fbpx
Таг: баратели на азил

таг: баратели на азил

Само 90 Руси што одбија регрутација во војска добиле германски азил

Околу 3.500 Руси на возраст за регрутирање поднеле барање за азил во Германија од почетокот на руската инвазија на Украина, но само 90 од нив досега се прифатени, пишува германската новинска агенција ДПА. Германската федерална канцеларија за миграција и бегалци досега одлучила за повеќе од 1.500 апликации од Русија, соопшти Министерството за внатрешни работи во одговор на пратеничко прашање од...

Кај Царовска стигнале само две забелешки за стратегијата за бегалците

Само две забелешки стигнале во Министерството за труд и социјална политика денеска, на последниот ден кога организациите или граѓаните може да даваат предлози или забелешки за нацрт-стратегијата за интеграција на бегалци и на странци 2017-2027 година и за предложениот национален акциски план за интеграција на бегалци 2017-2027 година. До вчера немаше стигнато ниту една реакција, иако уште пред 18 дена, кога...

Стратегијата на Царовска за интеграција на бегалците била само „необврзувачки патоказ“

Министерството за труд и социјална политика на својата веб-страница објави нацрт-верзија на нова стратегија за интеграција на бегалци и на странци и национален акциски предлог-план за период од 10 години, односно за периодот од 2017 година до 2027 година и истовремено посочи дека почнува јавна дебата за мерките предвидени во двата документа, која ќе трае до 8 август годинава....

ОН: Бегалците во „Винојуг“ и во Табановце живеат како во притвор и во мизерни услови

Околу 1.000 мигранти и бегалци, кои се сместени во транзитните центри „Винојуг“ и на Табановце, како и во центарот за азил во Скопје, од кои половината се деца, живеат во многу лоши и примитивни услови, со неквалитетна храна и со ограничена слобода на движење, велат агенциите на Обединетите нации. „Агенциите на Обединетите нации се сериозно загрижени поради условите во кои...

На австриската граница чекаат 400 мигранти по воведувањето на дневните квоти

Првата група од околу 400 мигранти денеска пристигнала на главниот австриски граничен премин за баратели на азил Шпилфилд (Шентиљ), откако Виена вчера ги воведе новите дневни квоти за мигранти, соопштила портпаролката на австриската полиција, Меделин Хајнрих, јавуваат агенциите. Владата во Виена, и покрај критиките на Европската комисија, оваа недела донесе одлука во земјата дневно да се примаат по 80 баратели...

Финска планира да депортира 20.000 мигранти

Финска планира да депортира речиси 20.000 мигранти од вкупно 32.000 колку што побарале азил во земјата минатата година, соопштила денеска Паиви Нерг, постојан секретар во министерството за внатрешни работи на Финска. Доколку тоа се оствари, тоа би значело депортирање на 62 отсто од барателите на азил, во споредба со 56 отсто, колку што биле депортирани во 2014 година кога имало...

Шведска воведе привремени гранични контроли за мигрантите

Шведска денеска воведе привремени гранични контроли за мигрантите што влегуваат во земјата, јавуваат медиумите. Kонтролите, според властите во земјата, се воведени бидејќи големиот наплив нови мигранти би можел да биде закана за јавниот ред. Шведскиот министер за внатрешни работи, Андерс Игеман, како што пренесува „Би-Би-Си“, изјавил дека лево-центристичката влада дејствувала во насока „да ја одржи безбедноста и стабилноста во земјата, односно...

Опрема за безжичен и безбеден пристап до дигитални образовни ресурси за 40 училишта

Четириесет основни училишта во државата добиваат современа опрема за безжичен и безбеден пристап до дигитални образовни ресурси. Опремата е набавена преку проектот на Министерството за образование и наука за...