија еден килват-час има просечна цена од 0,1630 евра. Во Босна и Херцеговина цената на килват-часот е 0,0791 евра , во Црна Гора 0,0985 евра. Цената на еден киловат-час што ја плаќа едно просечно домаќинство во Албанија изнесува 0,1156 евра.

Иако цената на струјата во Македонија е висока за граѓаните поради нискиот стандард и големата невработеност, споредено со регионот, Македонија има најниска цена на струјата заедно со Косово и со Србија. Во споредба со другите земји во регионот, цената е меѓу најниските и покрај тоа што земјава речиси една третина од потрошувачката ја набавува од увоз.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Почнаа геомеханичките испитувања за изградба на автопатите на Коридорот 8

Со активности за геомеханичко испитување на земјиштето каде ќе минува алтернативниот пат на автопатот Тетово-Гостивар денеска на терен започнаа со реализација теренските градежни работи за изградба на автопатите на...
Download WordPress Themes Free
Download WordPress Themes
Download Nulled WordPress Themes
Premium WordPress Themes Download
online free course
download xiomi firmware
Download WordPress Themes
free download udemy paid course