fbpx

Euro-deputetët do të kenë takime të ndara me liderët politik, Janevën dhe KSHZ-në

-

Euro- deputetët Riçard Houit, Eduard Kukan dhe Ivo Uajgl të hënën do të kenë takime të ndara me nënshkruesit e Marrëveshjes së Përzhinos, por ende nuk dihet nëse do të kenë takim të përbashkët me ta, mëson “Meta”.

Treshja e euro- deputetëve me liderët politik do të bisedojnë për zbatimin e plotë të marrëveshjes ndërsa parashoihen edhe takime me prokuroren speciale Katica Janeva dhe përfaqësuesit e KSHZ-së.

Sipas agjendës, Houit, Kukan dhe Uajgl gjatë qëndrimit në Shkup do të takohen edhe me ambasadorin amerikan Xhes Bejli dhe euro- ambasadorin Aivo Orav ndërsa prej orës 13 do të mbahet edhe konferenca e shtypit në info qendrën e BE-së.

Vizita e këtillë e euro deputetëve vjen disa javë pasi komisari Han iu dërgoi letër liderëve politik ku shprehi shqetësimin e tij për shkak të shkeljes së afateve të Marrëveshjes së Përzhinos.

 

 

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.