fbpx

Afrohet rekordi, qytetarët kanë dëgjuar apelet për dalje masovike

-

Deri më ora 17 në votim kanë dalë 60,38% nga votuesit në nivel të shtetit, njoftoi kryetari i KSHZ-së, Aleksandar Çiçakovski.

“Në NJZ 1 kanë dalë 66,38% e votuesve, NJZ 2 kanë dalë 59,89% e votuesve, NJZ 3 kanë dalë 64,90 %, NJZ 4, 67,15 %, në NJZ 5 58,46 %, ndërsa në NJZ 6 46,82 % – deklaroi Çiçakovski.

Sipas këtyre shifrave, dalja e votuesve është e madhe gjegjësisht dy orë para mbylljes së vendvotimeve është arritur përqindja e daljes së përgjithshme nga zgjedhjet e mëparshme. Nëse vazhdon ky trend, që tani mund të thuhet se dalja afrohet afër rekordit në tre ciklet e fundit dhe se apelet për dalje masovike kanë dhënë frytin.

Për votim masovik gjatë fushatës bënin thirrje edhe krerët e partive si dhe komuniteti ndërkombëtare.

Në zgjedhjet e fundit të parakohshme parlamentare të vitit 2014-të deri orën 17 kishte  53,24 % dalje, që është për 7,14% më pak se ky vit. Atëherë, dalje e përgjithshme ishte 54,38%.

Në vitin 2014-të, në raundin e dytë të zgjedhjeve presidenciale deri orën 17 dolën 45,68%.

Në vitin 2011-të deri orën 17 për votim dolën 53,86% nga votuesit e regjistruar ndërsa në vitin 2008-të 45,90%.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.