fbpx
Tag: Amnisti

tag: amnisti

Nga VMRO DPMNE mohojnë se kanë kërkuar apo do të kërkojnë amnisti

VMRO DPMNE përmes njoftimit ka reaguar ndaj intervistës së Zoran Zaevit për “Dojçe Vele”, duke porositur se partia as nuk ka kërkuar e as nuk do të kërkoj amnisti. Zaev në intervistë ka thënë se Gruevski tërë këtë e bën “që të bëj pazarllëk për amnisti”, por se amnisti nuk do të ketë. “Zoran Zaev s’mund të kuptoj se dikush...

Zaev me letër të dytë njofton Ivanovin se nuk pranon faljen

Lideri i opozitës maqedonase Zoran Zaev, i dërgoi letër për herë të dytë presidentit Gjorgje Ivanov, ku thekson se as që kërkon e as që pranon falje. Letra e Zaev vijon pasi presidenti Gjorgje Ivanov në fjalimin para opinionit njoftoi se nuk do ta tërheq vendimin për falje ku janë përfshirë 56 politikanë. “Ne të gjithë jemi njësoj dhe s’jemi kriminel....

Ivanov: Nuk e tërheq vendimin, të huajt të kenë kujdes si sillen

Presidenti i Maqedonisë, Gjorgje Ivanov sot gjatë fjalimit të tij të parë para opinionit edhe njëherë përsëriti se nuk e tërheq vendimin për falje me të cilin përfshihen 56 politikanë dhe bashkëpunëtorë të afërt. “Jam i bindur se vendimi i tillë për tejkalimin e krizës dhe uljen e tensioneve mes kundërshtarëve politik. Jam i vetëdijshëm për vendimin që  e solla....

Ivanov më ora 16 do t’u drejtohet qytetarëve

Presidenti i R. së Maqedonisë, Gjorgje Ivanov më ora 16 do t’u drejtohet qytetarëve të vendit. Dje presidenti kishte intervista me redaktorët e televizioneve nacionale ndërsa të martën gjatë fjalimit të tij të parë para popullit, njoftoi vendimin për falje të përgjithshme të politikanëve për të cilët janë hapur procedura para-hetimore dhe hetimore. Pas publikimit të vendimit për falje, Ivanov u...

Ivanov: Ka kërcënim real për likuidimin e dy liderëve të partive

  Ka kërcënim real për likuidimin e dy liderëve të partive, tha presidenti Gjorgje Ivanov në intervistën e përbashkët me kryeredaktorët e disa televizioneve në vend. Ai tha se s’mund të përmend emra, por se shërbimet i dinë dhe se të njëjtit janë të njoftuar për kërcënimet. Lidhur me ambasadorët në vend, Ivanov theksoi se ata u diktojnë gjykatësve çfarë të punojnë. “Shëtitin...

Sot më orën 18, protestë e re kundër vendimit të Ivanov

Protesta kundër vendimit të presidentit Gjorgje Ivanov, që t’i amnistoj të gjithë politikanët ndaj të cilëve janë ngritur hetime apo procedura gjyqësore, vazhdon edhe sot prej orës 18 ndërsa fillimi është caktuar para hapësirave të PSP-së. Në njoftimin në Facebook thuhet: “Vazhdojmë me protestë të qetë për mbështetjen e PSP-së sot prej orës 18.00 dhe u bëjmë thirrje qytetarëve dhe qytetareve...

Han: Pas kësaj, dyshoj në zgjedhje korrekte

Euro- komisari për zgjerim dhe politikë fqinjësore, Johanes Han sot dënoi vendimin e presidentit Gjorgje Ivanov për zhvlerësimin e proceseve gjyqësore kundër politikanëve, duke theksuar se kjo është kundër sundimit të së drejtës. “Deklarata e presidentit të Maqedonisë, Gjorge Ivanov që të gjithë politikanët të amnistohen, ashtu siç unë  e kuptoj është e papranueshme dhe nuk është në përputhshmëri me...

PSP: Të shohim vendimin e Ivanov e më pas do të prononcohemi

“Prokuroria Speciale Publike (PSP) pret ta merr vendimin integral të kryetarit të shtetit Gjorgje Ivanov, për abolicim dhe amnistim të politikanëve kundër të cilët janë nën hetime dhe më pas do të dalin me qëndrim zyrtar”, thonë nga PSP. Ashtu siç tha zëdhënësja e PSP-së, Lençe Ristovska, për të mos u nxjerrë nga konteksti, në këtë moment nuk duan të...

Ivanov hodhi “bombë”: I amnistoi politikanët ndaj të cilëve zhvillohen procedura

Presidenti i shtetit, Gjorgje Ivanov sot mori vendim për faljen dhe amnistinë e të gjithë politikanëve ndaj të cilëve ka procedurë gjyqësore. Këtë Ivanov e njofto sot pasdite, në fjalimin e tij para qytetarëve të RM-së. Duhet të shihet si ky vendim i Ivanovit do të ndikoj ndaj të gjitha procedurave para- hetimore dhe hetimore që i hapi PSP kundër politikanëve...

Jakimovski: S’mund të vijë dikush në pushtet me kufje në veshë

Këtu jemi që të mbrojmë Gjykatën kushtetuese, që të mbrojmë shtetin, porositi kreu i GROM, Stevço Jakimovski, para turmës së grumbulluar të njerëzve para Kushtetueses. Ai tha se një i amnistuar si Zoran Zaev s’mund të prish rendin kushtetues të RM-së. “Tani e sulmojnë Maqedoninë kur po ballafaqohet me krizën e refugjatëve dhe kur ekziston rrezik për destabilizim të shtetit. Për...

Gjykata kushtetuese të mërkurën do ta kthej abolimin për mashtrime zgjedhore

Gjykata kushtetuese të mërkurën në rend dite do të vendos vendimin për ligjin për falje prej çka varet nëse presidenti do të mund të amnistojë kryerësit e veprave keqpërdorim të zgjedhjeve. Në të njëjtën ditë BE porositi se nëse shfuqizohet ligji, kjo do t’i dëmtojë të gjitha përpjekjet për zgjidhjen e krizës politike. Siç mund të shihet nga agjenda për...

Ministri i drejtësisë është kundër ndryshimit të Ligjit për abolim

Ligji aktual për falje është i mirë dhe nuk ka nevojë të pësojë ndryshime, vlerëson ministri i drejtësisë, Adnan Jashari. Ky është komenti i parë i ministrit të drejtësisë lidhur me nismën e Gjykatës kushtetuese me të cilën hapet mundësia presidenti i shtetit të mund të fal të dënuar për mashtrime zgjedhore, pedofili dhe vepra kundër njerëzimit. "Unë mbaj qëndrimin...

Ambasadori britanik befasohet: Çfarë është kjo me faljen për mashtrime zgjedhore?

Me të zbritur në Shkup, pas takimin në Londër me ministrin për Evropë, Dejvid Lidington, ambasadori britanik në vend Çarls Geret me fotografi nga aeroporti i Shkupit “tuitoi” pyetjen: “Çfarë janë zërat për aktivizimin e amnistisë për mashtrime zgjedhore”? https://twitter.com/BritAmbCGarrett/status/702773866276515840 Komuniteti i “Twitter-it” menjëherë bombardoi diplomatin britanik me përgjigje të llojit “Mirë se erdhe në realitet”, “Kjo është doing bussines në...

Trajanovski: Përpjekje qesharake për amnistim

Për ekspertin e të drejtave të njeriut Zharko Trajanovski ligji me të cilin parashihet ndalimi i publikimit të “bombave” është tentim qesharak i bandës kriminale që të vendos censurë dhe të amnistojë veten. “Banda e njëjtë që është përgjegjëse për përgjimin masiv të paligjshëm të mijëra personave, që në vitin 2010 me ligj i mundësua DSK-së që të ketë lidhje...