fbpx
Tag: Piter van Hojte

tag: Piter van Hojte

Ligji është vetëm vegël, e jo çelës për media të lira dhe profesionale

Qeveria hyri në procesin e fundit të ndryshimit të Ligjit për shërbime audio dhe audiovizuale mediatike. Vërejtjet kryesore nga ana e shoqatave dhe punëtorëve mediatikë kanë të bëjnë me propozimet e qeverisë për RTM-në, Agjencinë për media, si dhe obligimet ndaj transmetuesve privatë të radiodifuzionit. Eksperti evropian Piter Vanhaute për PINA-n deklaroi se tani për tani duket sikur propozim-ligji...

Dështuan negociatat: VMRO-DPMNE, BDI dhe PDSH duan zgjedhje me 24 Prill,LSDM kundër

Dështuan negociatat mes katër partive politike në takimin e liderëve i cili u mbajte në Përzhino me ndërmjetësimin e euro komisarit për zgjerim dhe politik fqinjësore Johanes Han, ambasadorit amerikan Xhejms Belit, euro ambasadorit, Aivo Orav, dhe ndërmjetësuesit belg Piter Vanhaute. Katër partitë më të mëdha nuk mundën të merren vesh rreth datës të zgjedhjeve të parakohshme parlamentare. VMRO-DPMNE, BDI...

Bisedimet për mediumet në udhëkryq, pritet Van Hojte t’i mbledh pjesëmarrësit

Bisedimet e partive politike nënshkruese të Marrëveshjes së Përzhinos për problemet e mediumeve sot nuk do të vazhdojnë pasi VMRO DPMNE dje lëshoi takimin në Klubin e deputetëve, mëson “Meta”. Sipas burimeve tona, zyra e ndërmjetësit Van Hojte deri tek partitë ka dërguar njoftim se sot nuk do të ketë bisedime. Nuk dihet kur do të vazhdojnë të njëjtat. Dy...

Van Hojte njoftoi se po diskutohet për mediumet

Ndërmjetësi belg, Piter van Hojte publikoi për mediumet njoftimin me titull “Progresi në bisedimet për mediumet”. Ai thotë se në takimin e sotëm të grupeve të punës diskutohet për Ligjin e shërbimeve audio dhe audio- vizuale, më konkretisht për rolin dhe funksionin e Agjencisë. “Ndërmjetësi Vanhojte rregullisht ka mbajtur takime këshilluese me palët ku ata parashtronin qëndrimet dhe pikëpamjet e tyre,...

Van Hojte nesër do të jetë pjesë e Komisionit anketues për përgjim

Ndërmjetësi belg Piter van Hojte nesër do të merr pjesë në seancën e Komisionit anketues për skandalin me përgjimet. Shkak për këtë është se anëtarët e Komisionit tanimë dy seanca nuk mund të miratojnë rregulloren e punës. Pika më kontestuese për anëtarët e shumicës parlamentare është paragrafi i nenit 16 nga rregullorja me të cilën parashihet se në rast të votave...

Selmani: Gjobat e mëdha do t’i mbyllin mediumet

Nëse shoqatat e mediumeve nuk përfshihen në bisedimet e mediumeve të partive politike dhe ndërmjetësit belg, Piter van Hojte, gazetarët do të protestojnë para Klubit të deputetëve, deklaroi kryetari i Shoqatës së gazetarëve, Naser Selmani. Ai reagoi ndaj ndryshimeve të fundit të Kodit zgjedhor ku janë përfshirë edhe portalet e internetit ku parashihen gjoba prej 8000 euro. “Ndryshimet më të reja...

Partitë sot do ta shpëtojnë Marrëveshjen e Përzhinos

Përfaqësuesit e partive politike nënshkrues të Marrëveshjes së Përzhinos, sot pritet të takohen dhe të diskutojnë për çështjet e pazgjidhura, mëson “Meta”. Sipas të dhënave tona, ata pritet të bisedojnë për propozim-ligjin për Qeverinë, që ndërmjetësi belg Piter van Hojte ua dorëzoi javën e kaluar. Të dhënat flasin se në të janë marrë parasysh të gjitha vërejtjet e partive politike....

Van Hojte partive ju ka dhënë ligj për kompetencat e ministrave

Ndërmjetësi në Marrëveshjen e Përzhinos ka dorëzuar propozim të ri ligjor për kompetencat e ministrave dhe zëvendës- ministrave në qeverinë e re të përbashkët. Propozimi është përmbledhje e bisedimeve të deritanishme të partive, ndërsa para se gjithash, ka të bëjë me kompetencat që duhet t’i ketë ministri i ri i brendshëm. Mësohet se për këtë propozim dje partitë kanë pasur...

Van Hojte: Grupi i punës fokusohet në takimet dypalëshe për çështjet kyçe

Duke pasur parasysh ngjarjet e fundit, grupi i punës është marrë vesh që të fokusohet në takimet dypalëshe që të tejkalohen dy çështjet kyçe, emërimi i pjesës së mbetur të ekipit në Prokurorinë speciale publike dhe emërimi i ministrave dhe zëvendës- ministrave, deklaroi ndërmjetësi belg Piter van Hojte për “Radio Evropën e Lirë”. Sipas tij, pasi të arrihet marrëveshje, do...

Parlamenti i dërgoi mendim Gjykatës kushtetuese për ligjin e prokurorisë speciale

Parlamenti i dërgoi mendim Gjykatës kushtetuese për ligjin e prokurorisë speciale, kushetuetshmëria e të cilës e kontestoi avokati nga Shën Nikolla, njofton televizioni “24 Vesti”. Nga kabineti i kryetarit të Kuvendit, Trajko Veljanovski për televizionin kanë njoftuar se shërbimet profesionale e kanë përpunuar mendimin ndërsa sekretari i përgjithshëm, Zharko Denkovski e ka dërguar në Gjykatën kushtetuese. Siç njofton “24 Vesti” nga...

Van Hojte: Nëse nuk ka marrëveshje për KSHZ-në deri në nëntor, zgjedhjet në prill të pamundura

  Ndërmjetësi belg Piter van Hojte sot tha se nëse nuk ka marrëveshje për detajet e funksionimit të KSHZ-së deri në fillim të nëntorit, zgjedhjet në prill janë të pamundura. Ai tha se duhet të parashtrohet pyetja nëse partitë politike në përgjithësi duan të ketë marrëveshje politike ndërsa sipas tij bllokime ka nga gjithë anët. Si përparim më të madh Hojte...

Hojte: Ligji për “bombat” duhet të jetë evropian nëse keni aspirata për në BE

Filloi takimi i grupeve të punës të partive nënshkruese të Marrëveshjes së Përzhinos, ku duhet të arrijnë marrëveshje rreth ligjeve për Qeverinë, bombat dhe informatorët. Dje liderët e katër partive politike në takim me komisarin për zgjerim Johanes Han, nuk arritën marrëveshje. Ndërmjetësi belg Piter van Hojte para fillimit të takimit ju bëri thirrje partive t’i mbyllin çështjet e hapura...

Van Hojte: Partitë janë në rrugën e duhur për të arritur marrëveshje për kodin zgjedhor

Eksperti belg Piter van Hojte deklaroi se partitë janë në rrugën e duhur për të arritur marrëveshje për kodin zgjedhor, me çka shprehi kënaqësi. Megjithatë, ai tha se një parti pa saktësuar, është larguar nga bisedimet për shkak të mos- respektimit të Ligjit për prokurorin special. Sekretari i përgjithshëm i LSDM-së, Oliver Spasovski para Klubit të deputetëve ku u mbajtën bisedimet...

Piter van Hojte në takime dypalëshe me partitë në Kuvend

Ndërmjetësi evropian Piter Van Hojte po prezanton tekstin e Kodit Zgjedhor të përpiluar nga ndërmjetësit ndërkombëtar, në takime bilaterale me partitë politike në bisedime. Varësisht nga zhvillimi i këtyre takimeve bilaterale, do të vendoset nëse do të ketë apo jo edhe takim të përbashkët të grupit të punës, që mund të vijë vetëm në orët e mbrëmjes. Ende nuk...

Van Hojte: Njëra parti nuk e respekton marrëveshjen dhe emërimin e prokurorit special

Për momentin mund të them se një parti e madhe nuk i përmbahet asaj që do të thotë marrëveshje dhe nuk i respekton afatet përfundimtare që është e papranueshme në udhëheqjen e bisedimeve dhe arritjen e marrëveshjes përfundimtare. Këtë e deklaroi lehtësuesi belg, Piter van Hojte para fillimit të raundit të sotëm të bisedimeve mes katër partive politike nënshkrues të...

Van Hojte: Jemi afër marrëveshjes

Sot biseduam për ligjet zgjedhore dhe më duhet të them se ka avancim serioz, deklaroi eksperti belg Piter van Hojte pas takimit të grupeve të punës. Siç thotë ai, bisedimet ditët e fundit kanë qenë më produktive dhe konstruktive si dhe negociatorët që kanë dhënë kontribut të madh që të arrihet ky rezultat. Van Hojte thotë se është arritur avancim...

Grupet e punës: Sot marrëveshja rreth regjistrimit aktiv të votuesve?

Ka filluar takimi i ri i grupeve të punës për Marrëveshjen e Przhinos rreth listës zgjedhore, KSHZ-në dhe votimin e Diasporës. Krahas përfaqësuesve tanimë të njohur prezent në takim është edhe eksperti belg, Piter van Hojte. Sipas njohurive tona, sot pritet të arrihet avancim më i madh rreth regjistrimit aktiv të votuesve për zgjedhjet të parakohshme parlamentare që do të mbahen...