fbpx
Таг: летови

таг: летови

Од денеска нови летови од Охрид кон Лондон и Манчестер

Охрид од денеска авионски се поврзува со две нови дестинации. На охридскиот аеродром утрово слета првиот авион со туристи од Манчестер, Велика Британија, а подоцна и вториот авион од аеродромот Гетвик во Лондон. Воведувањето на двете нови сезонски авиолинии од и кон охридскиот аеродром беше одбележано со воден мост и свечен пречек на туристите. Министерот за транспорт и врски Благој Бочварски...

„Визер“ со зголемен број летови, нови линии и шести авион стациониран во Скопје

Авиопревозникот „Визер“ соопшти дека ќе додели уште еден авион на Меѓународниот аеродром Скопје, со кој управува ТАВ Македонија, односно на овој аеродром своја „домашна“ база од декември годинава ќе имаат вкупно шест авиони на Визер.  Истовремено, компанијата најави дека ќе ја зголеми својата мрежа авиолинии со уште две нови авиолинии и зголемена фреквенција на девет постоечки рути од Северна...

Од вчеравечер до утрово откажани десет, а пренасочени три лета од скопскиот аеродром

Од 20 часот вчеравечер до 9 часот утрово, авиокомпаниите откажале десет, а пренасочиле три лета поради намалена видливост како резултат на густата магла во скопската котлина, соопштија од Меѓународниот аеродром Скопје. Оттаму велат дека согласно правилата на авиопревозниците за вакви ситуации, тие им организираат превоз и хотелско сместување на патниците. „За сите натамошни информации во врска стекнување на патничките права, ги...

ТАВ: По дојавата за бомба, летовите не се откажани, но сообраќајот е моментално запрен

Летовите не се откажани, но сообраќајот е моментално запрен, сé додека не добиеме известување од МВР дека е безбедно операциите на аеродромот да продолжат по редовниот распоред, информираа денеска од ТАВ Македонија, откако скопскиот аеродром доби дојава за поставена бомба. Освен аеродромот, дојава добија и десетици училишта, хотели, како и трговски центри. „Меѓународниот аеродром Скопје утрово преку електронска пошта прими закана за...

Луфтханза по една деценија повторно ќе лета до Скопје

Германската авиокомпанија Луфтханза, една од најголемите компании во бизнисот во европски и во светски рамки, кон крајот на април следната година повторно ќе лета до Скопје, соопшти компанијата на својот вебсајт. Компанијата имаше летови до Скопје во минатото, но не лета на оваа дестинација повеќе од една деценија. Луфтханза вчера го објави својот нов распоред за следното лето, којшто во однос...

МНР: Македонските граѓани час поскоро да ја напуштат Русија поради прекинот на комерцијалните летови

Со оглед на одлуката на ЕУ и други европски земји, вклучувајќи ја и Република Северна Македонија, за затварање на Европскиот воздушен простор за Руските авиопревозници, апелираме нашите граѓани кои престојуваат на територијата на Руската Федерација, да ги искористат сѐ уште расположливите комерцијални летови, копнени и морски линии за напуштање на таа земја, соопшти Министерството за надворешни работи (МНР). Ваквото предупредување...

На аеродромот во Кабул и до 50 полетувања и слетувања за евакуација

Додека евакуацијата на аеродромот на Кабул продолжува, ситуацијата на, и околу аеродромот станува сè подраматична. Така, покрај илјадниците Авганистанци што чекаат евакуација стравувајќи од насилство и убиства од Талибанците, вчера и денеска некои клучни земји од Западот повикаа нивните државјани да не одат на аеродромот поради сигнали за можни терористички напади. Под координација на американската војска, повеќе од десетина земји...

Нискобуџетната авиокомпанија easyJet ќе воспостави летови од Скопје до Женева од 1 ноември

Нискобуџетната авиокомпанија easyJet ќе влезе на македонскиот пазар претстојната зимска сезона со летови помеѓу Женева и Скопје, пишува www.exyuaviation.com. Летовите ќе бидат воспоставени на 1 ноември и првично ќе ги има двапати неделно, секој понеделник и петок. Бројот на летови ќе се зголеми на трипати неделно во декември. Извршниот директор на турски ТАВ, кој управува со двата аеродрома во Македонија, Сани...

Натпревар со датуми меѓу Џеф Безос и Ричард Бренсон за тоа кој прв ќе летне во вселената

Сопственикот на „Вирџин Галактик“, Ричард Бренсон има за цел да го победи неговиот колега - милијардер Џеф Безос реализирајќи лет во вселената за девет дена, јавува Гардијан. Компанијата на Бренсон вчера објави дека пробниот лет ќе се одржи на 11 јули и дека Бренсон ќе биде еден од шесте патници на летот во вселената. Ракетата на Бренсон „Спејсшип 2“...

Владата ја укина забраната за летови од Велика Британија

Владата на 36. седница донесе одлука за укинување на забраната за авионските летови од Велика Британија и Северна Ирска во Република Северна Македонија која важеше до крајот на 2020 година, како и задолжителната мерка за самоизолација на патниците што доаѓаа од овие дестинации во рок 14 дена, информираат од таму. На Главниот координативен кризен штаб на 21 декември беше усвоен...

„Визер“ суспендира 50 авио летови од земјите на поранешна Југославија

Унгарската нискобуџетна авиокомпанија „Визер“ планира привремено да укине 50 авио летови од земјите на поранешна Југославија, пишува специјализираниот портал „Екс-Ју Авиејшн“. Најголем број на суспендирани летови има од скопскиот аеродром, а по него следуваат леталиштата во Тузла, Охрид, Подгорица, Белград, Ниш, Приштина, Љубљана, Сплит и Сараево. Авиокомпанијата во ноември нема да лета од аеродромот во Подгорица, одложено е отпочнувањето со...

Владата ќе воведе забрана и посебен режим на движење на цела територија

Владата на синоќешната 24. седница ја задолжи Комисија за заразни болести при Министерството за здравство, да подготви детален писмен предлог со мерки и препораки за воведување на најстроги рестриктивни мерки во врска со спречување, внесување и ширење на корона вирусот Ковид-19, забрана и посебен режим на движење на територијата за време на ден и во ноќ, организирање на јавниот...

„Виз ер“ ги прекинува сите летови до Италија, по рестриктивните мерки на владата во Рим

„Виз ер“ објави дека од денеска 10 март 2020 ги суспендира сите свои рути до Италија, како резултат на одлуката за рестриктивни мерки на италијанскиот премиер, со цел да ја контролира појавата на корона вирус во земјата. „Летовите за сите дестинации на „Виз ер“ кон Италија Алгеро, Бари, Болоња, Катанија, Милано Бергамо, Милано Малпенса, Неапол, Пиза, Рим Киамино, Рим Фиумичино...

Откажани околу 1.300 летови поради штрајк на вработените во авиокомпанијата „Луфтханза“

Поради штрајкот на вработените во авиокомпанијата „Луфтханза“ денеска и утре, се очекува да бидат откажани околу 1.300 летови, меѓу кои и интерконтинентални летови, а ќе извисат 180.000 патници. Причината за штрајкот се барањето за повисоки плати и подобри услови за работа за околу 21.000 стјуарди и стјуардеси. Авиокомпаниите кои се во сопственост на „Луфтханза“ како „Свис“ (Swiss), „Аустријан“ (Austrian), „Еделвајс“ (Edelweiss)...

„Адриа ервејс“ привремено ги откажа сите летови од и до Скопје

Aвиокомпанијата „Адриа ервејс“, привремено ги прекинува сите летови од своите бази во Љубљана, Приштина и Тирана, а соодветно на тоа и сите летови до и од аеродромот во Скопје. – Причина за привремениот прекин на летовите е последица на моменталната неликвидност на компанијата неопходна за непречено летање. Компанијата работи на изнаоѓање решенија во соработка со потенцијален инвеститор. Целта на сите...

Речиси половина милион патници патувале од двата аеродрома, што е за седум отсто пораст од лани

Вкупно 480.845 патници патувале преку двата аеродрома – Меѓународен Аеродром Скопје и аеродромот Св. Апостол Павле Охрид, што е пораст за седум проценти во првите три месеци од годината, споредено со истиот период лани. Меѓународниот Аеродром Скопје опслужи 454.448 патници во првиот квартал од 2019 година, со 5,6 проценти пораст на годишно ниво, додека на аеродромот Св. Апостол Павле Охрид...

Воведени две нови авионски линии од Охрид кон Малме и Милано

„ТАВ Македонија“ на аеродромот „Св. Апостол Павле Охрид“ го пречека првиот лет на „Виз ер“ од Малме, во исто време одбележувајќи го отворањето на две нови дестинации од Охрид кон Малме и Милано и обратно. Двете нови директни линии ќе сообраќаат во текот на целата година, со две неделни фреквенции. Почнувајќи од денеска, 18 март, летот од и до Малме...

„Виз ер“ воспостави нова авиолинија од Охрид до Виена

„Виз ер“ воспостави новата директна линија Виена-Охрид-Виена, а летови ќе има во текот на целата година. За почеток два пати неделно, односно секој вторник и секоја сабота, со време на пристигнување на аеродромот Св. Апостол Павле во 17 часот и време на заминување кон Меѓународниот аеродром Виена во 17.30 часот. „Од 4 декември, времето на пристигнување во Охрид ќе се промени...

Сугарески: Понудата од „Виз ер“ не одговараше со условите во јавниот повик

По повод поништениот јавен повик за финансиска поддршка на авиокомпании што беше објавен на 13 септември годинава, министерот за транспорт и врски Горан Сугарески информираше дека авиокомпанијата „Виз ер“, била единствената која доставила понуда, но таа не одговарала со условите и критериумите пропишани во јавниот повик за финансиска поддршка за авиокомпании. Тој објасни кои делови од условите, компанијата „Виз ер“ не...

„Визер”: Летови до Барселона, Ваксјо и Лондон само во летната сезона

Авиокомпанијата „Визер“ попладнево соопшти дека авиолиниите од Скопје до Ваксјо и Барселона и од Охрид до Лондон се оптимизирани според барањата на пазарот и ќе бидат функционални само во летната сезона. „Наскоро, авиокомпанијата ќе го објави летниот распоред за 2019 година и патниците ќе можат веќе да ги планираат своите патувања и да ги резервираат своите карти на Wizz рутите...
Superman Batman WonderWoman image by DC

Гал Гадот, Хенри Кавел и Бен Афлек ќе играат негативци во новите „DC“ филмови

Гал Гадот - една од најубавите актерки во Холивуд која има еврејско потекло и е најпозната по својата маркантна улога на „Wonder Woman“ (Вондервуман), заедно со Хенри Кавел, познат...