fbpx

Русија: Затвор за петмина милитанти

-

Пет мажи во Русија се осудени на затворска казна од пет и пол до 17 години поради припадност на забранетата исламистичка организација Хузб ут-Тахрир.

Судиите на московскиот воен суд го воделе процесот во Чељабински, регион на Урал, кој се граничи со Казахстан и со Башкортостан.

Хузб ут-Тахрир е сунитска политичка организација која бара сите исламски земји да се обединат во исламски калифат.

Врховниот суд на Русија го забрани дејствувањето на организацијата во 2003 година, а нејзините приврзаници се сметаат за „екстремисти“.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

ДЕБАТА: Институциите треба да работат со невладините и компаниите во борбата против корупцијата

Соработката помеѓу институциите, невладините организации и бизнис секторот треба да се засили за да се постигне успех во борбата против корупцијата во земјава. Ова беше потенцирано од учесниците на...