fbpx

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ да ги поддржи интеграциските процеси, 11 години ги кочеше

-

„ВМРО-ДПМНЕ имаше 11 години за да ги придвижи интеграциските процеси и да работи на полноправно членство на Македонија во ЕУ и во НАТО. Но, спротивно од тоа, ВМРО-ДПМНЕ со години работеше на изолација на Македонија и спротивно на државните и на интересите на граѓаните, ги кочеше евроатлантските интеграции“, се вели во реакцијата на СДСМ на прес-конференцијата на пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Владимир Ѓорчев.

Во соопштението се додава дека членството во ЕУ и во НАТО е клучен стратешки приоритет на Македонија.

„Владата предводена од СДСМ посветено ќе работи на отворање на евроатлантските перспективи преку отворен дијалог со опозицијата, стручната јавност и со граѓанското општество. Затоа, неопходно е сите, вклучително и ВМРО-ДПМНЕ, да се однесуваат конструктивно, да дадат поддршка на интегративните политики и активно да работат за целосна интеграција на Македонија во ЕУ и во НАТО, што е врвен државен и граѓански интерес“, се додава во соопштението.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Адвокатите на САД негираат дека обвинувањата против Џулијан Асанж се политички мотивирани

Кривичната пријава е поднесена против Џулијан Асанж бидејќи го открил идентитетот на изворите и поттикнувал кражби и хакирање, а не поради политички причини, рекоа адвокатите што ја застапуваат владата...