fbpx
Tag: медиуми

tag: медиуми

Gruevski zbulon ilaç për Sorosin, pushon në mënyrë aktive dhe e lexon Trampin

Në “mega- intervistën” e fundvitit për edicionin elektronik të javores “Republika”, lideri i VMRO DPMNE-së Nikolla Gruevski, hapësirë shumë të madh ndau për ballafaqimin me “Xhorxh Sorosin dhe të gjitha milionat që i derdh në Maqedoni” dhe me “gazetarët e korruptuar, pronarë të mediave, profesorë, intelektualë, analistë, aktivistë, të udhëhequr nga protestues profesional”. “Po të mos ishte Sorosi me rrjetën...

 “Human Rights Watch”: Në Maqedoni Qeveria përmes reklamave bën presion në media

Gazetarët nga Ballkani Perëndimor ballafaqohen me ambient armiqësor që e vështirëson aftësinë e tyre për informim kritik, thuhet në raportin më të ri të OJQ-së “Human Rights Watch” për Ballkanin Perëndimor. Në raport thuhet se më shumë se 1 vit prej kur “Human Rights Watch” ka vërejtur pengesa në lirinë mediatike në B e H, Serbi, Kosovë, Mal të Zi...

Portalet e mbyllura vihen në funksion, “Unet” do të prononcohet më hollësisht për problemin

Portalet maqedonase që sot në mëngjes nuk hapeshin, për shkak të problemit me prouajderin "Unet", sot sërish u vunë në funksion. Menaxheri gjeneral i "Unet", Aneta Pesheva për "Meta" deklaroi se të hënën do të dalin me të dhëna të hollësishme për arsyet që ndodhën gabimet teknike. "Për shkaqet e problemit të gjithë shfrytëzuesit tanë do të njoftohen më hollësisht dhe...

Trupi ad- hok për gjysmë mandati: Ashtu siç afrohen zgjedhjet, aq më shumë vështirësohet informimi

Përkeqësohet informimi i mediumeve pas periudhës së pestë, nga gjithsej dhjetë, të cilat Agjencia për shërbime audio dhe audio- vizuale i ka në vëzhgim deri në zgjedhjet e 11 dhjetorit.  Në gjysmë mandati, një pjesë e anëtarëve thonë se në vend që të ketë përmirësim, disa media e kanë përkeqësuar informimin. Një lajm i mirë është se anëtarët i morën...

Ngec trupi ad-hok për mediat, takimet vazhdojnë të hënën

Anëtarët e trupit të përkohshëm ad- hok për ndjekjen e punës së mediave, nuk arritën marrëveshjen për emërimin e anëtarit të pestë ndërsa takimet do të vazhdojnë nga dita e hënë. Katërt anëtarët nuk arritën të merren vesh për anëtarin e pestë, që pritet të jetë shqiptar, edhe pse afati final ka skaduar mërkurën. Slagjana Dimishkova dhe Cvetin Çilimanov, të propozuar...

 “Cirku mediatik- politik është përditshmëri para Speciales së Laura Kovesit

PSP bën cirk politike dhe mediatik, deklaroi të hënën përfaqësuesja e VMRO DPMNE në KSHZ, Silvana Boneva pas daljes së godinës së Speciales. Boneva me këtë aludonte për ekipet e gazetarëve që e pritnin atë, e që sipas saj, janë ftuar nga PSP për cirk mediatik dhe politike. “Ekipet televizive janë vazhdimisht para zyrave të Laua Kovesit, shefes së drejtorisë...

Sheqerinska: Shpresojmë sonte të ketë marrëveshje

Pas tre orë e gjysmë bisedime, përfaqësuesit e partive politike janë larguar nga rezidenca e BE-së në Përzhinë për konsultime me kryesitë e partive. Siç njoftohet, bisedimet do të vazhdojnë prej orës 18:30. Zv- kryetarja e LSDM-së, Radmila Sheqerinska shkurtë deklaroi se shpresoj sonte të ketë marrëveshje finale. Siç mësojmë, përfaqësuesit e partive politike, Nikola Todorov VMRO DPMNE, Radmila Sheqerinska LSDM,...

Ratajkovski nga pushteti do të merr mjete për të incizuar film dokumentar për zogj, akuzon LSDM

Krye- redaktori përgjegjës i servisit të parë programor të Televizionit maqedonas, Dime Ratajkovski është pjesë e projektit për të cilin pushteti do të ndaj 30.000 euro mjete të shtetit- akuzoi sot në konferencë shtypi, zëdhënësi i LSDM-së, Petre Shilegov. “Nga të gjithë skenaristët e njohur, nga të gjithë shtëpitë e produksionit në Maqedoni, ja pikërisht filmi dokumentar ku skenarin e...

Video regjistrimet nga arrestimi i Boshkosit zhduken nga interneti

Video- regjistrimet dhe tekstet nga kontributet e gazetarëve gjatë arrestimit të Lube Boshkoskit më 6 qershor 2011, janë zhdukur nga faqet e internetit të televizioneve që në atë kohë në mënyrë bombastike informimin për ngjarjen para restorantit “Vodenica”. Dje ekipi i Janevës shpalosi aksionin më të ri me titull “Tortura” për tejkalim të kompetencave gjatë arrestimit të Lube Boshkoskit. Gjatë kërkimit...

Dështojnë bisedimet për mediat- partitë nuk arrijnë marrëveshje

Ndërmjetësi belg Piter Vanhaute vonë mbrëma konfirmoi se partitë nënshkruese të Marrëveshjes së Përzhinos nuk kanë arritur marrëveshje lidhur me rregullimin e mediumeve. “Negociojmë në mënyrë intensive dhe atë që mund ta them është se për momentin nuk kemi marrëveshje” tha Vanhaute. Duke u përgjigjur në pyetje të gazetarëve se kush është fajtor për dështimin e bisedimeve, Vanhaute tha se në...

Vanhojte: Nëse ka vullnet të mirë, marrëveshja mund të arrihet për disa orë

Partitë politike duket se kanë afruar qëndrimet për reformat në media, një ndër çështjet e pazgjidhura nga Marrëveshja e Përzhinës. Palët në dialog sot bisedojnë rreth përbërjes së Agjencisë së medias, e cila thuhet të jetë pika e fundit e pazgjidhur në këtë dialog. “Çështja kryesore është agjencia e mediave si trup rregullues. Duhet ta rregullojmë mënyrën se si do...

Vanhoute: Vendimi njëanësh që të shkohet në zgjedhje shkatërroi besimin në proces

Nuk besoj se partitë duan më tej të punojnë bashkë dhe të tentojnë së bashku t’i arrijnë qëllimet, deklaroi ndërmjetësi belg në bisedimet rreth Marëveshjes së Përzhinos, Piter Vanhoute para takimit të sotëm të grupeve të punës në Klubin e deputetëve, që filloi prej orës 18. Si arsye kryesore për gjendjen e këtillë, Vanhoute theksoi datën e zgjedhjeve gjegjësisht “vendimin...

Selmani: Bisedimet për mediumet janë bllokuar me faj të pushtetit

Nuk e dimë nëse bisedimet për mediumet do të vazhdojnë. Unë sinqerisht prisja një raport të këtillë nga pushteti sepse mendoj se për ta mediumet janë instrument i rëndësishëm në mbajtjen e pushtetit, sesa të themi prokurori apo heqja dorë nga disa poste ministrore sepse sistemi i qeverisjes së kësaj garniture qeveritare është i tillë ku pa mediume nuk...

Një ekspert britanik do t’i zgjidh problemet me mediumet

“Takim interesant” ishte komenti i shkurtër i ndërmjetësit në bisedimet e partive nënshkruese të Marrëveshjes së Przhinos, Piter van Hojt, për bisedimet e sotme për gjendjen e mediumeve. Në fillim të takimit, prezantim personal për gjendjet në servisin anglez mediatike BBC kishte eksperti britanik për mediume, Riçard Bejli. Në takim ishin prezent edhe përfaqësues të SHGM-së dhe AMG. Kryetari i SHGM-së,...

Mediumet pro- qeveritare “parashikojnë” skenar ukrainas të dielën

Përgatitje për kaos të opozitës nëpër rrugët e Shkupit apo përpjekje e pushtetit përmes mediumeve të afërta me të t’i demotivojnë dhe frikësojnë qytetarët të cilët planifikojnë të jenë pjesë e tubimit të madh protestuan, i caktuar për të dielën më 17 maj. Një pjesë e portaleve dhe mediumeve pro- qeveritare tanimë me të madhe dhe me intervale të shpeshtë...

Tragjedia në Veles e ktheu Maqedoninë në mediumet botërore

Maqedonia këtë javë ishte në fokusin e mediumeve botërore edhe atë me tre ngjarje: incidenti në Gushincë, kurora mortore dërguar deri tek gazetari Borjan Jovanovski si dhe vdekja e mbrëmshme e 14 emigrantëve në hekurudhë Veles- Shkup. Tre incidentet që ndodhën në periudhë prej tre ditëve, u gjetën në mediumet e famshme botërore përfshirë “Euro News”, “ABC”, Hafington Post”, “Independent”,...

QZhM: Gazetarët në rastin “Puç” nuk duhet lënë pas dore interesin publik

Qendra për Zhvillimin e Medias (QZhM), lëshoi ​​një deklaratë duke bërë thirrje gazetarët  në  raportimin e rastit "Puç" të mos lënë pas dore interesin publik dhe na kujton se gazetarët nuk janë përgjegjës për mënyrën sesi burimet e tyre kanë marrë të dhënat. Një deklaratë nga QZHM -ja thuhet se Gjykata Evropiane e të Drejtave të Njeriut liron gazetarët nga...

BE për Kezharovskin: Qeveria mjaft me injorimin e problemit të lirisë së mediave

Komisioni Evropian u shpreh se pas burgosjes së gazetarit Tomisllav Kezharovski prej kur thonë se Bashkimi Evropian nga afër ndjek rastin gjyqësor me Kezharovskin, por nuk komentojnë për raste individuale. Liria e mediave gjerësisht është mbuluar në raportin për progresin e ish Republikës Jugosllave të Maqedonisë, duke theksuar fushat problematike siç është reklamimi i Qeverisë, informimi jo objektiv gjatë kohës...

Kush e publikoi, e kush jo ballinën e “Charlie Hebdos”

Pas publikimit të ballinës së numrit të parë, pas sulmit të revistës satirike “Charlie Hebdo”, ajo u përhape gjithandej nëpër rrjetet sociale, por pjesa më e madhe e mediave tradicionale – nuk e publikuan. Mediumi i parë që publikoi ballinën  ishte gazeta franceze “Liberacion”,  e cila  pas sulmit gazetarëve dhe karikaturistëve të mbijetuar iu siguroi hapësirat e veta që...