fbpx
Tag: Prokurori

tag: prokurori

Sela: Është e qartë kush janë porositësit e dhunës, duhet të dalin para drejtësisë

“Mendoj se nuk ka nevojë për shumë dëshmi, çdo gjë ishte e qartë dhe çdo gjë ndodhi para syve të opinionit. Të gjithë ata që morën të drejtën të futen në Kuvend, duhet të dalin para organeve të drejtësisë nëse duam të kemi shtet të së drejtës”, ka deklaruar kryetari i LR-PDSH Zijadin Sela pasi dha dëshminë e tij...

Sulmuesi i Sheqerinskës paraqitet në Prokurori

Me kërkesë të Prokurorisë Policia ka ndaluar sot A.P i cili dyshohet se natën dhunshme në Kuvend ka sulmuar fizikisht nënkryetaren e LSDM-së Radmilla Shekerinska. Në filmimet nga sulmet e dhunuesve në Kuvend që qarkulluan nëpër rrjetet sociale, shihet se si A.P e tërheq Sheqerinskën për flokë. Prokuroria Themelore Publike më 30 prill njoftoi se shtatë nga 15 personat e dyshuar...

PSP ka dëshmitarë që do të konfirmojnë se pushteti ka vjedhur zgjedhjet

PSP ka dëshmitarë që vërtetojnë se zyrtar të lartë në pushtet kanë kurdisur zgjedhjet, mëson “Meta”. Dëshmitarët tani për tani janë të mbrojtur dhe emrat i dinë vetëm disa prokurorë që të mbrohet privatësia e tyre. “PSP ka dëshmitarë që do të konfirmojnë se pushteti ka vjedhur zgjedhjet. Ata do të rrënojmë mitin e fitores së pastër nga garnitura në...

PSP sërish dorëzoi dëshmitë dhe kërkoi t’i merren kompetencat gjykatëses

PSP sërish dorëzoi dëshmitë për rastin me falsifikimin e dokumenteve lidhur me shkatërrimin e pajisjes për përgjim në DSK deri në Gjykatën Themelore Shkupi 1, e që dje u kthyen si të pakompletuara. PSP dorëzoi kërkesë për marrjen e kompetencave për gjykatësen sepse ekzistojnë rrethana që shkaktojnë dyshim në paanshmërinë e saj gjatë vendimmarrjes sepse gjykatësja e njëjtë përmendet në...

Janeva: Nuk kam frikë nga pyetjet pasi kam mbështetjen e Gruevskit

Nuk kam frikë të përgjigjem në pyetjet e deputetëve pasi kam mbështetjen e ish kryeministrit Nikolla Gruevski, tha prokurorja speciale Katica Janeva, duke prezantuar raportin gjashtëmujor për punën e PSP para Komisionit kuvendor për sistem politike dhe marrëdhënie mes komuniteteve. Janeva kërkoi nga deputetët të bëhen ndryshimet në Ligjin për mbrojtjen e dëshmitarëve dhe Ligjin për procedurë penale me të...

Prokuroria ka hapur hetim për maqedonasit e mashtruar nga SHBA-ja me biletat e avionit

Prokuroria themelore publike- Prilep ka filluar procedurë para- hetimore për rastin me maqedonasit e mashtruar nga SHBA-të për bileta më të lira avioni, konfirmojnë nga kjo Prokurori për "Meta". "Pas dorëzimit të padive nga personat e dëmtuar, në Prokurorinë themelore publike- Prilep janë regjistruar dy lëndë penale për këtë rast. Lënda e parë është kundër një personit fizik dhe një...

Zhernovski ftohet në PSP për projektin “Shkupi 2014”

Kryetari i komunës Qendër, Andrej Zhernovski, të martën do të paraqitet në Prokurorin speciale publike për të dhënë deklaratë lidhur me projektet e PDU-së “ Ringu i Vogël”, zonë që përfshin pjesën qëndrore të qytetit ku janë të vendosura monumetet e projekti “ Shkupi 2014”. Një njoftimin e kryetarit të Komunës Qendër, thuhet se menjëherë pas marrjes në funksion të...

 “Financial Times”: Katica Janeva në Maqedoni si Beyonce

Gazeta londineze për biznes dhe ekonomi “Financial Times” me titullin “Gruaja luftëtare nga qyteti i vogël po dridh elitën maqedonase” e përshkruan prokuroren speciale Katica Janeva si “kamxhik për elitën e korruptuar maqedonase dhe ikonë e pazakontë e protestave gjatë kohës së krizës politike”. Sipas gazetës “puna e Janevës është t’i ndjek figurat e larta politike që akuzohen për vjedhje...

PSP: Gruevski dhe Janakieski kanë porositur rrënimin e “Kosmos”

Prokuroria Speciale Publike sot rastin e ri të quajtur TNT, për rrënimin e kompleksit që kushton mbi 100 milionë euro në Aerodrom të Shkupit. Bëhet fjalë për kompleksin “Kosmos” në pronësi të kryetarit të partisë për Ardhmëri Evropiane, Fiat Canovski.  Prokurorja speciale Fatime Fetai dha detaje konkrete se Qeveria e ish Kryeministrit Nikolla Gruevskit ka shkelur të gjithë Konventat...

Sot në mesditë para Prokurorisë do të mbahet protestë për përvjetorin e vdekjes së Tamarës

Sot në mesditë para Prokurorisë publike në Shkup do të mbahet protestë për njëvjetorin e vdekjes së Tamara Dimovskës nga Velesi. Organizatorët kërkojnë prokuroria publike të ngrit aktakuzë kundër personave përgjegjës për vdekjen e saj. Pasi rasti i aktualizua në rrjetin social Facebook, Prokuroria publike njoftoi se për këtë rast janë të dyshuar disa persona. Tamara Dimovska nga Velesi e cila...

LSDM: Nuk ka bisedime derisa nuk zbatohet Ligji për prokurorinë speciale

“Bisedimet mes katër partive për çështjet e hapura nuk do të vazhdojnë deri sa të mos respektohet dhe zbatohet Ligji për Prokurori special, gjegjësisht të mos emërohen të gjithë prokurorët e propozuar”, kështu thuhet në njoftimin e LSDM-së, në lidhje me vazhdimin apo jo të bisedimeve të grupeve të punës për zbatimin e  marrëveshjes së Përzhinos. Sipas tyre Këshilli për...

Prokuroria kërkon arrest për shtatë të arrestuarit në aksionin e sotëm policor

Prokuroria për ndjekjen e krimit të organizuar dhe korrupsionit ka nisur hetim kundër shtatë personave, të dyshuar për përfshirje në ngjarjet e 9 dhe 10 majit në Lagjen e Trimave në Kumanovë, njoftoi Prokuroria publike. Ministria për punë të brendshme informoi se në bazë të analizave dhe provave të mbledhura deri tani, prokuroria themelore për ndjekje të kriminalitetit të organizuar...

Janeva kërkoi 14 prokurorë kurse i dhanë 7

Këshilli i Prokurorëve pas më shumë tri orë diskutimi ka votuar vetëm shtatë anëtarë ndihmës prokurorë, e jo 14 anëtarët e propozuar të ekipit të prokurores speciale Katica Janeva. Nga kandidatët e propozuar nuk është pranuar asnjë nga prokurorët e Shkupit. Janeva për vendimin e Këshillit të Prokurorëve mësoi nga ekipet e gazetarëve, pas përfundimit të senacës. Ajo deklaroi se nuk...

Prokuroritë kundër Katica Janevës: Prokuroria publike është jo- kushtetuese

Prokurorët që dje ishin prezent në takimin me prokurorin publik shtetëror Marko Zvrlevski, mes tjerash, kanë shprehur pakënaqësinë e miratimit të Ligjit për prokurorinë speciale, që e kanë vlerësuar si jo- kushtetues dhe kanë thirrur në dorëzimin e nismës për vlerësimin e kushtetutshmërisë dhe ligjshmërisë së tij, njoftoi sot Prokuroria publike. “Të pranishmit kërkuan që të dorëzohet kërkesë deri tek...

 “Puçi” anulohet përsëri: Zaev pranon vetëm Katica Janevën

Edhe sot nuk është mbajtur seanca gjyqësore për rastin ‘Puç’, për shkak se nuk ka qenë i pranishëm i akuzuari i katërt, kryetari i LSDM-së Zoran Zaev. Avokati mbrojtës, Filip Medarski, para Gjyqit tha se arsyeja për mungesën e Zoran Zaevit edhe pse ka qenë i thirrur, është se sipas Ligjit për prokuror special, kompetencat për lëndën konkrete duhet ta...

Zaevit i mbetet pasaporta dhe nuk duhet patjetër çdo javë të paraqitet në gjykatë

Këshilli penal Gjykata Themelore refuzoi kërkesën e Prokurorisë Publike, që t'i merret pasaporta liderit të LSDM-së, Zoran Zaevit, i cili është i akuzuari i katërt për rastin"Puçi". U miratua  vendim të hiqet masa sipas së cilës Zaev ishte i obliguar që çdo javë të paraqitet në gjykatën e Strumicës. Seancë e radhës për rastin "Puçi" është caktuar më 5 tetor....

Avokatët dhe gjykatësit të ndarë për ekipin e Katica Janevës

Ekipi që përzgjodhi prokurorja speciale Katica Janeva, për të punuar me të në materialet që rrjedhin nga bisedat e përgjuara, shkaktoi reagime të ndryshme në mesin e avokatëve dhe ish prokurorëve. Disa prej tyre janë të rezervuara dhe disa janë të kënaqur nga përzgjedhja presin rezultate. - Ekipi është i shkëlqyer, këta janë njerëz të cilët kanë punuar në raste më...

Prokuroria dorëzoi ankesa ndaj vendimit për anulimin e “bombave”

Prokuroria themelore publike deri në kalimin e afatit të paraparë, dorëzoi ankesa ndaj vendimit për gjykatësin me procedurë paraprake për t’i suspenduar gjegjësisht t’i shpall të pavlefshme si dëshmi regjistrimet nga bisedat e përgjuara që i publikoi opozita. Gjykata themelore Shkupi 1 konfirmoi se kanë pranuar 21 ankesë nga prokurorët pas vendimit të tyre për t’i refuzuar bombat e opozitës...

Prokurori publik në “falimentim” ende para se të zgjidhet?

Seriozisht është cenuar Marrëveshja politike e Przhinos me vendimin e djeshëm të Gjykatës themelore Shkupi 1 e cila i shpalli si të pavlefshëm dëshmitë gjegjësisht regjistrimet nga bisedat e përgjuara që LSDM i dorëzoi në saje të kallëzimeve penale kundër kryeministrit dhe disa ministrave në Qeveri Siç shkruajnë burime në tërë këtë proces, nëse ndodh kjo, prokurori publik special nuk...

Prokurori special publik thuajse i zgjedhur, pritet vetëm të votohet?

Rrethi i kandidatëve për prokuror special publik është ngushtuar dhe pritet që ai në kohë të emërohet, mëson “Meta” nga partitë politike që janë në grupet e punës për Marrëveshjen e Przhinos. Sipas Marrëveshjes, personi që do ta merr këtë funksion duhet të merr lejen e katër partive politike. Se emërimi i prokurorit special publik është kah fundi, konfirmojnë edhe...