fbpx
Tag: PDSh

tag: PDSh

PDSH nesër do të diskutoj për rezultatet zgjedhore dhe për kongresin e jashtëzakonshëm të partisë

Kuvendi qendror i PDSH-së nesër me përbërje të gjerë do të mbaj takim në Komunën e Tetovës. Zyrtarisht nga partia nuk bëjnë të ditur cilët janë pikat për të cilat do të diskutoj trupi më i lartë i partisë. Sipas burimeve të PDSH-së, Kuvendi qendror në takimin e nesërm do të shqyrtoj dhe pritet të miratoj raportin nga zgjedhjet e...

Mandatarët dhe numri i deputetëve në Maqedoninë e pavarur- shqyrtim historik dhe grafik

Kreu i VMRO DPMNE-së, Nikola Gruevski dje nga presidenti i shtetit, Gjorgje Ivanov mori mandatin e pestë me radhë për formimin e Qeverisë me shumicë parlamentare prej 51 deputetë në institucionin ligjvënës. Kjo nuk do të jetë hera e parë mandatin për formimin e qeverisë ta merr kandidati i partisë e cila në zgjedhje ka fituar numrin më të...

Matematikë qeveritare: 49+10+5+3 ose 49+10+5+3+2 ose 51+10+2 ose 51+10+3+2?

Pasi KSHZ njoftoi se edhe pas rivotimit në Tearcë, proporcioni mes VMRO DPMNE-së dhe LSDM-së edhe më tej ngel 51-49, fillojnë afatet për formimin e qeverisë së re si dhe kombinimet e mundshme dhe formulat matematikore, ku të gjithë si numër esencial e kanë shifrën prej së paku 61 deputet. Në pritje të rezultateve zyrtare dhe finale, partitë në zgjedhjet...

Menduh Thaçi jep dorëheqje nga posti kryetar i PDSH-së

Kryetari i Partisë Demokratike Shqiptare, Menduh Thaçi ka bërë të ditur në faqen e tij në Facebook se jep dorëheqje nga posti i kryetarit të partisë. “Të dashur miq, sapo dorëzova dorëheqjen e parevokueshme nga posti i Kryetarit të Partisë Demokratike Shqiptare, Këshillit Drejtues të PDSH-së. Partinë Demokratike Shqiptare do t’a drejtojë në mënyrë kolektive Këshilli Drejtues deri në Kongresin...

VIZUELIZIM: VMRO DPMNE ka 51 ndërsa LSDM 49 vende deputetësh

VMRO DPMNE ka fituar dy mandate më shumë se LSDM, tregojnë rezultatet fillestare të Komisionit Shtetëror Zgjedhor nga zgjedhjet e parakohshme parlamentare. Siç thekson kryetari i KSHZ-së, Aleksandar Çiçakovski, sipas rezultateve të para dhe jo përfundimtare, VMRO DPMNE ka marrë 51 deputetë, LSDM 49, BDO 10, Lëvizja Besa 5, Aleanca për shqiptarët 3 dhe PDSH 2 mandate. Nga KSHZ theksuan se...

VMRO DPMNE në fushatë ka shpenzuar 6 herë më shumë se shuma e paraqitur

KSHZ ka publikuar raportet financiare të partive politike që nga fillimi i fushatës zgjedhore. Nga raportet e partive, më interesant është raporti financiar i VMRO DPMNE-së, që në periudhën 21 deri 30 nëntor, kjo parti ka shumë më shumë shpenzime sesa shifra që është paraqitur. Krahas VMRO DPMNE-së, edhe katër parti kanë renditje negative në këtë drejtim. Sipas raportit, VMRO DPMNE...

Gruevski në njësin e katërt zgjedhore kundër Zaevit

Lideri i VMRO DPMNE-së, Nikolla Gruevski sonte përmes faqes së tij në Facebook njoftoi se betejën zgjedhore ndaj liderit të LSDM-së, Zoran Zaev do ta filloj në njësinë e katërt zgjedhore. Ai thotë se më 11 dhjetor së bashku me popullin, do ta ballafaqojnë Zaevin me realitetin. “Si kandidat për kryeministër, e pritja në NJZ 1. Nuk erdhi. Në vitin...

Anketa e “Faktor Plus Adria”: VMRO DPMNE ka 4,2% përparësi para LSDM-së

Diferenca mes dy partive më të mëdha maqedonase, VMRO DPMNE dhe LSDM është 4,2% në favor të partisë në pushtet, kanë treguar rezultatet e sondazhit të fundit të agjencisë "Faktor Plus Adria". Anketa është realizuar në periudhën 19 deri 26 tetor duke u pyetur 1082 të anketuar. Sipas hulumtimit, VMRO DPMNE e ka mbështetjen e 28,1% të votuesve ndërsa për LSDM-në...

Nuk ka marrëveshje- bisedimet vazhdojnë nesër

Pa marrëveshje ka përfunduar sesioni maraton i bisedimeve që i zhvilluan grupet e punës me ambasadorët Xhes Bejli dhe Aivo Orav për reformat në media dhe pastrimin e listës së zgjedhësve. Ambasadori i SHBA-së, Bejli tha se nuk është i zhgënjyer sepse ndonjëherë që të arrihet marrëveshje nevojitet kohë më e gjatë. "Kishim debat konstruktiv prej pesë orëve dhe mbaruam punë...

Thaçi: Nuk jam lokja Vangja që të dijë nëse do të ketë takim liderësh

Tani është momenti që të ndërpritet kriza politike dhe të ketë datë për zgjedhje dhe tani të gjithë bashkë duhet të punojmë për këtë synim, tha kreu i PDSH-së, Menduh Thaçi, pas takimit me zv- sekretaren shtetërore të SHBA-së, Viktoria Nuland. “Flasim për atë se tani është koha e duhur Maqedonia ta tejkalojë krizën, por edhe për përcaktimet strategjike të...

Përfunduan takimet dypalëshe në Përzhinë- marrëveshja larg

Pa paralajmërime dhe vlerësime optimiste ka përfunduar raundi i ri i bisedimeve midis përfaqësuesve të partive politike nënshkruese të Marrëveshjes “Përzhino” në rezidencën e ambasadorit evropian Aivo Orav. Pas pushimit një javësh prej kur bisedimet kanë qenë të ndërprerje, ndërsa dyshja e ambasadorëve Bejli-Orav kanë qenë jashtë vendit, në Përzhino sërish ka filluan takimet dypalëshe ndërsa sipas informatave jo zyrtare...

Thaçi nuk beson se do të ketë takim liderësh

„Në takimin e liderëve që po paralajmërohet ditëve të fundit nuk ka se çfarë të ofrohet për dalje nga kriza. Takimi i tillë do të ishte joserioz dhe nuk besoj se do të mbahet”. Këtë në konferencë me gazetarët e deklaroi lideri i PDSH-së, Menduh Thaçi, pas mbrëmjes së mbrëmshme të iftarit që PDSH-ja e mban tradicionalisht në Tetovë. Zgjidhja...

BMRO DPMNE nga donacionet kanë arkëtuar 1,48 milionë euro

VMRO DPMNE në vitin 2015 ka marrë donacione në vlerë prej 91.164.035 denarë apo 1,48 milionë euro, nga 3675 donatorë, tregon raporti i Entit shtetëror për revidim, i publikuar sot. Partia më e madhe opozitare LSDM, nuk publikoi shifrën përfundimtare të donacioneve, por ka vendosur shifrën prej 473 donator. BDI ka pasur 525 mijë euro të ardhura, prej të cilave 202 mijë...

Hajndël: Interesat shtetërore duhet të vendosen mbi ato politike

Partitë opozitare shqiptare Lëvizja BESA, LR PDSH dhe Uniteti janë ftuar në një takim të përbashkët me të dërguarin e posaçëm të Bundestagut gjerman Johanes Hajndëll. Ata kanë biseduar për krizën politike në Maqedoni. I dërguari special gjerman së bashku me ambasadoren gjermane, ka dëgjuar qëndrimet dhe propozimet për dalje nga kriza nga këto tre parti shqiptare. Hajndëll më herët u...

Kuvendi votoi faljen selektive

Kuvendi sot pasdite në mënyrë ekspres, pa debat votoi ndryshimet dhe plotësimet e katër ligjeve, mes të cilave edhe Ligjin për falje, me të cilin presidentit të vendit i mundësohet që të tërheq faljen për personat që këtë e kanë kërkuar nga ai. Për plotësimin e Ligjit të faljes “për” votuan 63 deputetë dhe asnjë “kundër”. Në seancën e sotme, në...

Anulohet takimi i liderëve në Vjenë

Tani për tani nuk ka njoftim zyrtar nga Brukseli për anulimin e takimit e as informacion se kur mund të mbahet i njëjti. Delegacioni i BE-së në Shkup të martën deri te katër liderët e vendit dërgoi ftesë për takim liderësh në Vjenë, në emër të komisarit dhe euro- deputetëve. Deri më sot, pjesëmarrjen në takim e kanë konfirmuar vetëm...

Thaçi: Nuk ka klimë më 5 qershor për zgjedhje korrekte dhe demokratike

Sipas kryetarit të PDSH-së, Menduh Thaçi, në Maqedoni nuk ka vullnet politik që më 5 qershor të ketë zgjedhje të drejta dhe demokratike. Kreu opozitar këtë mendim e tha pas takimit me euro- ambasadorin Orav dhe ambasadorët e vendeve- anëtare të BE-së. Këtë deklaratë Thaçi e bëri pas takimit me ambasadorët e BE-s. Sipas tij, në KSHZ është duke ndodh...

Thaçi: Jemi afër daljes nga dialogu

Menduh Thaçi është i revoltuar nga rrjedha e bisedimeve të katër partive dhe thotë se është e mundshme tërheqja e partisë së tij nga dialogu Siç thotë Thaçi, po të ishte pranuar oferta e tyre, e dhënë në fillim, të organizohet regjistrimi i popullatës që të ketë listë të besueshme zgjedhore, sipas tij nuk do të vinte deri te kjo...

PDSh konfirmoi pjesamrrjen në zgjedhjet në mbledhjen e Kryesisë Qendrore

Në seancën e Kryesisë Qendrore të PDSh-së, është konfirmuar pjesëmarrja e partisë në zgjedhjet e 24 prillit. - Dalim në këto zgjedhje për shkak se nuk duam të biem në kurthin e atyre që preferojnë bojkotimin e zgjedhjeve, sepse në të njëjtën kohë ata kanë krijuar me dhjetëra partia të vogla të ashtuquajtura shqiptare, që do të jenë të gatshme që...

Gruevski me gjysmën e kabinetit qeveritarë në takimin me Han

Kryeministri Nikolla Gruevski, i shoqëruar nga Zoran Stavrevski, Nikolla Todorov, Nikolla Poposki. Ilij Dimoski i Martin Protugjer, sapo kanë arritur në rezidencën e Bashkimit evropian në Przhino. Pritet që euro komisari Johanes Han fillimisht të ketë takim vetëm me përfaqësuesit e partisë qeveritare. Pas përfundimit të këtij takimi duhet të arrijnë përfaqësuesit e BDI-së, dhe pastaj PDSH. Pasi do të mbarojnë takimet...