fbpx
Tag: Grupet e punës

tag: grupet e punës

Grupet e punës do t’i harmonizojnë ligjet për punë të brendshme, për Qeverinë dhe mediat

Katër partitë nënshkrues të Marrëveshjes së Përzhinës, sot do të takohen për t'i harmonizuar ndryshimet ligjore që më herët i dakorduan me aneksin e fundit të Marrëveshjes së Përzhinës. Grupet e punës pritet të harmonizojnë ligjin për qeveri, për media si dhe ligjin për punë të brendshme. Më pas pritet ndryshimet të votohen në Kuvend. Pritet që grupet e punës të...

Formimi i qeverisë kalimtare deri në zgjedhje, tema kryesore në Përzhinë

Formimi i qeverisë kalimtare është tema kryesore e bisedimeve të sotme të grupeve të punës të partive politike në Përzhinë, mëson “Meta” nga burimet e ekipeve negociuese. Nikolla Todorov nga VMRO DPMNE, Radmilla Sheqerinska nga LSDM, Imer Aliu nga PDSH dhe Artan Grubi nga BDI do të bisedojnë edhe për listën e zgjedhësve dhe reformat në media. Siç mësojmë, të gjithë...

Vanhaute: Po shqyrtohen opsione të ndryshme që të ketë pajtueshmëri për mediat

Për momentin, për fat të keq, nuk është e mundur të vazhdohen takimet për reformat në media ku deri më tani janë zhvilluar, njofton ndërmjetësi belg Piter Vanhaute. "Duke pasur parasysh interesin e opinionit për bisedimet për media në suazat e grupit politik të punës, duam t'ju informojmë se tani për tani është e pamundur të vazhdojnë takimet e grupeve...

Kocijançiq: Vanhojte është vetëm ndërmjetës ndërsa qëndrimet e BE-së i prezanton Orav

Qëndrimet e lehtësuesit belg Piter Vanhojte nuk janë qëndrime të BE-së, deklaroi për “Meta” zëdhënësja e KE-së, Maja Kocijançiq, duke u përgjigjur në pyetjen nëse BE planifikon të ndërroj ndërmjetësim pasi VMRO DPMNE nuk dëshiron të bashkëpunoj më me të. “Roli i Vanhojtës është ndërmjetës që ofron ekspertizë teknike. Përfaqësues i BE-së në vend është ambasadori Aivo Orav i cili...

BE dhe SHBA sot duhet të njoftojnë nëse janë plotësuar kushtet për zgjedhje më 24 prill

Ambasadorët e BE-së dhe SHBA-së në vend, Aivo Orav dhe Xhes Bejli, sipas paralajmërimeve sot pasdite pritet të publikojnë vlerësimin për atë nëse janë plotësuar kushtet për mbajtjen e zgjedhjeve të parakohshme më 24 prill. Tani për tani nuk ka konfirmim zyrtar se në çfarë mënyre ambasadorët do të njoftojnë vendim, a do t’ia dërgojnë personalisht konkluzionet kryeministrit teknik Emil...

Mediumet edhe më tej pa zgjidhje, bisedimet vazhdojnë sot

Pa rezultat përfunduan bisedimet e djeshme maratonë të grupeve të punës të partive politike lidhur me reformat në mediume. Ndërmjetësi belg Piter Vanhoute pas bisedimeve të mbrëmshme për mediumet në profilin e tij në Twitter shpërndau dy poste në orën 2 pas mesnatës. Në postin e parë shkroi :”Pas bisedimeve të gjata, koha është për zgjidhje kreative: gjumi. Bisedimet vazhdojnë nesër”. https://twitter.com/peter_vanhoutte/status/699757328862728192 Në...

Bejl dhe Orav, përforcim në grupet e punës lidhur me mediat

Ambasadori i SHBA-së në Maqedoni Xhes Bejli dhe euro-ambasadori Aivo Orav iu bashkëngjitën negociatorëve të grupeve të punës për ligjin e mediave në Klubin e deputetëve. Diplomatët do të tentojnë të bëjnë presion ndaj partive politike për zgjidhje më të shpejtë të kësaj çështje. Para fillimit të takimit, ndërmjetësi belg Piter Vanhoute tha se pret zgjidhje, por se nuk është optimist. Do...

Vanhojte: Të gjitha partitë dorëzuan amendamente të reja për Ligjin e mediave

Grupet e punës të partive politike për reforma në mediume sot do të tentojnë të afrohen lidhur me këto çështje. Ndërmjetësi belg Piter Vanhaute para fillimit të takimit në Klubin e deputetëve tha se shpreson në progres. "Të gjitha partitë dorëzuan amendamente të reja dhe sot do të bisedojmë për këtë. Mendoj se është mirë që të gjithë u pajtuan...

Grupet e punës për mediumet edhe më tej s’mund të arrijnë progres

Nuk dihet nëse sot do të vazhdojnë bisedimet e grupeve të punës të partive politike, nënshkrues të Marrëveshjes së Përzhinos lidhur me mediumet, pasi edhe takimi i fundit të enjten e kaluar kaloi pa përafrim të qëndrimeve. Tani për tani, sipas informacioneve partiake, ndërmjetësi belg Piter Vanhoute nuk ka caktuar takim. Bisedimet kanë ngecur prej të premten pasi në takimet...

Bisedimet e grupeve të punës për mediat përsëri të bllokuara

Bisedimet e grupeve të punës të partive politike, nënshkruese të Marrëveshjes së Përzhinos sërish janë bllokuar pasi edhe dje në takimet dypalëshe me ndërmjetësin belg Piter Vanhaute, biseduesit i kanë përsëritur vijat e kuqe nga të cilat nuk e kanë ndërmend të largohen. Tani për tani nuk ka të caktuar takim të ri dhe nuk dihet se kur ajo...

Dimovski: Propozimi i LSDM-së për mediumet është “ligj gargamel”

VMRO DPMNE hodhi poshtë propozim- ligjin për mediumet të cilin LSDM-ja dje e propozoi para partive politike, nënshkrues të Marrëveshjes së Përzhinos. Sipas Ilija Dimovskit ligji është anti- kushtetues, jo- evropian dhe nuk ekziston askund në botë. “Me ligjin e LSDM-së parashihet rritja e gjobave për mediat. Ky ligj RTVM parasheh që agjencia e mediave të përbëhet nga njerëz të...

Propozimi i LSDM-së për mediumet është i papranueshëm për VMRO DPMNE-në dhe BDI-në

Bisedimet e grupeve të punës mes partive politike pritet të vazhdojnë edhe sot, kur negociatorët duhet të deklarohen për propozim- ligjin për mediumet, që e dorëzoi LSDM. Sipas asaj që shkruajnë mediumet pro- qeveritare , ligji i tillë nuk është i pranueshëm për VMRO DPMNE-në dhe BDI-në. LSDM dje deri te partitë nënshkruese të Marrëveshjes së Përzhinos dorëzoi propozim- ligjin...

Garet për reformat në mediume: Në krye me BBC janë njerëz që i lënë qëndrimet politike në shtëpi

Në krye të BBC-së janë njerëz që janë të zgjedhur sipas shkathtësive dhe profesionalizmit dhe prej tyre kërkojmë t’i lënë qëndrimet e tyre politike në shtëpi, thotë ambasadori britanik Çarls Garet, si koment ndaj propozimit të VMRO DPMNE-së në radio- televizionit maqedonas të ketë dy redaktorë, njëri nga pushteti dhe tjetri nga opozita. “Në servisin publik britanik BBC dhe institucionet...

VMRO DPMNE i ka dorëzuar propozimet finale për mediumet, LSDM i ka refuzuar në tërësi

VMRO DPMNE dje deri te nënshkruesit të Marrëveshjes së Përzhinos ka dorëzuar propozimet finale për reforma në mediume, mëson “Meta”. Gjithashtu, mësojmë se këto propozime janë tërësisht të papranueshme për LSDM-në. Takimi i grupit të punës që duhej të mbahet dje pasdite është anuluar për sot. Në të pritet të diskutohet edhe rreth metodologjisë për pastrimin e listës zgjedhore. Ligji për...

Sot takim me grupet e punës për KShZ dhe mediat

Përfaqësuesit e partive politike, anëtarë të grupeve të punës sot në ora 17 në Klubin e Deputetëve  do të takohen me ndërmjetësuesin Piter Vanhaute. Në takim do të bisedohet për metodologjinë e Komisionit Shtetëror Zgjedhor që duhet të përdorë për pastrimin e listës zgjedhore dhe rregullimin e mediave. Takimi i fundit me  grupet e punës ishte të enjten e kaluar, mirëpo partitë...

Grupet e punës bisedojnë edhe për listën e zgjedhësve edhe për mediumet

Takimi i grupeve të punës të partive politike nënshkrues të Marrëveshjes së Përzhinos, në Klubin e deputetëve në Shkup, dje nuk kanë arritur kurrfarë progresi, thonë burime për “Meta”. E vetmja gjë për të cilën ka marrëveshje, është me insistimin e LSDM-së, është paralelisht me metodologjinë e pastrimit të listës zgjedhore, të bisedohet edhe për reformat në mediume. VMRO DPMNE...

Vanhoute është optimist se sot do të zgjidhen edhe dy pikët e ngelura nga Marrëveshja

Ndërmjetësi belg Piter Vanhoute para takimit të sotëm të grupit të punës në Klubin e deputetëve, tha se është optimist dhe se shpreson se sot do të zgjidhen dy çështjet e ngelura nga Marrëveshja e Përzhinos. Ai tha se sot do të bisedohet për dy problemet gjegjësisht për mediumet dhe për metodologjinë e pastrimit të listës së zgjedhësve. “Pres sot të...

Bejli shpreh shqetësimin për shkak të shkeljes së afatit për KSHZ

Ambasadori amerikan Xhes Bejli shpreh shqetësim për shkak të shkeljes së sërishme të afateve të parapara me Marrëveshjen e Përzhinos. “Jam i shqetësuar për shkak të afatit të lëshuar për emërimin e KSHZ. Pavarësia, përvoja dhe ekspertiza duhet të jenë kriter për emërimin e përfaqësuesve jo- partiak” shkroi ambasadori amerikan në rrjetin “Twitter”. Bejli theksoi se KSHZ duhet të përfundoj shumë...

Mediat në pauzë derisa të merren vesh në KShZ

Partitë që kanë firmosur Marrëveshjen e Përzhinos sot do të vazhdojnë me bisedimet në grupet punuese, të cilat do të mbahen në Klubin e Deputetëve, që t'i zgjidhin problemet që dolën lidhur me përzgjedhjen e anëtarëve të Komisionit Shtetëror Zgjedhor. Kjo nga ana tjetër shtyu bisedimet e grupeve punuese për mediat, për të cilat deri sot pasdite nuk kishte caktuar...

VMRO DPMNE kërkon shoqatat e gazetarëve të dërgojnë propozime për Ligjin e mediumeve

VMRO DPMNE sot iu bëri thirrje SHGM-së, AMG, SPGM, Agjencia e mediumeve dhe të gjitha organizatat sportive, kulturore, fetare e tjerë që përfshihen në Ligjin e mediumeve të dorëzojnë propozim deri tek ta që të mund kjo parti vërejtjet t’i vendos në tryezë në Klubin e deputetëve para aktorëve tjerë të Marrëveshjes së Përzhinos. Sipas Ilija Dimovskit anëtarit të grupit...