fbpx

MT: VMRO- DPMNE kompanisë amerikane i ka paguar 1,7 milion dollarë

-

Nga kopjet e publikuara të marrëveshjeve, javët e kaluara u bë e qartë se VMRO- DPME ka angazhuar dosa kompani amerikane për lobim politk dhe propagandë me përkrahje të ShBA-ve. Në përputhje me marrëveshjet, shumat e përgjithshme të cilat deri më tani janë publikuar kapin shumën prej 1,7 milion  dollarë,  që për kushtet e Maqedonisë, paraqesin shuma marramendëse, me të cilat siç duket i ka në dispozicion kjo parti- thuhet në kumtesë e “Transparencës Maqedoni” (ТМ).
Shpresoj se shumat e përmendurа nuk janë të përfshira harxhimet e rrugës dhe harxhimet e tjera që do të dalin nga marrëveshjet e kontraktuara me këto lobi forma.
Nga “Transparenca Maqedoni”, kujtojnë se në Ligjin për financimin e partive politike, ndërkaq  thuhet se financimi i partive politike është publike dhe transparente, me qasje të plotë të qytetarëve dhe organit kompetent për kontroll dhe  punë materiale financiare.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.