fbpx
Таг: евн

таг: евн

Повторно вклучена струјата во МЖ Транспорт, Владата ќе го спаси и Клинички од исклучување

По неколку часа откако ЕВН ја исклучи струјата во „Железници Транспорт“ поради долг од 6,5 милиони евра, премиерот Димитар Ковачевски кажа дека струјата во оваа институција е повторно вклучена. Тој најави дека ќе се реши проблемот и со другите државни институции коишто со години натрупувале големи долгови за потрошената електрична енергија, како што е Клиничкиот центар „Мајка Тереза“, чиј долг...

„Железници – транспорт“ остана без струја поради неплатен долг од 6,5 милиони евра

Поради неплатен долг од 6,5 милиони евра, ЕВН утринава ја исклучи струјата во „Железници – транспорт“. Од МЖ Транспорт најавуваат дека ќе има и прекин на сообраќајот откако ќе биде потрошена нафтата во возовите, а појаснуваат и дека без објектите каде е исклучена струјата претпријатието не може да функционира, бидејќи тука се снабдуваат возовите со нафта, а пумпата работи на...

Не е вистина дека за струја се плаќа двапати за ,,преклопени датуми” на сметките

Од ЕВН објаснуваат дека датумите на предната страна на фактурата се датуми на отчитувачката недела на корисникот, односно покажуваат во која група на отчитувачки период припаѓа корисникот. Датумите за реалното фактурирање на потрошувачката се наоѓаат на задната страница на фактурата. Оттаму велат дека  реално отчитаните датуми никогаш не се поклопуваат со отчитаните во претходниот месец и нема двојна наплата...

Неточно е дека жител на Кочани за струја треба да плати над 450 илјади денари

Вистиномер за овој случај се обрати до ЕВН, од каде појаснија дека корисникот реагирал по добиената нелогична сметка, по што му била пратена коригирана сметка откако било прочитано броилото. Новата сметка која што беше доставена до Вистиномер од страна на ЕВН, изнесува 2,036 денари, пишува „Вистиномер“ во својата анализа. Текстот подолу го пренесуваме во целост: Рецензизраме пост објавен на социјалната мрежа...

Скопје денес: Откорнати покриви, поплавени објекти, оштетени автомобили – УХМР предупреди за ново невреме

Две лица се повредени, повеќе покриви на згради и куќи се откорнати и оштетени, голем број објекти, улици подвозници беа поплавени, стотици дрвја се откорнати и скршени. Ова е билансот од вчерашното невреме кое го зафати главниот град Скопје во попладневните часови со силен ветер, обилен дожд, град и грмотевици. Од Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР) објавија метеоаларм со...

Порталб: „Изложба“ со сметки за струја во Тетово, демонстрантите: Ова се криминалите и кражбите на ЕВН

Вчера во Тетово иницијативата „Доста“ реализираше изложба на фотографии со сметки за електрична енергија. Откако иницијативата организираше различен тип протести, според организаторот Кренар Османи, настанот е уметнички начин да ѝ се каже „Доста“ на ЕВН. Во меѓувреме, оваа иницијатива е прикрај со нацрт-законот во кој се предвидени сите нивни барања, додека за Порталб.мк, пратениците на албанските партии рекоа дека...

Булеварот „Христијан Тодоровски – Карпош“ со исклучени семафори и еден месец по отворањето

На една од раскрсниците на новиот булевар „Христијан Тодоровски - Карпош“ во скопската населба Бутел, и еден месец по пуштањето во сообраќај, семафорите воопшто не функционираат. Ова претставува опасност и за возачите, и за пешаците, кои го користат овој пат во северниот дел од Скопје, пишува „Порталб.мк“. Иако булеварот „Христијан Тодоровски - Карпош“ беше пуштен во употреба пред 1 месец,...

ЕВН: Од 15 aприл броилата се отчитуваат и корисниците добиваат порамнети и коригирани сметки

ЕВН Македонија ги почитуваше препораките на Регулаторната комисија за енергетика и здравствените власти, за да се спречи ширењето на корона вирусот, според кои, во периодот од 15 март до 15 април годинава отчитувањата не се реализираа, информираат од компанијата. „Околу 200.000 броила се наоѓаат во домовите на корисниците и во време на пандемија отчитувањето не е препорачливо. Затоа за сите...

Компанијата ЕВН Македонија избрана за Универзален снабдувач со електрична енергија

Конзорциумот составен од ЕВН Македонија и ЕВН електроснабдување е избран за најдобар понудувач на електронската аукција за јавно поддавање за избор за универзален снабдувач со електрична енергија што се одржа утрово. На аукцијата учествуваше и ЕЛЕМ трејд ДООЕЛ Скопје. Претседателот на Комисијата за спроведување на постапката за избор на универзален снабдувач, академик Глигор Каневче, информираше дека ЕВН понудиле најниска маржа, односно...

Заев: Постои волја да избришеме долгови за струја од 110 милиони евра на 200.000 граѓани

Премиерот Зоран Заев на трибината „Силна економија - шанса за сите“ во Охрид соопшти дека, Владата има прогрес во преговорите со компаниите ЕВН и ЕЛЕМ за бришење на долгови за струја настанати до 2006 година, за 200.000 граѓани и семејства кои се заглавени во лавиринт со проблеми од извршители и блокирани сметки. „Кога правно формално ќе го потпишеме договорот, јавно...

За универзален снабдувач со струја конкурираа ЕВН и ЕЛЕМ

Австриската ЕВН, преку две свои компании - ЕВН Македонија АД Скопје и ЕВН Електро снабдување - како и ЕЛЕМ, преку компанијата ЕЛЕМ Трејд ДООЕЛ, се двата правни субјекта кои конкурираат за Универзален снабдувач со електрична енергија, стана јасно на денешното отворање на понудите во Владата. Комисијата со која претседава академик, проф д-р Глигор Каневче, констатираше дека двете понуди се...

Десет студенти ќе имаат можност да учат од директорите на пет големи компании

Десет студенти ќе имаат можност да учат од извршните директори на пет компании членки на Советот на странски инвеститори, во периодот од април до август оваа година, информираше денеска претседателот на Советот на странски инвеститори при Стопанската комора на Македонија, Штефан Петер. Тој рече дека ова е доста уникатна и привелигирана програма за студентите. - Студентите, постдипломците ќе можат да видат...

Екипите на „ЕВН Македонија“ ги санираат дефектите во дистрибутивната мрежа

Големо невреме проследено со обилни врнежи од дожд и снег предизвика прекини во снабдувањето со електрична енергија во Југозападниот дел на Македонија. Без струја се дел од населените места во планинските региони околу Охрид, Струга, Гостивар, Кичево, Тетово, Маврово и Реканскиот крај. „Екипите на ЕВН Македонија во текот на вчерашниот ден ги санираа дефектите во повеќе населени места, освен онаму каде...

Утре делови од Ѓорче Петров, Карпош и Центар ќе бидат без струја

Дел од жителите на Ѓорче Петров, Карпош и Центар утре по неколку часа ќе бидат без електрична енергија поради поради закажани технички зафати на ЕВН Македонија во дистрибутивната електро мрежа. Од 09:00 до 10:30 часот без струја ќе бидат дел од корисниците на улиците „Црногорска“, „Кузман Шапкарев“, „Гостиварска“ и „Беаз Куле“ во Ѓорче Петров. Од 09:00 до 11:00 часот, корисниците...

ЕВН заврши со имплементација на дневната евтина тарифа за сите достапни броила

ЕВН го спроведе планот за прилагодување на броилата, односно заврши со имплементација на дневната евтина тарифа за сите достапни броила. „Согласно планот, прилагодувањето на броилата се спроведуваше во период од четири отчитувачки недели, почнувајќи од 25 септември до 24 октомври. На екранот на секое прилагодено броило се покажува Т2-индикатор во периодот од 14 до 16 часот секој работен ден и...

ЕЛЕМ ќе купува струја за грејната сезона

ЕЛЕМ денеска ќе распише повик, а на 10 октомври ќе биде одржана аукција за купување на 29,7 гигават-часови електрична енергија. „Електричната енергија што е планирана да се купи во октомври е наменета за ноември, кога ќе биде зголемена побарувачката поради грејната сезона. Производството на ЕЛЕМ во тој период ќе биде недоволно поради тоа што еден блок на РЕК Битола сè уште ќе биде...

ЕВН од утре ќе ги усогласува броилата во домаќинствата за да се воведе евтина струја

ЕВН од утре ќе почне со усогласување на броилата, за домаќинствата од 1 октомври да добијат евтина струја. Претседателот на управниот одбор на ЕВН, Штефан Петер, информираше дека тоа ќе се прави постепено. Усогласувањето на броилата ќе почне како резултат на одлуката на Владата, од 1 октомври да се воведе евтина струја од 14 до 16 часот. За цената на електричната енергија,...

ЕВН: Уште вчера дадовме одговори на граѓаните

Компанијата „ЕВН Македонија“ попладнево се обрати со информација за јавноста, велејќи дека одговорите што некои граѓани од Тетово ги поставиле, а денеска протестираа, се одговорени вчера. „Уште вчера со претставници на советот на граѓани од Тетово имавме конструктивен состанок, на кој им доставивме писмени одговори. Во одговорите ги објаснивме сите отворени прашања, дадовме појаснувања и информации и за прашањата кои...

Протестите против ЕВН го задушија сообраќајот во Чаир

Речиси два часа откако почнаа протестите против ЕВН и МЕПСО на неколку десетици граѓани кај комплексот „Чаирчанка“, во непосредна близина на џамијата „Јаја-паша“, сообраќајот полека се нормализира, откако Пластичарска улица, улицата Џон Кенеди и улиците во населбите Топанско Поле, Скопје Север и Чаир беа задушени од возилата кои беа пренасочувани по нив. Возилата беа пренасочувани на овие улици поради...

Тетовци протестираа пред седиштето на ЕВН во Тетово

Околу илјада граѓани протестираа попладнево пред седиштето на ЕВН во Тетово, незадоволни, како што велат, од цената што ЕВН им ја наплатува за потрошена електрична енергија. Тие упатија повеќе барања до компанијата ЕВН, меѓу кои и да се либерализира пазарот на дистрибуција на струја. - Бараме ЕВН да ја намали цената на киловат-час електрична енергија, затоа што цената на отворена берза...

Апелација досуди условна казна за Мијалков за случајот „Плацевите на Водно“

Апелацискиот суд од Скопје со донесената пресуда ја замени затворската казна за ексдиректорот на Управата за безбедност и контраразузнавање (УБК) Сашо Мијалков со условна осуда, додека ја зголеми затворската...