fbpx

Штрајк во „Луфтханза“, откажани 929 летови

-

Штрајкот на екипажот на германската авиокомпанија „Луфтханза“, кој почна во петокот како борба за подобри плати и услови за работа, до 23 часот ќе влијае на 113.000 патници и ќе бидат откажани 929 летови,

Штрајкот се одвива на трите најголеми аеродроми, во Франкфурт, Дизелдорф и во Минхен.

Во петокот, кога почна штрајкот, откажани беа 290 летови, со што беа погодени 37.000 патници, во саботата беа откажани 520 летови што влијаеше на плановите на 58.000 патници, а по вчерашната пауза, денеска се откажаа 929 летови, од што ќе бидат погодени 113.000 патници.

Во штрајкот учествуваат само вработените на компанијата „Луфтханза“, но не и на нејзините ќерки-фирми, како „Јуровингс“, „Аустријан ерлајнс“, „Еир Доломити“ или „Брушелс ерлајнс“, а на патниците им се нуди можност бесплатно да го откажат летот или да го презакажат во некој друг термин.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Превртени кошеви и искршени седишта – институциите си префрлаат вина за руинираната спортска сала на УКИМ

Уште во далечната 2006 година на студентите при Универзитетот Св. Кирил и Методиј (УКИМ) им беше ветена најмодерна спортска сала, која дури по 11 години - во 2017, се...