fbpx

“Euroaktiv” vlerëson:Partitë evropiane ndezin zjarrin në Maqedoninë

-

“Euraktiv” vlerëson: Partitë evropiane ndezin zjarrin në Maqedoni

Kriza në Maqedoni po thellohet ndërsa dy familjet më të mëdha politike në Evropë- partia popullore evropiane e qendrës së djathtë dhe Partia e socialistëve evropiane, e shtojnë zjarrin dhe e ndezin antagonizmin mes partive maqedonase, vlerëson portali “Euraktiv”.

“Euraktiv”.

Në analizën e portalit thuhet se dy fuqitë më të mëdha politike në BE janë tërësisht të pasinkronizuar, duke pasur parasysh se PEP në mënyrë dëshpëruese mbështet sundimit diskreditues të kryeministrit Nikolla Gruevski ndërsa PES dërgon liderë në Shkup që të grumbulloj pikë nga udhëkryqi në të cilin gjendet vendi”.

Sipas “Euraktiv” vëzhguesit janë pesimist në lidhje me skenarin që do t’i jep më shumë kohë pushtetit të Gruevskit apo për alternativën më pak të besueshme, lideri i LSDM-së, Zoran Zaev ta merr pushtetin. Diplomatët perëndimor shtyjnë në drejtim të formimit të qeverisë së bashkimit nacional, ku dy partitë politike do të marrin pjesë deri në zgjedhjet e parakohshme.

Portali shton se diplomatët perëndimor tentojnë ta zgjidhin krizën, por se PEP dhe PES zhvillojnë luftërat e tyre.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.