fbpx

СДСМ бара на итна седница да бидат констатирани оставките на министрите

-

Координаторот на пратеничката група на СДСМ побара од техничкиот премиер за спроведување на изборите, Емил Димитриев, да ги достави оставките на функционерите на опозицијата до Собранието.

– Министрите и дополнителните заменици министри на опозицијата денеска си поднесоа оставки и сакам јавно да го повикам премиерот Емил Димитриев итно да ги достави оставките до ова Собрание. Имаме и барање за итна седница во согласност со Уставот на Република Македонија, на која ќе бидат констатирани оставките – рече Сугарески.

Тој рече и дека во меѓувреме до Собранието ќе пристигне допис дека законите за кои денеска се води расправа, а се предложени од опозицијата, ќе бидат повлечени.

За вечерва во 19 часот најавено беше и обраќање на лидерот на СДСМ, но по само неколку минути тоа беше одложено.

„Ве ивестуваме дека најавеното обраќање на претседателот на СДСМ, Зоран Заев, за денеска во 19 часот се одложува. Дополнително ќе ве известиме за времето кога ќе се обрати претседателот Заев пред јавноста“, пишува во соопштението.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Законот за реорганизација на министерствата го поддржаа 88 пратеници, меѓу кои и од ДУИ

Не е вистина дека за измените на Законот за организација и работа на органите на државната управа, предложен од Мицкоски, гласале 81 пратеник и дека истиот не добил поддршка...