fbpx

СДСМ: Иванов со незаконските помилувања застана во заштита на криминалот

-

Нападите на Ѓорѓе Иванов кон мнозинството граѓани кои избраа промени, кон Специјалното јавно обвинителство, кон ЕУ, НАТО и целата меѓународна заедница, е продолжение на политиките на конфликт на неговиот ментор Никола Груевски, се вели во реакцијата на СДСМ по повод традиционалното новогодишно обраќање на претседателот Ѓорге Иванов.

Во соопштението на СДСМ се додава дека Иванов е составен дел од проблемот што десет години ја влече Македонија назад.

– Со неуставните и незаконски помилувања, тој застана во заштита на криминалот, против интересите на народот и доцна е да се правда, за сè ќе има одговорност. Граѓаните препознаа дека овие несериозни политичари, Груевски и Иванов, ги загрозија државните и националните интереси и сакаат изолација  на Македонија за спас на криминалците. Затоа излегоа масовно на изборите и во огромно мнозинство порачаа дека сакаат нова одговорна влада, институции на граѓаните и живот – се додава во соопштението на СДСМ.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

ДЕБАТА: Институциите треба да работат со невладините и компаниите во борбата против корупцијата

Соработката помеѓу институциите, невладините организации и бизнис секторот треба да се засили за да се постигне успех во борбата против корупцијата во земјава. Ова беше потенцирано од учесниците на...