fbpx

Спасени пет лица од едрилица во Охридското Езеро, сопственикот изгубил контрола поради невремето

Едрилицата била пронајдена на околу 7 километри од брегот на езерото, во близина на границата со Република Албанија

-

Сопственик на пловен објект – едрилица, на која, покрај него, се превезувале уште четири лица, изгубил контрола врз објектот поради невремето и поради кршење на крмен лист. Настанот се случил вчера околу 19 часот, по што случајот бил пријавен во СВР Охрид, информираше Министерството за внатрешни работи (МВР).

Полициски службеници на Полициската станица за граничен надзор „Охридско Езеро“ веднаш излегле на терен и околу 19 часот и 25 минути ја пронашле едрилицата, на околу 7 километри од брегот на езерото, во близина на границата со Република Албанија.

Спасени и безбедно пренесени до полициската станица биле 55-годишниот сопственик и управувач на едрилицата, заедно со другите лица кои се превезувале на неа – сите во добра здравствена состојба, без повреди.

edri

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Паралелна конференција на ОБСЕ: Русија е брутална кон Украина, улогата на граѓанското општество е исклучително важна

Демократијата опаѓа во земјите каде што нема простор за активизам на граѓанското општество. Сведоци сме на алармантниот број на вооружени конфликти, во последната година сведочиме како Русија е брутална кон...