fbpx
Tag: Aivo Orav

tag: Aivo Orav

Marrëveshje nuk ka- partitë këtë fundjavë do të mendojnë rreth opsioneve të ofruara

Përfaqësuesit e partive politike edhe sot nuk arritën të merren vesh në rezidencën e BE-së në Përzhinë. Pas përfundimit të bisedimeve, ambasadori amerikan Xhes Bejli tha se ka pasur progres të vogël dhe për këtë me ambasadorin e BE-së në Maqedoni, Aivo Orav do të lënë hapësirë partitë gjatë fundjavës të mendojnë lidhur me propozimet e ofruara. Ambasadori Bejli është optimist...

Nuk ka marrëveshje- bisedimet vazhdojnë nesër

Pa marrëveshje ka përfunduar sesioni maraton i bisedimeve që i zhvilluan grupet e punës me ambasadorët Xhes Bejli dhe Aivo Orav për reformat në media dhe pastrimin e listës së zgjedhësve. Ambasadori i SHBA-së, Bejli tha se nuk është i zhgënjyer sepse ndonjëherë që të arrihet marrëveshje nevojitet kohë më e gjatë. "Kishim debat konstruktiv prej pesë orëve dhe mbaruam punë...

Bejl dhe Orav qetësojnë situatën në takim me organizatat civile

Ambasadorët e SHBA-së dhe BE-së, Xhes Bejli dhe Aivo Orav ditëve në vijim do të kenë takime me organizatat qytetare, njofton Meta duke u bazuar në burime diplomatike. Takimet siç thonë burimet, kanë për qellim që të qetësojnë situatën në vend, e cila eskaloi pas vendimit të presidentit Gjorgje Ivanov që të ndalen gjitha proceset gjyqësore kundër politikanëve dhe bashkëpunëtorëve...

Orav: Partitë politike të kthehen në tavolinën e bisedimeve

Partitë politike të fillojë të përgatiten për zgjedhje dhe dhuna të ndalojë, porositi euro- ambasadori Aivo Orav në promovimin e projektit të financuar nga BE për përforcimin e sundimit të së drejtës. Ai shpreson se liderët politik do të bartin përgjegjësi të plotë dhe më në fund do të fillojë të zgjidhin krizën politike. “Dua t’ju bëj thirrje të gjitha palëve...

Bejl: Falja masovike është pengesë për zgjedhje të besueshme

Ambasadori i SHBA-së në Shkup, Xhejs Bejli, sot pas takimit me presidentin e shtetit Gjorge Ivanov, përsëri ka dënuar vendimin e Ivanovit për ndërprerje të proceseve gjyqësore kundër politikanëve dhe ka bërë thirrje që të shmanget dhuna. “Falja masive është e njëjtë me mos-dënimin dhe është pengesë për zgjedhje të besueshme dhe për rrugën eurotalantike. Protestat e qeta janë e...

Nuk ka kushte minimale për zgjedhje të besueshme, porositën organizatat civile

Disa Organizata joqeveritare sot ambasadorit të SHBA-së, Xhes Bejli dhe euro- ambasadorit Aivo Orav ua dorëzuan letrën e tretë ku tregojnë se nuk janë plotësuar kushtet minimale për zgjedhje të besueshme. Ata prej orës 18-të do të mbajnë protestë para Kuvendit me kërkesë për anulimin e zgjedhjeve. “Nuk mjafton vetëm progres në reformat zgjedhore që të krijohen kushte për tejkalimin...

Bejl dhe Orav: Më 6 prill u lëshua mundësia për përgatitjen e zgjedhjeve kredibile

Liderët politikan të Maqedonisë kanë përgjegjësi para qytetarëve të tyre që të kthejnë vendin në rrugën euro- atlantike përmes zbatimit të marrëveshjeve të tyre politike dhe prioriteteve reformuese, porositën ambasadori amerikan Xhes Bejli dhe euro- ambasadori, Aivo Orav. “BE dhe SHBA mbështetin të gjitha partitë dhe pjesëmarrësit tjerë në procesin e punës së tyre për krijimin e kushteve për zgjedhje...

Vanhojte: Nuk ka zgjedhje më 24 prill, sot BE dhe SHBA do të japin vlerësimin final

Delegacioni i BE-së dhe SHBA-së në Maqedoni sot, siç ishte paralajmëruar, duhet të njoftojnë vlerësimin lidhur me krijimin e kushteve për zgjedhjet e caktuara më 24 prill. Fillimisht, vlerësimi pritej të publikohet dje, por siç njoftojnë nga ambasadat, është anuluar me kërkesë të partive politike. Ndërmjetësi belg Piter Vanhojte mbrëmë në profilin e tij në Twitter shkroi :"Bëhet fjalë për bisedime...

BE dhe SHBA sot duhet të njoftojnë nëse janë plotësuar kushtet për zgjedhje më 24 prill

Ambasadorët e BE-së dhe SHBA-së në vend, Aivo Orav dhe Xhes Bejli, sipas paralajmërimeve sot pasdite pritet të publikojnë vlerësimin për atë nëse janë plotësuar kushtet për mbajtjen e zgjedhjeve të parakohshme më 24 prill. Tani për tani nuk ka konfirmim zyrtar se në çfarë mënyre ambasadorët do të njoftojnë vendim, a do t’ia dërgojnë personalisht konkluzionet kryeministrit teknik Emil...

Brukseli dhe Uashingtoni edhe më tej merren vesh për deklaratën se a ka kushte për zgjedhje

Vlerësimi i kushteve për mirëmbajtjen e zgjedhjeve më 24 prill me siguri nuk do të njoftohet sot, mëson “Meta”. Sipas një diplomatit të lartë, tekst final i deklaratës së përbashkët ende po saktësohet në Bruksel dhe Uashington. Bisedimet e partive politike në nivel lokal vazhdojnë. Ambasadori Airo Orav dhe ambasadori amerikan Xhes Bejli pas takimit me kryeministrin teknik Emil Dimitriev në janar,...

Orav: Më 19 shkurt do të vlerësojnë nëse ka kushte për zgjedhje

Ambasadori i Bashkimit Evropian në Maqedoni, Avio Orav, gjatë një konference të mbajtur sot për IPA fondet ka thënë se më 19 mars do të dalin me vlerësimin e procesit nëse Maqedonia do të jetë e gatshme për zgjedhje të parakohshme parlamentare më 24 prill, ose jo. I pyetur nëse të premten për vizitë do të arrijë komisari për zgjerim...

Bejl dhe Orav, përforcim në grupet e punës lidhur me mediat

Ambasadori i SHBA-së në Maqedoni Xhes Bejli dhe euro-ambasadori Aivo Orav iu bashkëngjitën negociatorëve të grupeve të punës për ligjin e mediave në Klubin e deputetëve. Diplomatët do të tentojnë të bëjnë presion ndaj partive politike për zgjidhje më të shpejtë të kësaj çështje. Para fillimit të takimit, ndërmjetësi belg Piter Vanhoute tha se pret zgjidhje, por se nuk është optimist. Do...

Vanhoute nuk është optimist, por shpreson në progres për mediat

Shpresoj në zgjidhje, por s'jam optimist, deklaroi ndërmjetësi belg Piter Vanhoute para fillimit të takimit të grupeve të punës në Klubin e deputetëve. "Do të bisedojmë për të gjitha propozimet e partive politike, shoqatave dhe organizatave të gazetarisë. Jam i vetëdijshëm se ka pak kohë, por do të bëjmë çmos që kjo të tejkalohet" deklaroi Vanhoute. Sot pasdite në takim në...

Bejl dhe Orav bisedojnë me drejtorin e ASHMA, Trajçevskin

Ambasadorët e SHBA-së dhe BE-së, Xhes Bejli dhe Aivo Orav janë takuar me drejtorin e Agjencisë së shërbimeve audio dhe audiovizuale, Zoran Trajçevski. “Takimi është mbajtur në suazat e misionit të BE-së dhe SHBA-së, në periudhën para shpërndarjes së Parlamentit dhe jo më vonë se 20 shkurti, në konsultime me ekspertë lokal dhe ndërkombëtar, të vlerësojnë nëse janë plotësuar kushtet...

Vanhaute: Kërcënimet për sigurinë i kam në plan të dytë, në krahasim me interesat e qytetarëve.

Pas deklaratës  të ambasadorit evropian Aivo Orav, se ai bashkë me Piterv Vanhaute kanë marrë kërcënime dhe për këtë shkak duhet të rritet siguria e tyre, ndërmjetësuesi belg thotë se kërcënimet për sigurinë e tij i ka në plan të dytë. –  Për mua kërcënimet për sigurinë time janë në plan të dytë në krahasim me interesat e qytetarëve, nevojës për implementimin...

Euro-deputetët do të kenë takime të ndara me liderët politik, Janevën dhe KSHZ-në

Euro- deputetët Riçard Houit, Eduard Kukan dhe Ivo Uajgl të hënën do të kenë takime të ndara me nënshkruesit e Marrëveshjes së Përzhinos, por ende nuk dihet nëse do të kenë takim të përbashkët me ta, mëson “Meta”. Treshja e euro- deputetëve me liderët politik do të bisedojnë për zbatimin e plotë të marrëveshjes ndërsa parashoihen edhe takime me prokuroren...

Orav nesër do t’ia dorëzoj raportin e progresit presidentit të Maqedonisë, Ivanov

Euro- ambasadori Aivo Orav nesër më orën 15.15 presidentit të vendit Gjorgje Ivanov do t’ia dorëzoj raportin e KE-së për progresin e R. së Maqedonisë. “Presidenti i R. së Maqedonisë Gjorgje Ivanov nesër do ta pranoj ambasadorin Aivo Orav, shefin e delegacionit të BE-së në RM. Në këtë takim Orav presidentit Ivanov do t’ia dorëzoj raportin e progresit për RM-në...

Orav: Bisedimet vazhdojnë, ka përparim

Euro- ambasadori Aivo Orav sot para Klubit të deputetëve deklaroi se në grupet e punës është arritur marrëveshje që të dy ligjet, për informatorët dhe mos- publikimin e bombave të kthehen në rishqyrtim. “Bisedimet vazhdojnë, përparim ka dhe pres gjatë ditës të ketë marrëveshje” deklaroi Orav. Në Klubin e deputetëve për momentin po merren vesh rreth ligjeve zgjedhore.

Zaev vetëm me Bejlin dhe Oravin

Lideri i LSDM-së, Zoran Zaev ka mbetur i vetëm me ambasadorin amerikan, Xhes Bejli dhe atë të BE-së, Aivo Orav pasi liderët tjerë lëshuan sallën e takimit. Menduh Thaçi dhe Ali Ahmeti janë në tryezë të përbashkët me ministrin e jashtëm Nikolla Poposki, më vonë iu është bashkëngjitur edhe kryeministri Gruevski. Nuk ka të dhëna zyrtare pse Zaev ka...