fbpx

Kocijançiq: Vanhojte është vetëm ndërmjetës ndërsa qëndrimet e BE-së i prezanton Orav

-

Qëndrimet e lehtësuesit belg Piter Vanhojte nuk janë qëndrime të BE-së, deklaroi për “Meta” zëdhënësja e KE-së, Maja Kocijançiq, duke u përgjigjur në pyetjen nëse BE planifikon të ndërroj ndërmjetësim pasi VMRO DPMNE nuk dëshiron të bashkëpunoj më me të.

“Roli i Vanhojtës është ndërmjetës që ofron ekspertizë teknike. Përfaqësues i BE-së në vend është ambasadori Aivo Orav i cili është i autorizuar të flet në emër të BE-së” tha Kocijançiq.

Zëdhënësja përkujtoi se ambasadori Orav është ko- nënshkrues i letrës që dje është dorëzuar deri te kryeministri dhe se në të qartë janë saktësuar pozicionet e BE-së dhe SHBA-së.

Ambasadori amerikan Xhes Bejli dje njoftoi vlerësimin e BE-së dhe SHBA-së sipas të cilit nuk janë krijuar kushtet për mbajtjen e zgjedhjeve më 24 prill.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.