fbpx

СДСМ: ДИК веднаш да ги поправи грешките и да презентира точни резултати пред јавноста

-

СДСМ ја повика Државната изборна комисија (ДИК) да ги поправи грешките и да презентира резултати пред јавноста.

„Според податоците на изборниот компјутерски центар на СДСМ, разликата во корист на коалицијата Можеме изнесува најмалку три мандати, а во податоците презентирани од страна на ДИК забележани се сериозни недостатоци и грешки кои може да даваат неточна слика за конечниот резултат,“ се вели во соопштението.

Инаку, од ДИК информираа дека рачно се пребројуваат записниците за сумирање и утврдување на резултатите од избирачките места и дека во текот на денот „благовремено ќе известат за седница за да ги презентираат резултатите.

Веб-страницата на ДИК на која во реално време требаше да го прикажува пребројувањето на гласовите синоќа падна, а претседателот Оливер Дерковски изјави дека се работи за „обид за надворешен хакерски напад.“

Социјалдемократскиот сојуз на Македонија им честита на сите граѓани за успешните, демократски и современи парламентарни избори на кои победи опцијата која нуди сигурна иднина за Северна Македонија.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Хеликоптер во кој патувал иранскиот претседател претрпи „тешко слетување“

Хеликоптер со иранскиот претседател Ебрахим Раиши претрпел „тешко слетување“, пишува Би-би-си. Министерот за внатрешни работи кажува дека спасувачите сé уште се обидуваат да стигнат до местото на несреќата поради тешките...