fbpx
Таг: граѓанско општество

таг: граѓанско општество

Паралелна конференција на ОБСЕ: Русија е брутална кон Украина, улогата на граѓанското општество е исклучително важна

Демократијата опаѓа во земјите каде што нема простор за активизам на граѓанското општество. Сведоци сме на алармантниот број на вооружени конфликти, во последната година сведочиме како Русија е брутална кон Украина и ги руши европските вредности. Таа треба да е отчетна, треба да е одговорна за оваа војна. Русија значително ги зголеми нападите врз граѓанските активисти, новинарите и политичките опоненти....

Сојуз на средношколци: Ученичкиот глас е многу важен за граѓанското општество

Бидејќи сè уште Собранието ги нема донесено нашите предложени измени на Законот за средното образование за воведување на средношколска демократија, Сојузот на средношколци како членка-кандидат се обрати до Организирачкото биро на европските средношколски сојузи (OBESSU), т.е. до европската организација на средношколци. Нашите европски партнери и соработници кон нас упатија писмо за поддршка, соопштуваат во Сојузот. „Во писмото тие упатуваат порака кон целата држава: „Очите на...

ЕУ Делегација: Граѓанските организации не треба да се воздржуваат од критички однос кон реформите

Повеќе домашни медиуми изминатата недела пренесоа извештај во кој е наведено дека двајца европски дипломати наводно испратиле пораки дека ќе вршат ревизија на организациите и на партнерите со кои соработува Европската Унија во Северна Македонија. Како што беше наведено во новинарските извештаи, делегатите имале забелешки за работата на граѓанските организации и за медиумите поддржани од европските фондови. Самата оваа објава...

Украинскиот граѓански сектор преку иновации се бори против дезинформациите на Кремљ

Една година од почетокот на руската воена инвазија, Украина стана водечка земја во спротивставувањето на измамата од индустриски размери на Кремљ, стои во новиот извештај објавен од Меѓународниот форум за демократски студии на Националната фондација за демократија (НЕД) од САД. Потпирајќи се на десетици интервјуа и низа состаноци со експерти од цела Европа, „Заштита на демократијата: Адаптации на граѓанското општество...

Граѓанското општество е од суштинско значење за напредно општество со помалку проблеми (ВИДЕО)

Само активно и упорно граѓанско општество е најдобриот коректор на погрешните и лошите политики за напредокот на државата. Затоа граѓанското општество треба да работи што е можно повеќе за да ги држи институциите одговорни и отчетни пред граѓаните. Ова се главните заклучоци што произлегоа од активностите на проектот на УСАИД за граѓанско учество во Северна Македонија. Во рамките на одбележувањето...

Младите да се ангажираат за создавање на силно граѓанско општество – Форум за граѓанско општество во Западен Балкан и Турција

„Западниот Балкан останува приоритет за ЕУ, а ЕУ останува целосно ангажирана во унапредувањето на процесот на пристапување во ЕУ. Посебен фокус треба да се стави на ангажирање на помладата генерација во работата, за да им се овозможи да го направат регионот привлечно место за живеење, водење бизнис и остварување на нивните амбиции“, истакна Микела Матуела, вршител на должноста Директор...

Ризаов: Оставени сме сами на себе, немаме поддршка од институциите во борбата против дезинформациите

„Тоа што многу загрижува е што од минатата година Фондацијата „Метаморфозис“ стана цел на организиран напад на социјалните мрежи, кој се состои од објава на слики во форма на некролози и повици на насилство. Тоа трае веќе седум месеци. Јавно обвинителство нема никаква реакција, а кампањата продолжи и уште трае. Не сите луѓе на фотографиите се новинари, кои не...

ЕК бележи прогрес во Извештајот за напредокот на Северна Македонија, граѓанското општество пофалено

Европската комисија (ЕК) во Извештајот за напредокот на Северна Македонија за 2020 година на патот кон зачленување во ЕУ нотира продолжение на реформите, кои се согледани во напорите за зајакнување на демократијата и владеењето на правото, вклучително и со активирање на постојните механизми на контрола преку дискусии и дебати за теми поврзани со клучните политики и законодавството. „За време на...

Конституиран Советот за координација и следење на Отвореното владино партнерство

Преку видео-седница беше конституиран Советот за координација и следење на процесот на Отворено владино партнерство (ОВП на Република Северна Македонија) и Националниот Акциски план за ОВП 2018-2020. На он-лајн средбата учествуваа 36 претставници од институциите, граѓанските организации, меѓународните организации, меѓу кои членовите на Советот. Отворено владино партнерство е доброволна меѓународна иницијатива која цели кон обезбедување конкретни заложби од страна на...

УСАИД: Со граѓанско учество до посилно општество

Проектот на УСАИД за граѓанско учество кој започна во август 2016 година, е проект чија цел е да се зајакнат граѓанските организации и капацитетот на младите за унапредување на јавните политики, подобрување на јавните услуги, промовирање на доброто владеење со цел да придонесе за подобрување на животниот стандард на луѓето во Македонија. Проектот е посветен на родова еднаквост и заштита...

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ да ги поддржи интеграциските процеси, 11 години ги кочеше

„ВМРО-ДПМНЕ имаше 11 години за да ги придвижи интеграциските процеси и да работи на полноправно членство на Македонија во ЕУ и во НАТО. Но, спротивно од тоа, ВМРО-ДПМНЕ со години работеше на изолација на Македонија и спротивно на државните и на интересите на граѓаните, ги кочеше евроатлантските интеграции“, се вели во реакцијата на СДСМ на прес-конференцијата на пратеникот на...

Европската комисија одобри 90 милиони евра како поддршка за влез на Албанија во ЕУ

Европската комисија одобри околу 90 милиони евра како поддршка на Албанија за нејзиниот пат кон членство во Европска Унија, јавува дописникот на „Мета“ од Тирана. Програмата наменета за Албанија ја следи политиката на проширување со фокусирање на областите како владеење на правото, економски развој и конкурентност. Исто така, се поддржува и имплементацијата на албанската стратегија за борба против корупцијата и реформите во...

Заев ќе се консултира со граѓанските организации за реформите

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, денеска во 12 часот ќе одржи консултации со граѓанското општество на тема „Кои треба да бидат итните реформи што новата влада ќе ги преземе во првите шест месеци?“. „Ве известуваме дека денеска, во 12 часот, во Музеј на Град Скопје (стара Железничка) ќе се одржи трибина - консултација со граѓанско општество на тема: „Кои треба да...

Палевски бил уапсен пред да лета за Москва, ама во 2019 година

Во овие објави кои се шират на Фејсбук во време кога Љупчо Палевски беше меѓународно баран како првоосомничен за грабнување и убиство на Вања Ѓорчевска и Панче Жежовски, се...