fbpx

Само 90 Руси што одбија регрутација во војска добиле германски азил

Германската федерална канцеларија за миграција и бегалци досега одлучила за повеќе од 1.500 апликации од Русија, соопшти Министерството за внатрешни работи во одговор на пратеничко прашање од пратеничката Клара Бунгер од опозициската радикално левичарска партија Линке

-

Околу 3.500 Руси на возраст за регрутирање поднеле барање за азил во Германија од почетокот на руската инвазија на Украина, но само 90 од нив досега се прифатени, пишува германската новинска агенција ДПА.

Германската федерална канцеларија за миграција и бегалци досега одлучила за повеќе од 1.500 апликации од Русија, соопшти Министерството за внатрешни работи во одговор на пратеничко прашање од пратеничката Клара Бунгер од опозициската радикално левичарска партија Линке.

Според Бунгер, во поголемиот дел од барањата – околу 1.100 – друга земја членка на ЕУ е одговорна за барањето азил според таканаречената Даблинска регулатива за миграција на блокот.

Правилата предвидуваат дека барателите на азил мора да ги поднесат своите барања во првата земја на ЕУ во која се регистрирани, со само ограничени исклучоци. Барателите на азил кои сепак се обидуваат да поднесат барања на друго место во ЕУ, често во побогатите северни земји како Германија, може да бидат вратени назад според правилата од Даблин.

Во својот одговор на пратеничкото прашање, германското Министерство за внатрешни работи напиша: „Сегашната практика на одлучување го предвидува следново: Дезертерите може да продолжат да добиваат меѓународна заштита на редовна основа. Покрај тоа, лицата кои треба да бидат регрутирани во армијата и одбијат да служат ќе добијат меѓународна заштита, под услов да се исполнат условите за тоа“.

Екстремно левичарската пратеничка Бунгер ја критикуваше германската централно-левичарска коалициона влада по одговорот, велејќи дека иако е „добра во пишувањето човекови права на нејзините транспаренти и давање извонредни ветувања“, немало успех кога станува збор за имплементацијата.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Притвор за таткото на убиената Вања, за Палевски истрага за убиство и грабнување

Вечерва 48-часовен притвор доби петтоосомничениот Александар Ѓорчевски, татко на убиеното 14-годишно девојче Вања Ѓорчевска од Скопје, потврдија од Основниот кривичен суд Скопје. „Поради опасност од бегство, влијание врз сведоци и...